שאלות ותשובות |

מה זה מכרז מחיר מטרה?

היכן יוקמו הדירות ומתי יתחיל שיווקן? ובאלה אזורים צפויים להיות מכרזים כאלה?

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

מה זה מכרז מחיר מטרה?

מכרז מחיר מטרה הוא מכרז שיווק קרקע של רשות מקרקעי ישראל (לשעבר המינהל) למטרת בנייה למגורים. בשונה ממכרז רגיל, שבו הקבלן שמציע את המחיר הגבוה ביותר זוכה בקרקע ורשאי למכור את הדירות שיבנה במחירי השוק, כאן קובעת המדינה מראש את המחיר הסופי של 80% מהדירות שיבנה הקבלן. מחיר זה יהיה נמוך ב–20% ממחיר השוק באותו אזור, כפי שייקבע על ידי השמאי הממשלתי הראשי. לדוגמה, באזור שבו ימצא השמאי הממשלתי כי מחירה של דירת 4 חדרים ממוצעת הוא 1.2 מיליון שקל, המחיר שתגדיר המדינה ליזם במכרז יהיה 960 אלף שקל.

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאלצילום: עופר וקנין

האם כל אחד יהיה זכאי לרכוש את הדירות שייבנו במסגרת זו?

על פי הקריטריונים שמגדירה היוזמה, רכישת הדירות תהיה פתוחה בפני רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור (מי שבבעלותו דירה אחת ומעוניין להחליפה באחרת). רוכשי דירות להשקעה לא יורשו לרכוש את הדירות המוזלות.

באלה אזורים צפויים להיות מכרזים כאלה?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בכל אזור שבו מצד אחד מחירי הקרקע גבוהים מ–80 אלף שקל לדירה, ומצד שני מחירי הדירות אינם גבוהים בממוצע מ–16 אלף למ"ר בנוי. מסיבה זו, לא נראה מכרזי מחיר מטרה בהרצליה או בראשון לציון, שבהן מחירי הדירות בממוצע גבוהים מ–20 אלף שקל למ"ר בנוי. כמו כן, לא נראה מכרזים כאלה בפריפריה הרחוקה, שבה שווי הקרקע הוא נמוך מ–80 אלף שקל לדירה. עיקר המכרזים צפויים להתפרסם בערים בשולי המרכז או הפריפריה הקרובה. על פי הסיכום בין משרדי השיכון והאוצר, מכרזים כאלה לא יוצעו גם בשטחים שישווקו לבנייה בעקבות פינוי מחנות צה"ל.

מה קורה אם על פרויקט שנבנה במסגרת מכרז מחיר מטרה, שכולל 100 דירות, יהיו 200 קופצים?

אף שנקודה זו לא סגורה לגמרי בהצעת המחליטים, רוב הסיכויים הם שההכרעה תיעשה באמצעות הגרלה, כדי להימנע משיקולים לא ענייניים בעת הקצאת הדירות.

אז מתי נראה את הדירות המוזלות הללו בפועל?

לא כל כך מהר. כחלק מ"מלחמת הקרדיטים" המפורסמת בין שר השיכון אורי אריאל לשר האוצר יאיר לפיד, התנה האוצר את תחילת פרסום מכרזי מחיר המטרה - המזוהים עם אריאל, בהשלמת חקיקת חוק מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה, המזוהה עם לפיד. זאת, אף שיוזמת אריאל ניתנת ליישום מהיר יחסית. בהנחה (האופטימית) שחקיקת חוק המע"מ תושלם עד סוף המושב הנוכחי, ראשוני מכרזי מחיר המטרה צפויים לצאת לדרך בסוף השנה הנוכחית, והשיווק בפועל יחל ב–2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker