לא רק לדירה ראשונה: האוצר יוזם "מע"מ אפס" ליזמי התחדשות עירונית

מרשות המסים נמסר כי מטרת הפטור היא הגדלת ההיתכנות הכלכלית של ביצוע הפרויקטים ■ תנועת המושבים דורשת את החלת הפטור ממע"מ גם עבור רוכשי דירה ראשונה בהתיישבות הכפרית בפריפריה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד האוצר פרסם לפני מספר ימים תזכיר חוק חדש, ולפיו יתוקן חוק המע"מ כך שמיזמי התחדשות עירונית, ובהם מיזמי פינוי-בינוי ותמ"א 38 יוכלו לרכוש שירותים להקמת המיזם בפטור ממע"מ. באופן זה מקווים באוצר להגדיל את ההיתכנות הכלכלית לפרוייקטים מסוג זה, שכיום מבוצעים כמעט אך ורק במרכז הארץ. בתוך כך, מציע החוק כי גם עבור שירותי ההריסה והבנייה עצמם יהיו פטורים ממס. פטור זה יחליף על פי ההצעה את הקלות המס הקיימות כיום עבור העוסקים בתחום.

"הקלות אלו מובאות במסגרת המאמצים של משרד האוצר ורשות המסים לעודד פרויקטים של התחדשות עירונית מתוך מטרה להגדיל את היצע הדירות למגורים ולעודד חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה", מסרה בנושא רשות המסים.

עם זאת, חשוב להדגיש כי אין בהצעת החוק התייחסות לפטור ממע"מ עבור רוכשי הדירות בפרוייקטים של התחדשות עירונית, ואלו יזכו בפטור רק אם יעמדו בתנאים השונים שמחייבת הצעת החוק למע"מ בשיעור אפס עבור רוכשי דירה ראשונה. על פי הצעת החוק שאישרה ועדת השרים לחקיקה ביום שני, רוכש יזכה להטבה רק במידה שהוא הורה לילד אחד לפחות, או בן למעלה מגיל 35. עוד נקבע כי מי שביצע שירות צבאי או לאומי בהיקף של שנה לפחות יזכה להטבה עבור דירות חדשות של עד 1.6 מיליון שקל, ומי שלא יוכל ליהנות ממנה רק עבור דירות במחיר של עד 950 אלף שקל.

יאיר לפיד צילום: אוליבייה פיטוסי

בתוך כך, פנה אתמול יו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עמית יפרח, אל שר האוצר יאיר לפיד, בדרישה להחיל את ההטבה במע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה גם בהתיישבות הכפרית, ובפרט זו שבאזורי הפריפריה, שגם בהם ניתן למצוא מגוון דירות בפחות מ-1.6 מיליון שקל. "אנו רוצים לקיים הלכה למעשה את החזון הציוני ואת החלטות ממשלות ישראל המצטברות שקבעו כי יישוב הנגב והגליל נמצא בראש סדר העדיפות הלאומית. אני קורא לשר האוצר לפעול למען הזוגות הצעירים, בני ההתיישבות העובדת", כתב.

לדברי יפרח, פנייה זו מצטרפת למספר פניות שנערכו בעבר למשרד האוצר, בעת הכנת החקיקה, שלא זכו למענה עד כה. "למרות מחאתנו טרם אישור החוק, לא ראה לנכון שר האוצר להכניס את בני ההתיישבות, אשר כולם עומדים בקריטריונים של החוק, לבנות את ביתם הראשון במושב ובקיבוץ, כזכאים לפטור ממע"מ", אמר יפרח, והוסיף כי "עשרות אלפי זוגות צעירים בני ההתיישבות העובדת עומדים בקריטריונים במלואם, קרי, שירתו בצבא, משלמים מסים, התחתנו והביאו ילדים וכל רצונם להקים את ביתם הראשון במרחב הכפרי הרחק ממרכז הארץ, בעוטף עזה ובקו העימות בצפון ואינם זכאים להטבה ככל אזרחי ישראל. מדובר באפליה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker