"שר השיכון מוביל את ענף הבנייה ואת מחירי הדיור לקטסטרופה"

בהתקפה חריפה על אורי אריאל, אומר סגן נשיא התאחדות הקבלנים, רוני בריק: "המגרש הפוליטי יוצר מערכת תמריצים מעוותת לטווח הקצר - וייצור עליית מחירים בטווח הארוך" ■ משרד השיכון: "עדיף לקבלנים להפסיק להתלונן ולהתחיל להיערך לשינויים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מה שהחל כמתיחות בין התאחדות בוני הארץ לממשלה בכינוס ההתאחדות באילת במאי, צמח לקרע גלוי: סגן נשיא ההתאחדות, רוני בריק, האשים בסוף השבוע את שר השיכון, אורי אריאל, ביצירת קטסטרופה בענף הבנייה, שמונעת, בין השאר, מכך שמקורבים לו מנהלים עמותות בנייה.

זהו מהפך ביחסים בין הצדדים, שהחלו עם הקמת הממשלה בשיתוף פעולה והתייעצות של משרד השיכון בהתאחדות. ואולם מאז שהממשלה החלה לקדם את תוכניות מע"מ 0 ומחיר מטרה - חל שינוי ביחס הקבלנים כלפיה. בכנס השנתי של ההתאחדות עקץ נשיא ההתאחדות, נסים בובליל, את אריאל ואת שר האוצר, כשאמר כי להערכתו מי שירוויח מתוכניות הממשלה יהיו בעיקר שרי האוצר והשיכון - שיקבלו מאנשיהם טפיחות על השכם מאחר שיצליחו לפגוע אחד בשני. פאנל שנערך עם בכירי האוצר והשיכון בכנס, לווה בטענות קשות בעניין של הקבלנים נגד הממשלה.

ואולם בכנס סגור של קבלני השרון והשומרון שנערך בסוף השבוע בטבריה, הקצין בריק את הדברים, ואמר: "שר השיכון מוביל את ענף הבנייה ואת מחירי הדיור לקטסטרופה. המגרש הפוליטי יוצר מערכת תמריצים מעוותת לטווח הקצר וייצור עליית מחירים בטווח הארוך, במקום יציבות וודאות שאותם צריך שוק הדיור כל הזמן", אמר בריק לקבלנים. "שר שיכון שמכריז לציבור לא לרכוש דירות ושהמחירים יירדו ב–30%, לא מבין על מה הוא מדבר", הוסיף בריק.

עוד אמר בריק לקבלנים כי "מה בעצם אומר לנו השר, 'חברים אל תקנו קרקע עכשיו'. נראה לך, כבוד השר, שזה הפתרון למשבר, למחירים ולמחסור הדירות? אריאל משלה את הציבור ועלול בדרך הזאת להרוס את הענף. הושבת אלפי זוגות צעירים על הגדר תביא לתוצאה הפוכה מזו שמקווים במשרד השיכון. העיתונים ציטטו בימים האחרונים כלכלנים וח"כים שאמרו בעצמם כי השרים שופכים בנזין על מדורת הדיור ונותנים רק לחלק קטן מאוד מהאנשים חליפות חסינות".

בדבריו חשף בריק גם את הדברים שמטרידים ביותר את הקבלנים: "שר השיכון נותן גב למנהלי עמותות שפוגעים ברוכשים. האג'נדה של המשרד ושל השר אריאל וחבריו היא עמותות, עמותות ועוד עמותות, שבהן לא מתחייבים למחיר דירה סופי, שלא נותנות ערבות על התשלומים, שאין להן אחריות ואין מועד קבוע למסירת הדירה. מחירי הדירות לא מדאיגים את אריאל - אותו מעניין שמנהלי העמותות שלו ירוויחו", אמר בריק, ואף טען כי שחלק ממקורבי השר הם מנהלי עמותות בנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד השיכון נמסר: "עדיף לקבלנים להפסיק להתלונן ולהתחיל להיערך לשינוי שתגרום תוכנית מחיר מטרה שכל הצמרת הכלכלית משבחת אותה ולא ברור מהיכן מביא בריק את הציטוטים שהוא מייחס לשר השיכון.

"נושא קבוצות הרכישה נבחן כעת במסגרת תזכיר חוק מע"מ 0 המנוהל על ידי שר האוצר ומשרדו, וכל ניסיון לקשר את הדברים הנ"ל לשר השיכון תוך טענה שהוא דואג לעמותות ולמנהליהם "מקורביו", לוקה בבורות מוחלטת שלא מצופה מסגן נשיא ההתאחדות הקבלנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker