המושבים דורשים לאפשר יחידת דיור שלישית בנחלה: יוסיף כ-4,600 דירות במרכז

על אף שחוזי החכירה מול המינהל מאפשרים יחידה שלישית, תוכנית המתאר הארצית הנוכחית מגבילה את מספר הדירות במושב, ולטענת המושבים מקפחת את בעלי הנחלות ופוגעת באיכות הסביבה: "עיבוי בתוך המושב עדיף על פגיעה בשטחים הפתוחים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לקראת התכנסותה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה מחר (ג') לאישור העדכון לתוכנית המתאר הארצית – תמ"א 35, מעלים נציגי ההתיישבות הכפרית הילוך בפעילותם מול שר הפנים גדעון סער ובכירי משרדו. זאת בניסיון להשפיע על כמות יחידות הדיור שתותר לבנייה בתחומי המושבים של אזור המרכז. לטענת נציגי הסקטור החקלאי, על אף שחוזי החכירה מול המינהל מאפשרים כיום יחידת מגורים שלישית במשבצת המגורים בנחלה, התוכנית הנוכחית מגבילה את מספר הדירות במושב, ולטענת המושבים מקפחת את בעלי הנחלות.

בישיבה שנערכה ביום חמישי האחרון נפגשו סער, מנכ"ל משרדו שוקי אמרני, יו"ר מינהל התכנון בינת שוורץ, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שמוליק ריפמן, נציג המושבים במועצה הארצית וראש המועצה האזורית לב השרון עמיר ריטוב, וראש המועצה האזורית לכיש ואיש ליכוד ותיק דני מורביה. במהלך הפגישה ביקשו נציגי המושבים מסער כי יכלול בתוכנית העדכון את הגדלת מספר יחידת הדיור במושבי המרכז באופן שיאפשר לבעלי הנחלות במושב למצות את זכויות הבנייה שמעניקים להם חוזי החכירה מול המינהל ולהקים יחידת דיור שלישית במשבצת המגורים בנחלה. בתום הפגישה אמרו סער ואמרני כי הנושא יישקל, אך לא סיפקו כל אמירה מחייבת בנושא.

לטענת המושבים, אישור הגדלת מספר היחידות המותרות לבנייה בכל מושב באופן שיאפשר את הקמת היחידה השלישית בשטחי הנחלות, יוסיף היצע תכנוני של כ-4,600 יחידות דיור לאזור המרכז, וזוכה גם לתמיכת הארגונים הסביבתיים, המעדיפים כי תוספות בנייה במושבים ייעשו בשטחי המגורים הקיימים, ולא בהרחבות חדשות שייבנו בשטחים הפתוחים.

מושב בן שמןצילום: תומר אפלבאום

עוד טוענים נציגי המושבים כי מדובר בצעד אשר הומלץ על ידי צוות עדכון התמ"א, אשר כלל אותו בתוכנית העדכון שאישרה הולנת"ע (ועדה לעניינים תכנוניים עקרוניים) בנובמבר 2013, אולם בשלב מאוחר יותר נמחק בנסיבות לא ברורות. את היעלמות ההמלצה יש מי שמייחס במושבים ללחצים שהפעילו בנושא ראשי עיר המזוהים עם הליכוד, ובראשם ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, הרואים בגידול מספר יחידות הדיור במושבים גורם המחליש את הערים הסמוכות, שכן הוא מושך אוכלוסייה איכותית מתוך הערים החוצה אל הכפר.

בתוך כך, פנה היום (ב') יו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, לשר הפנים גדעון סער. לדבריו, "קיים חשש כבד כי המועצה הארצית עתידה לקבל החלטה שעתידה למנוע את החלטת בג"ץ בנושא. הן הצוות התכנוני והן הולנת"ע סברו כי אין כל מניעה תכנונית לאישור היחידה השלישית, וסברו שעיבוי בתוך המושב עדיף מאשר הרחבה הפוגעת בשטחים הפתוחים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור טוען כי "האבסורד בסוגיה הינו שלא קיימת התנגדות של מרבית הגופים וכולם רואים חשיבות בעיבוי המושבים במקום פגיעה בשטחים פתוחים וריאות ירוקות, הגיע הזמן להסדיר את זכויות המגורים במושבים לאחר עשרות רבות של שנים".

מכתב נוסף שלח לשר הפנים גם מזכ"ל תנועת האיחוד החקלאי, דודו קוכמן, המאגדת כ-80 יישובים כפריים, בעיקר במרכז הארץ. "החלטת הולנת"ע מסוף 2013 המכשירה את היחידה השלישית, תייעל את השימוש בקרקע ותסייע בפיזור אוכלוסין ובהפחתת לחצי הביקוש בערים", כתב קוכמן, וצירף חוות דעת של שמאי המקרקעין נחמיה גנות, שהוזמנה לבקשת מרכז המועצות האזוריות, ולפיה סך כל היחידות הנדרשות להשלמה לצורך יחידה שלישית באזור המרכז עומד על 4,631 יחידות דיור. "מדובר במספר יחידות המתאים לשכונה קטנה בעיר אחת, בעוד אנו מתייחסים לכ14-מועצות אזוריות הכוללות עשרות ישובים. אנו ערים לכך שישנם גורמים אינטרסנטים שרואים בישובים הכפריים איום על איתנות העיר בטענה שהישובים הכפריים ימשכו אוכלוסיות מבוססות יותר אולם מדובר בטענה דמגוגית, שאין לה כל אחיזה במציאות, טענה שאף גורמת נזק".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות שהזמין את המחקר, שמוליק ריפמן, אמר כי "המחקר מראה שבין גדרה לחדרה יש בסה"כ 4,600 יח"ד במסגרת נחלה שלישית, שניתן לבנות על פני העשור הקרוב - כמאתיים יחידות בשנה. כמות שכזו לא תהווה גורם לפרבור, ולעומת זאת אישור הנושא הוא הזדמנות לקדם תכנית בניין עירונית לכל היישובים הכפריים, שתהיה הכרחית לכל יישוב שיבקש לקדם את נושא הנחלה השלישית. אני מקווה שבהתאם להסכמות הרבות שהושגו בין הצדדים גם נושא זה יאושר בישיבה מחר".

ממשרד הפנים נמסר: "נושא אישור יחידה שלישית בנחלה הוצג בפני הולנת"ע, אשר החליטה שהנושא יועלה לדיון במועצה הארצית. במסגרת הדיון לגבי עדכון תמ"א 35, המועצה הארצית תשמע את כל הגורמים הנוגעים בדבר ותשקול את מכלול השיקולים ותקבל החלטה בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker