עצירה במכירת דירות בדרום ובשפלה; "הביקושים לא ייפגעו בטווח ארוך"

עפרה חדד, סמנכ"ל חברת יורו ישראל: "גם הפעם תהיה התנפלות מצד משקיעים שקנו בזול מאנשים שרצו לעזוב, לצד כאלו שבאו לגור במקום מתוך אידיאולוגיה ורצון לחזק את הנשארים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הדירו את הרוכשים ממשרדי המכירות. הקבלנים מעריכים שהביקושים לדירות, שרשמו בחודשים האחרונים ירידה עקב הציפייה למימוש חוק מע"מ 0, יוחרפו. עם זאת, הם סבורים, על סמך ניסיון העבר, כי אחרי שהציבור משתכנע שהשקט שב, הוא חוזר לרכוש גם דירות. לפיכך, הם מעריכים, כי עצירת הרכישות במקומות כמו באר שבע , אשדוד אשקלון ונתיבות, לא תשפיע על הענף בצורה חריפה.

כך, אלי אביסרור מנכ"ל חברת אביסרור ויו"ר ארגון קבלני באר שבע והדרום, מעריך כי בימים הקרובים כל עוד ערי הדרום נמצאות תחת מתקפת טילים לא תהיה פעילות ערה באתרי המכירות. עם זאת, לדבריו, "נסיון העבר מלמד, כי למתקפות הטילים אין השפעת ארוכת טווח על הביקושים לדירות בדרום. עד שנת 2009 שוק הנדל"ן הדרומי היה בקיפאון. אחרי מבצע עופרת יצוקה הביקושים לדירות זינקו ואיתם גם מחירי הדירות. הופתענו אז מהביקושים שהגיעו גם מצד מקומיים שרצו לרכוש דירות חדשות עם ממ"ד אך גם מצד משקיעים ומשפרי דיור מכל הארץ. גם אחרי מבצע עמוד ענן בשנת 2012 נמשכו הביקושים וערים כמו אשקלון, אשדוד ובאר שבע נכנסו לרשימת הערים בהן נמכרו הכי הרבה דירות בישראל באותה תקופה".

רחוב יפה נוף באשקלוןצילום: איתי לוי / ג'יני

עפרה חדד, סמנכ"ל חברת יורו ישראל, המתגוררת ופועלת בנתיבות, אומרת כי "חוק המע"מ גרם להקפאה כמעט מוחלטת של המכירות באזור והמצב הביטחוני יקפיא אותו לחלוטין, כך שזה יחסל את הפעילות גם עם הבודדים שעדיין חשבו לרכוש. זה יביא לכך שלקבלנים שפועלים בפריפריה יהיו הוצאות ללא הכנסות מה שעלול להביא למשבר רציני במידה שזה ימשך תקופה ארוכה. עם זאת , אם אני מסתכלת על היום שאחרי אני צופה שכמו שהיה לאחר מבצעי עפרת יצוקה ועמוד ענן, גם הפעם תהיה התנפלות מצד משקיעים שקנו בזול מאנשים שרצו לעזוב, לצד כאלו שבאו לגור במקום מתוך אידיאולוגיה ורצון לחזק את הנשארים".

גם  שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי, גורס, כי לעימותים צבאים כמו העימות הנוכחי בדרום הארץ אין השפעה על שווי הנכסים באותם אזורים. "מניסיון העבר, מדובר בעימות שבסופו של דבר מוגבל בזמן ואחריו ישנה בדרך כלל תקופה של רגיעה. לכן אנחנו לא רואים כרגע ולא ראינו בעבר שינוי כלשהו. הסבבים הקודמים הוכיחו שערך הנכסים כלל לא הושפע מהמצב הביטחוני ואף קודמו נושאים דחופים כגון הממ"דים. נוסף על כך ביישובים כמו אשדוד, אשקלון, באר שבע, קריית מלאכי והאזור מחירי הדירות עלו בשנים האחרונות בהתאם לביקוש והיצע כמו בשוק נורמלי".

גם באזור ראשון לציון, שספג מספר מטחים, משרדי המכירות נותרו מיותמים. לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל אחים דוניץ, הבונה כ-1,400 דירות בעיר,  "משרדי המכירות בפרויקט בקריית האמנים עדיין פתוחים אך אין יוצא ואין בא, והגורם לקיפאון הוא כפול – הטבת המע"מ והמצב הבטחוני. גם לאחר שתתפוגג המתיחות, אני לא צופה שינוי מכיוון שהציבור ממתין ל-1 בספטמבר. אני מודאג מההשלכות של המציאות הנוכחית שתשאב מיליארדים נוספים לטובת מערכת הביטחון, ואני חושש שבעקבות זה יהיה קשה לתקצב כ-3 מיליארד ש"ח למימוש הטבת 0% מע"מ"

שכונת רמות, באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מקבוצת אלדד פרי נמסר כי אנשי המכירות בפרויקט של החברה ברחובות נמצאים במשרדי המכירות אך מטבע הדברים אין תנועת רוכשים כרגע. "לקוחות שהגיעו אתמול בשעת האזעקה נכנסו למרחב המוגן ולאחר מכן המשיכו בפגישת המכירה כרגיל", מסרו מהחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker