חוק מע"מ אפס אושר בקריאה ראשונה; היומ"ש של הכנסת: "יש קשיים חוקתיים בחוק"

שר האוצר הציג הערב את חוק מע"מ אפס בפני מליאת הכנסת ■ "לפיד: שוק הנדל"ן אינו שוק רגיל - לא חלים עליו החוקים הרגילים ■ אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת: הביקורת של הכלכלנים על חוק מע"מ אפס רלוונטית לשאלת חוקיותו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

חוק מע"מ אפס אושר הערב (ב') בקריאה ראשונה. 31 חברי כנסת הצביעו בעד החוק, 18 הצביעו נגד וח"כ אחד נמנע. "אני מתנגד בעיקרון למע"מ אינדיווידואלי אבל שוק הנדל"ן הוא לא רגיל", אמר שר האוצר יאיר לפיד (יש עתיד) בהציגו את החוק להנהגת מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה בפני מליאת הכנסת. הצעת החוק תועבר לוועדת הכספים על מנת שתשלים את הליכי החקיקה עד לסוף יולי 2014 בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ. היום פירסם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, חוות דעת בה קבע כי קיימים קשיים חוקתיים בנוסח הקיים של הצעת החוק, למרות המטרות החיוביות להוריד את מחירי הדיור.

לדברי ינון, תכלית החוק - הפחתת מחירי הדיור - ראויה, אך האופן שבו היא מוגשמת בהצעה "אינו מתיישב דיו במגבלות החוקתיות הנובעות מהזכות לשוויון". זאת, "במיוחד בהתחשב בכך שהצעת החוק מבקשת להתמודד עם בעיית מחירי הדיור בישראל, שאינה ייחודית למגזר כזה או אחר, אלא נוגעת לכלל אזרחי המדינה. על ועדת הכספים לתקנה לאחר ההצבעה בקריאה הראשונה כך שתעמוד במבחנים המקובלים".

ינון הדגיש: "אין לי את הכלים המקצועיים להעריך את ההשלכות הכלכליות של הצעת החוק אבל ברור כי ביקורת של כלכלנים רבים ובראשם נגידת בנק ישראל על הצעת החוק היא רלוונטית ביותר לשאלת חוקתיות ההסדר המוצע, כי חוקיותו של הסדר הפוגע בשוויון החוקתי מותנית בראש ובראשונה בכך שהוא יתרום להשגת התכלית המבוקשת".

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) לא ישתתף בהצבעה על חוק מע"מ אפס. מלשכתו של אריאל נמסר כי "אריאל נאלץ לצאת מהכנסת עקב אירוע אישי. השר נכח במליאה במהלך הדיון עד שנאלץ לנסוע. אריאל קוזז והתנצל בפני שר האוצר שלא יוכל להיות נוכח בהצבעה. למען הסר ספק, השר אריאל תומך בחוק". לפני כשבועיים החרים אריאל את ישיבתו של קבינט הדיור שדנה בתוכנית הדיור שהציע.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

"חוק מע"מ אפס נועד לעזור למי שעד היום לא יכלו לרכוש דירה"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שר האוצר אמר הערב במליאת הכנסת כי "חוק מע"מ אפס נועד לעזור למי שעד היום לא יכלו לרכוש דירה. מלבד ההטבה המשמעותית שהחוק יתן לאותם זוגות הוא משנה את המשוואה: במקום שהמדינה תרוויח מיליארדים על חשבונם של זוגות צעירים היא מוכנה להוציא מיליארדים בשבילם. הם מבינים שהפעם המדינה מתכוונת ברצינות שהמחירים ירדו".

לפיד הוסיף: "הממשלה היא בעלים של 93% מהקרקעות במדינה. הממשלות האחרונות מכרו קרקעות לאזרחים במחיר מופקע ואז גבו מע"מ על המחיר. זה לא מוסרי, זה לא יעיל ופגע בדור שלם מלהגיע לדירה משלו".

"זו לא הוראת שעה אלא חוק שיהיה בתוקף עוד שנה ועוד עשר שנים", הדגיש לפיד. "היות והטבה זו היא להישאר, אנו ממליצים לצעירים לחכות עם קניית הדירה ככל שהם יכולים. מי שיחכה ירוויח הרבה כסף - ככל שיעבור זמן מחירי הדירות יירדו יותר. מע"מ אפס הוא לא עומד לבד אלא חלק מתוכנית כוללת להעלות את היצע הדירות, להקל על השוכרים ועוד", הוסיף שר האוצר.

לפיד אמר עוד כי "מי ששירת שירות אזרחי ולאומי יקבל הטבה גבוהה ממי שלא שירת. מותר למדינה להתעקש על ערכיה ולהחליט שיש קשר למתן זכויות למי שממלאים את החובות. שירות צבאי או אזרחי הוא ערך מקודש. תפקידה של המדינה להגן על ערכיה. מחירי הדירות הם בעיה מרכזית של החברה והכלכלה ואנו רוצים לפתור אותה".

"ספק אם ההסדר עולה בקנה אחד עם הקווים המנחים את ביהמ"ש"

אייל ינוןצילום: מיכל פתאל

היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, סבור כי "קיימים קשיים חוקתיים ניכרים בהבחנה העומדת בבסיס הצעת החוק בין קבוצת הרוכשים שיהיו זכאים לפטור ממע"מ לבין יתר אזרחי המדינה. בעניינו ספק רב אם ההסדר המוצע עולה בקנה אחד עם הקווים המנחים את בית המשפט". ינון התייחס בכך לפטור למשרת בצבא, שירות אזרחי או לאומי או מי שסובל מנכות או מוגבלות קשה  עד למחיר דירה של 1.6 מיליון שקל, לבין מי שלא זכאי שזכאי לפטור עד מחיר דירה של 950 אלף שקל. ההטבה למי ששירת היא משמעותית במידה המעלה ספקות באשר לסבירותה".

ינון תהה "אין זה ברור מדוע אותה תכלית בדיוק לא יכולה להיות מוגשמת באמצעות קביעת הסדר מדורג לפיו תשלום מע"מ אפס יהיה עד לתקרה מסויימת ומעבר לכך הוא ישלם מע"מ מלא עד למחיר, או באמצעות קביעת מע"מ בשיעור מופחת גם אם לא אפסי ליתר הזכאים שלא שירתו".

עוד הוסיף ינון כי "קיים מתח ניכר בין התכלית של הצעת החוק לפצות על חסרון הכיס שנגרם למי ששירת ולעודד שירות צבאי או אזרחי ובין מועד מתן ההטבה. מתח זה מתבטא בכך שתנאי הזכאות מתייחסים במקרים הרבים לעבר הרחוק, כי אין הגבלת גיל מקסימלי לקבלת ההטבה ומי שאין לו ילדים זכאי לקבל את ההטבה רק מגיל 35, שנים רבות לאחר שחרורו מהשירות". 

כמו כן, הדגיש ינון כי "הקושי הנובע מפער הזמנים שבין מועד השירות ובין מועד ההטבה אף מתגבר נוכח העובדה שהאפשרויות לשירות אזרחי לאוכלוסיות דוגמת החרדים או הערבים נפתחו רק בשנים האחרונות. למעשה, האזרחים הערבים בגיל הגיוס כלל אינם נקראים לשירות צבאי ואילו האזרחים החרדים קיבלו במשך שנים רבות דחיית שירות ואף פטור מכוח החוק כי המדינה הכירה במעמדם הייחודי של שתי קבוצות אוכלוסייה אלה".

"מעבר לכך החלשים ביותר שבקרב המשרתים שאינם יכולים לגייס הון עצמי מספיק לרכישת דירה כלשהי לא יהנו מכל הטבה שתקדם אותם לקראת רכישת דירה במסגרת ההסדר המוצע. מנגד, על פי הצעת החוק משרתים ממשפחות מבוססות יוכלו אף לרכוש דירה להשקעה תוך תשלום מע"מ ולאחר מכן לרכוש דירה נוספת יקרה לצורת מגוריהם, שכן אין כל דרישה שהרוכש שמקבל את ההטבה יתגורר בדירה אלא רק יימנע ממכירתה במשך 5 שנים. נראה איפוא כי גם ההסדר המוצע ביחס לקבוצת המשרתים יוצר מצב בעייתי כי אין הלימה בין תכליות ההסדר ובין אופן חלוקת ההטבה בתוך קבוצת המשרתים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker