אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"הצבא יכול לפנות את שדה דב כבר עכשיו", אומר אדם שבקיא במה שקורה בשדה התעופה התל אביבי. "יש לו מקומות טובים יותר. אם הוא עדיין מחזיק בשדה דב, זה יותר כבן ערובה, לצורך קבלת כספים רבים יותר מהמדינה. ועובדה - הם הצליחו".

שלשום הודיעה הממשלה כי המדינה תשלם מיליארד שקל לצה"ל, בתמורה לכך שייאות לפנות את שדה דב עד 2017. ההודעה יוצרת רושם כלשהו שעושים משהו בנושא הדיור, וגם מטיבה עם בעלי הקרקעות הפרטיים שמחזיקים בקרקעות מסביב לשדה. אך מה שמשרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל לא סיפרו לציבור הוא שהממשלה התחייבה להפסיק את הטיסות בשדה עד 20 ביוני 2016, הצבא התחייב לעשות זאת עד 2018, וכמה מחסנים היו אמורים להתפנות עוד קודם לכן. המחסנים הם אלה שכנראה הנראה יפונו עד סוף השנה הנוכחית, ויאפשרו הקמה של כ–400 דירות.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

האם על זה משלמים מיליארד שקל? האם 400 דירות, שעולות בסביבות 3 מיליון שקל לדירה, הן שיפתרו את בעיות הדיור? והאם הקדמת הפינוי משמעה שיום למחרת עומדים להקים במתחם דירות חדשות? התשובה לשלוש השאלות שלילית, כמובן, אבל אם אפשר לספר לציבור בלופים - אז למה לא?

נכון לעכשיו אין תכנון על המתחם שיפונה. קיימת ועדת היגוי מטעם הממשלה, עיריית תל אביב ובעלי הקרקעות, שמגבשת תכנון עקרוני לאזור של כ–1,400 דונם. לאחר מכן יוחל בהליכי תכנון מעשיים יותר, וייתכן שאם יקדמו את התוכנית באמצעות אחת הוועדות המיוחדות לתכנון ולבנייה - הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור (ותמ"ל) או הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) - התוכניות יאושרו מהר יחסית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אבל כרגע יש מחלוקות בין בעלי הקרקעות, שרוצים להקים במקום 25 אלף יחידות דיור ויותר, לבין המדינה, שמדברת על "יותר מ–16 אלף יחידות דיור". זהו הפרש משמעותי, שהצדדים עדיין לא הגיעו לגביו להסכמה. בקיצור - פינוי השדה אינו רלוונטי לבעיות הדיור בישראל, אלא מהווה רק אצטלה להגדלת תקציב הביטחון.

החסם הועבר שלב

בלופים בנוגע לבעיות הדיור אינם רק נחלתם של משרדי האוצר והביטחון. אתמול שיחרר משרד הפנים הודעה מדהימה, שלפיה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז מרכז הצליחה לשחרר חסם שיאפשר אישור של 11 תוכניות בבת אחת באזור המרכז - ובהן בכפר ברא, בג'לג'וליה, בטייבה, באבן יהודה, בצורן ובקדימה - שכוללות 8,700 יחידות דיור. ידיעה משמחת.

כך תיראה הבנייה בשדה דבצילום: הדמיה: ארי כהן

מתברר כי כל התוכניות עוכבו עד עתה משום שלא נמצא באזור פתרון לביוב ולטיהור שפכים. "לאחר שהוועדה דנה בנושא ושמעה את עמדת משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר ורשות המים והביוב, והוצג לוועדה כי מקודם בימים אלה פתרון תכנוני ותקציבי לצורך שדרוג מט"ש (מתקן טיהור שפכים) 'דרום השרון המזרחי' ומט"ש 'קולחי השרון', סברה הוועדה שיש מקום לתת תוקף לתוכניות לבניית 8,700 יחידות דיור באזור המרכז, תוך השלמת תנאי התוכנית, ובכלל זה השלמת שדרוג המט"ש עד למתן היתרי הבנייה", נכתב בהודעה לעיתונות.

למי שנבהל מהמינוחים המקצועיים צריך להסביר שכל התוכניות כללו תנאי, שעל פיו כדי שיאושרו התוכניות, חייבים לשדרג את קווי הביוב ומתקני השפכים הקיימים - ועד כה הדבר לא נעשה.

אז מה עשו? המתכננים ומשרדי הממשלה ישבו בוועדה והציגו בפניה מצג, שלפיו יש כבר תוכניות מקודמות לשדרוג מערכת הביוב, וקיים גם תקציב לשדרוג המתקן לטיהור השפכים. הוועדה החליטה בעקבות זאת להפשיר את כל התוכניות, ולאפשר להתקדם בשיווק הקרקעות ובייזום עליהן. אך כתנאי להיתרי בנייה, מתקני הביוב כבר צריכים להיות קיימים בפועל. אם לא יהיו קיימים - לא יהיו היתרי בנייה.

במלים אחרות, הבלוף כאן הוא שהחסם הועבר משלב התכנון הראשוני לשלב קבלת היתרי הבנייה. ועדות התכנון יכולות לסמן עכשיו "וי" גדול על עוד 8,700 יחידות דיור שאושרו, מבלי שבפועל נעשה משהו.

הבעיה בבלופים האלה ובדומיהם אינה רק בכך שהם אינם באמת משנים משהו מהמצב הנוכחי. מי שמספרים אותם גם נוטעים בקרב הציבור תחושה שאוטוטו יוקמו בישראל עשרות אלפי דירות כתוצאה מהפעילות הממשלתית. דוגמה לכך היא חוק מע"מ 0%: כרגע לא ברור עד כמה ייושם, שכן הוא עתיר חסמים ובעיות כמעט מכל סוג שהוא - משפטי, תקציבי ופוליטי - ובכל זאת מדברים עליו כבר כעל עובדה מוגמרת.

בישראל באופן מיוחד צריך לזכור ש"אוטוטו" הוא פרק זמן בלתי־מוגבל, ושכבר לפני 50 שנה דוד בן־גוריון היה צריך להחליט אוטוטו על פינוי שדה דב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker