אושרה תוכנית מחיר מטרה: תחול על דירות בשווי של עד שני מיליון שקל

בחודש אוגוסט צפויים להתפרסם ראשוני המכרזים, שיקבעו את מחירן הסופי של הדירות על 80% ממחיר השוק ■ ברגע האחרון הוחלט: גם קבוצות רכישה ועמותות יוכלו להתמודד במכרזים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל אישרה הערב (ד') את תוכנית "מחיר מטרה", במסגרתה תשווק המדינה בשנים הקרובות קרקע בהיקף של 66 אלף יחידות דיור במחירים שייקבעו מראש על 80% ממחיר השוק. על פי ההחלטה, המחיר המקסימלי לדירה מוזלת שתשווק על קרקעות מחיר מטרה יהיה 1.6 מיליון שקל, כלומר – שוויה השמאי יעמוד על כ-2 מיליון שקל. עוד הוחלט כי גם עמותות בנייה וקבוצות רכישה, ולא רק יזמים, יוכלו להתמודד במכרזים מסוג זה.

על פי הסיכומים בין משרדי השיכון והאוצר, תחל תוכנית מחיר המטרה לפעול מיד עם העברת אישורה של התוכנית המקבילה, חוק מע"מ בשיעור אפס, בקריאה שלישית בכנסת, דבר שצפוי להתרחש עד לסוף המושב, בראשית אוגוסט. לפיכך, צפויים המכרזים הראשונים של מחיר מטרה להתפרסם כבר בחודש הבא, ועד סוף 2014 תשווק קרקע לכ-6,000 דירות במחירים אלו. מדי שנה, עד 2019, תמשיך המדינה לשווק בכל שנה כמות קרקעות בהיקף של כ-12 אלף יח"ד באופן זה, ועל פי עיקרי התוכנית, מכרזי מחיר מטרה ישווקו בכל אזורי הביקוש, בהם הקרקע הינה במחיר של למעלה מ-80 אלף שקל ליחידת דיור. במשרד השיכון מקווים כי יהיה בכוחו של שיווק אינטנסיבי מסוג זה כדי למשוך מטה את מחירי הדיור בכל אזורי הביקוש, ובכלל זה את מחירי דירות היד השנייה בערים שבהן יופעלו המכרזים המוזלים.

בניגוד ליוזמת "מע"מ אפס", לא יוגבלו הדירות המוזלות לרוכשי דירה ראשונה בלבד, ויוצעו גם למשפרי דיור, וכן לא תיעשה הבחנה בין משרתים ללא משרתים. עם זאת, אימץ משרד השיכון את הקריטריון לפיו על רוכשי הדירה המוזלת להיות הורים לילד אחד לפחות, או בני למעלה מ-35, כפי שנקבע גם ביוזמת מע"מ אפס.

בתחילת הישיבה, אמר יו"ר המועצה, שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, כי "ללא ספק מדובר בצעד המשמעותי והדרמטי ביותר בשנים האחרונות בשוק הדיור. מדובר בתוכנית מאוזנת, ללא קריטריונים שזוכה לתמיכה רחבה מקיר לקיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נגידת בנק ישראל המועצה הלאומית לכלכלה וכלכלנים בכירים נוספים לצד קבלנים רבים. עדיין, המשימה שלנו היא להגדיל את היצע הקרקעות והשיווק למגורים וזה מה שאנחנו עושים בצורה מרשימה. ככה נייצר עוד ועוד יחידות דיור שיוכלו להימכר במחיר מטרה ובמע"מ בשיעור אפס ולהשפיע על המחירים".

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אמר כי "מחיר מטרה בשילוב הסכמי הגג הם מהלך אפקטיבי שייתן את המענה הנכון למשבר הדיור. הגדלת ההיצע בשילוב מחיר מפוקח ירסנו את מחירי הדיור ואף יביאו לירידה במחירים הזמן הקרוב".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל אמר: "אם זה היה תלוי בי, היה צריך ללכת על מכרזי מחיר מטרה בהיקפים הנרחבים ביותר האפשריים. אני חושב שלהצבעה היום יש חשיבות גדולה והתוכנית תוכל להוריד את מחיר הדירות. המחירים בארץ גבוהים בכ-20%-25% ממה שצריך להיות בשל גל של רכישת דירות בשנים האחרונות בעקבות המשבר ושיעור הריבית הנמוך במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker