משפחות מכפר שלם בת"א: "אזורים החליטה לשכור עבריינים כדי להפחיד אותנו"

33 צאצאים ממשפחה אחת מכפר שלם בדרום תל אביב הגישו תביעה נגד חברת הנדל"ן אזורים בה הם טוענים: "הבטיחו לעבריינים 15 דירות" ■ אזורים בתגובה: "שמדובר בבדיה מוחלטת. החברה נעזרה בנושא זה במפנים מקצועיים בעלי רקע בטחוני משטרתי"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

תושבים משכונת כפר שלם הגישו אתמול (ד') תביעה נגד חברת אזורים לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורכי הדין ד"ר אבי וינרוט ואריאל דינובצקי. בתביעה הם דורשים לאכוף הסכם לפינוי של המשפחה מהשכונה משנת 2011 בתמורה ל-72 דירות בפרויקט שתבנה החברה.

התביעה מגוללת את סיפור המשפחה שראשיה, יפת וג'מילה כהן, עלו לארץ מתימן ב- 1949, ושוכנו בשכונת כפר שלם. שם הם הקימו את חוות יפת בשטח 22 דונם, ובה גידלו את תשעת ילדיהם.

לטענתם התובעים, בשנות ה-60 חברת שיכון ופיתוח, שהיתה חברה ממשלתית, קיבלה מהמדינה זכויות בקרקע מכוח חוק נכסי נפקדים, למרות שהיא היתה תפוסה על ידי משפחת כהן. הם מספרים בתביעה כי במהלך השנים שיכון ופיתוח לא דרשה מהם מעולם דמי שימוש, ולא היתה לה טענה נגד התושבים. ב-1995 עברה הבעלות על שיכון ופיתוח לידי חברת אזורים, ולאחר ההפרטה החלה הידברות בינה לבין התושבים וראש המשפחה, אבי כהן.

לקראת סוף 2011 הגיעו הצדדים להסכמה שהתגבשה לטיוטת חוזה במסגרתה התחייבו התושבים לפנות את השטח, בתמורת לקבלת 72 דירות בפרויקט. מדובר בדירות בנות 4 חדרים ובשטח מינימלי של 100 מ"ר עם מרפסת בשטח 10 מ"ר וחניה. הפרויקט שכולל 480 דירות, במידה שתאושר תב"ע חדשה שמנסה אזורים לקדם, לעומת התב"ע הקיימת של 285 יחידות דיור.

כפר שלםצילום: תומר אפלבאום

לו היה נחתם ומקוים, ההסכם היה יכול לקדם את החידוש של כפר שלם. אולם לא כך היה והתושבים מאשימים את חברת אזורים שנסוגה ממנו. לטענת התובעים אופיר גרינברג, שמונה למנכ"ל עיכב את העסקה ופניות אליו מצד ראש המשפחה, אבי כהן, נדחו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בשלב הבא, התובעים גילו כי החברה שכרה את שירותיהם של צביקה נמני, שוטר לשעבר ויוסי סעדון כדי שיפנו אותם. לפי טענותיהם בכתב התביעה, מדובר ב"עבריינים" המקורבים ליוסי הררי שקיבלו תמורת שירותיהם 3% מהפרויקט, כלומר 15 דירות.

באחת הפגישות, לפי התביעה, אמר סעדון לכהן, כביכול בשם בעל השליטה באזורים, כי "חזיר קטן מגדלים וחזיר גדול שוחטים ואתה חזיר גדול". והתביעה ממשיכה לתאר סיפורים של איומים שספג כהן, בין היתר, לתביעות בסכום של מיליוני שקלים אם לא יסכים להתפנות מהשטח, איום לפנות לעיריית תל אביב כדי שזו תוציא חיובי ארנונה רטרואקטיביים ואיום לאשפז את אחד מבני המשפחה בבית חולים פסיכיאטרי.

בסופו של דבר נכנע כהן ללחצים ובמשא ומתן נוסף הסכים לפיצוי של 27 דירות, פחות מה-72 שהובטחו למשפחה ב-2011. אולם יתר בני המשפחה לא הסכימו לתנאים החדשים והחליטו לתבוע את החברה.

מחברת אזורים נמסר: "מדובר בתביעה צינית ומקוממת וחברת שיכון ופיתוח תשיב לתביעה זו ותפרט את טענותיה בפרוטרוט בפני ביהמ"ש. חברת שיכון ופיתוח לישראל הינה הבעלים הרשום בטאבו של מקרקעין בכפר שלם, בהם עושים שימוש משך עשרות שנים התובעים, שהינם פולשים, ללא תשלום כל תמורה בגין כך. מרבית התובעים לא עושים שימוש בקרקע לצורך מגוריהם אלא משכירים אותה לעובדים זרים, שטחים לאחסנה וכיוצ"ב, ומשלשלים רווח לכיסם על חשבונה של שיכון ופיתוח.

"לאורך השנים התקיימו מספר משאים ומתנים מול הפולשים לטובת פינויים מהקרקע, אשר אף אחד מהם לא בשל לכדי הסכם מחייב. באשר לטענות על ייצוג של החברה באמצעות גורמים עבריינים, הרי שמדובר בבדיה מוחלטת. החברה נעזרה בנושא זה במפנים מקצועיים בעלי רקע בטחוני משטרתי אשר טיפלו לגופים רבים אחרים בתחום הציבורי, הממשלתי (כגון הרכבת הקלה, נתיבי איילון, מע"צ, חלמיש וכיוצ"ב) ובתחום הפרטי בהצלחה רבה בפינוי פולשים במקרים אחרים. יש לציין כי דווקא הפולשים לוו בחלק מהמשאים והמתנים על ידי לא אחר מאשר מאחד מראשי ארגוני הפשע הבכירים בארץ.

"המשא ומתן האחרון נוהל בין באי כוח הצדדים עד אתמול בערב, כאשר הפולשים היו מיוצגים על ידי עורך דין בכיר בתחום. בין הצדדים גובש הסכם מוסכם לפינוי המקרקעין לאחר קבלת הערות עורך דינם של הפולשים, שהועבר לחתימת הפולשים. לתדהמת החברה מתברר כי הפולשים ניהלו משא ומתן בחוסר תום לב משווע ובמקביל שקדו על הכנת התביעה המופרכת והצינית נגד החברה. חברת שיכון ופיתוח מתכוונת להגיש בימים הקרובים כנגד הפולשים צווי פינוי בצרוף תביעה לתשלום דמי שימוש ראויים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker