וינשטיין נכנע ללחצים: ידחה בחודשיים נוספים הכפפת קק"ל לביקורת

בתשובתו ליו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, שביקש את הדחייה, אמר וינשטיין כי הוא ממשיך לאחוז בעמדתו לפיה קק"ל היא חברה לתועלת הציבור המחייבת ביקורת, אך נעתר לבקשת הדחייה "מחמת כבודו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, הורה לדחות ב-60 יום נוספים את רישומה של קק"ל כחברה לתועלת הציבור (חל"צ). זאת על אף חוות דעת משפטית שיצאה ממשרדו כבר לפני כשלושה חודשים וחצי, ולפיה יש לשנות את מעמדה של קק"ל מחברה פרטית, לחברה לתועלת הציבור - מעמד המחייב הפעלת ביקורת על פעולות החברה מטעם רשם התאגידים. בכך נענה היועץ ככל הנראה למכבש לחצים פוליטי המופעל עליו בנושא בשבועות האחרונים.

במהלך השבוע שעבר פנה יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, חבר הכנסת דוד רותם מישראל ביתנו, אל היועץ וינשטיין בכתב, בבקשה כי ידחה פעם נוספת את ההכרזה על קק"ל כחל"צ, זאת לאחר שב-1 במאי האחרון כבר הודיע וינשטיין על דחייה של 60 יום. ביום חמישי האחרון כתב היועץ וינשטיין לרותם כי החליט להיעתר לבקשתו.

את תשובתו לרותם פתח וינשטיין באמירה כי אינו חוזר בו מעמדתו המקורית לפיה קק"ל היא חל"צ. "עמדתי הייתה ועודנה כי על פי הוראות הדין הקיים, קק"ל היא חברה לתועלת הציבור. קביעה זו נסמכת הן על בסיס לשון הוראת הדין והן על בסיס פרשנות תכליתית של הוראת הדין. כל פרשנות אחרת תעמוד בניגוד לאינטרס הציבורי, הנובע מהעובדה שתקציבה של קק"ל מבוסס על כספי ציבור...", כתב וינשטיין אך הוסיף: "יחד עם זאת, מחמת כבודך, הנני נעתר לפנים משורת הדין, לבקשתך לדחות את רישומה של קק"ל בפנקס החברות לתועלת הציבור ב-60 יום נוספים... אבקש כי לא תופנינה אלי בקשות דחייה נוספות".

יש לציין כי בתום 60 היום הבאים כבר תהיה הכנסת עמוק בפגרת הקיץ, ולכן עולה החשש כי משמעות הודעתו של וינשטיין היא כי הנושא יידחה בעוד חודשים רבים. זאת על אף שכבר באמצע מרץ האחרון הוציא המשנה ליועץ, עו"ד אבי ליכט, חוות דעת נחרצת ולפיה על רשם התאגידים להגדיר החברה כחל"צ.

"מדובר בחברה שתקציבה הוא תקציב עתק המבוסס על כספי ציבור – בין מתרומות ישירות ובין מכספים שהגיעו ומגיעים מהעברת זכויות בקרקעות שבבעלות קק"ל... מקורם של הכספים שבהם נרכשו אותן הקרקעות על ידי קק"ל גם הוא בכספי ציבור ובתרומות", כתב עו"ד ליכט והוסיף כי "כיום, כמעט שאין כל פיקוח חיצוני על התנהלותה של קק"ל – לא פיקוח רגולטורי ולא פיקוח ציבורי. תפקידים ציבוריים, מימון שמקורו בכספי ציבור ומבנה שליטה פוליטי ומבוזר מחייבים שקיפות והסדרה. לכן גם מטעם זה הוחלט כי יש לפעול לרשום את קק"ל כחברה לתועלת הציבור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על אף שבמקרה זה הגיע הפנייה מח"כ רותם, ככל הידוע, גורמים רבים נוספים בשורות הקואליציה היו שמחים להותיר את המצב הנוכחי, בו קק"ל אינה כפופה לביקורת מטעם המדינה, על כנו. לפני כחודשיים דחתה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של שרת המשפטים ציפי לבני להכפפת קק"ל לביקורתו של מבקר המדינה, אשר ראשי המתנגדים למהלך הם שר הפני גדעון סער, ושר השיכון אורי אריאל. לבסוף קיבלה הוועדה את הצעתו של ראש הממשלה נתניהו ולפיה תוקם ועדה אשר תבחן את נושא הביקורת על קק"ל ותגיש המלצותיה בתוך 60 יום.

ממשרד המשפטים טרם נמסרה תגובה לדברים.

המבקר יבדוק את קק"ל

מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא,  הודיע ליו"ר קק"ל אפי שטנצלר כי החליט שביום 20.7.14 (כלומר בעוד כשלושה שבועות) יתחיל משרד מבקר המדינה לבצע ביקורת בקרן קיימת לישראל.  בכך שם המבקר קץ לניסיונות למנוע החלת ביקורת על קק"ל.

משמעות הודעת מבקר המדינה ליו"ר קק"ל, היא שמשרד מבקר המדינה נכנס  עתה לביקורת ישירה בקרן הקיימת לישראל.

ממשרד המבקר נמסר כי בבסיס הביקורת בשלב זה, תעמוד האמנה שנחתמה בשעתה בין מדינת ישראל לבין קק"ל ושעל פיה הייתה אמורה לקום מועצה משותפת בה 13 חברים: 6 ממשלה, 7 קק"ל, לענייני הכשרת קרקע ופיתוחה. תפקיד המועצה בין השאר, קביעת מדיניות, אישור הצעת תקציב של מנהל פיתוח הקרקע בקק"ל ופיקוח על פעולותיו.

מבקר המדינה התריע על כך שהמועצה לא פועלת כבר שנים רבות, גם בדו"ח השנתי שפורסם בחודש מאי האחרון ועוד קודם לכן בדו"ח השנתי שפורסם לפני כ-10 שנים.

מקק"ל נמסר כי הם "מברכים על החלטת מבקר המדינה לבחון את יישום האמנה בינה לבין ממשלת ישראל. החלטת המבקר מבוססת על הסכמה וולונטרית של דירקטוריון קק"ל להחלת ביקורת המדינה בנושאים שונים, המשיקים לתחומים בהם פועלת המדינה. בקק"ל מאמינים כי מהלך זה יתרום לקידום המטרות הציוניות המהוות את הבסיס לפעולת קק"ל, ויאפשר המשך תרומתה של קק"ל לבניין הארץ ולעמידה מלאה בהתחייבויות המדינה על פי האמנה.

קק"ל תשתף פעולה עם משרד המבקר ואף העבירה אליו מיוזמתה כבר בחודש שעבר את דו"חותיה הכספיים לשנים 2012-2013".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker