מועצת מקרקעי ישראל הכשירה בדיעבד את המתקן הסולארי של גלעד שרון

על אף התנגדות חריפה של היועץ המשפטי לממשלה, החליטה המועצה, בראשות שר הבינוי והשיכון אריאל, לאשר את ההחלטה שצפויה להיטיב עם בנו של ראש הממשלה לשעבר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

גם ביקורת חריפה של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, שהגדיר בחוות דעת שהוציא הצעת החלטה שתאפשר הכשרה בדיעבד של בשטח חוות השקמים כ"לא סבירה", לא הרשימה את חברי מועצת מקרקעי ישראל, שאישרו אמש (ד') את ההחלטה ברוב של 6 נגד אחד. בין התומכים היו יו"ר המועצה – שר השיכון אורי אריאל, וכן מנכ"לי משרדי הפנים, איכות הסביבה, החקלאות ונציג משרד ראש הממשלה. חבר במועצה היחיד שהתנגד להצעה היה נציג האוצר - סגן ראש אגף התקציבים ערן ניצן.

ההחלטה תאפשר להכשיר רטרואקטיבית מתקן פוטו-וולטאי עצום מימדים להפקת אנרגיה סולארית, המתפרס על פני שטח של כשמונה דונמים, אשר נבנה באחרונה בעלות של 8.5 מיליון שקל. את המתקן הקים באחרונה בנו של ראש הממשלה לשעבר, גלעד שרון. ואולם עם הקמת המתקן דרש המינהל כי זה יפורק לאלתר מאחר שהוקם על קרקע חקלאית. בעקבות הדרישה, עתר שרון לבג"ץ, ואולם בג"ץ דחה את העתירה והשאיר את החלטת המינהל על כנה.

חוות השקמיםצילום: אילן אסייג

בעקבות זאת, פנו לפני מספר חודשים באי כוחות של שרון אל שר השיכון ויו"ר המינהל, אורי אריאל, בבקשה כי יפעל לשינוי של מדיניות המינהל, באופן שיכשיר רטרואקטיבית את בניית המתקן. ואכן בסוף חודש מארס הביא השר אריאל לראשונה אל שולחן מועצת מקרקעי ישראל - הגוף המוסמך לקבוע את מדיניות הקרקעות - הצעת החלטה המאפשרת גם למי שחוכרים קרקע חקלאית שלא בתנאי נחלה, כמו חוות השקמים, להקים מתקני אנרגיה סולארית.

הצעת ההחלטה גררה ביקורת קשה של היועץ המשפטי למינהל, עו"ד יעקב קווינט, שהוציא חוות דעת חריפה נגדה, ובשלב מאוחר יותר סמך גם היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין את ידיו על חוות הדעת. במכתב ששלח המשנה ליועץ, עו"ד ארז קמיניץ, הוא קבע כי "להחלטה זו יש השלכות משמעותיות על היבטי שוויון וצדק חלוקתי, אשר על פני הדברים אינם באים לידי ביטוי באופן מאוזן בהצעת ההחלטה, במיוחד בנסיבות בהן מוצע להחילה באופן רטרואקטיבי. נוכח עמדת הנהלת הרשות אשר דחתה פה אחד את הצעת ההחלטה וקבעה כי היא אינה נכונה מבחינה מקצועית, הרי שאישור הצעת ההחלטה - בידי המועצה יהיה בלתי סביר".

אלא שחוות הדעת החריפה לא הרשימה את נציגי המועצה חברי הוועדה, ואלו אישרו את ההחלטה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker