המועצה הארצית לתכנון ובנייה תחזיר שני נציגי ציבור לוועדה לנושאים תכנונים

בכך מרככת המועצה את החלטתה הקודמת על ביטול חברותם של ארבעת נציגי הציבור בוועדה ■ הירוקים: "נמשיך במאבק"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ברוב של 22 מול 5, החליטה היום (ג') המועצה הארצית לתכנון ובנייה על השבתם של שני נציגי ציבור לוועדה לנושאים תכנונים עקרוניים - ועדת המשנה החשובה ביותר של המועצה. בכך מרככת המועצה את החלטתה הקודמת על ביטול חברותם של ארבעת נציגי הציבור בוועדה. השניים ששבו הם נציג ארגוני הסביבה ונציג המוסדות המיישבים.

במשרדי הכלכלה והבריאות, שגם נציגיהם הודחו מהוועדה, דורשים להשיב את המצב לקדמותו, ובכך להחזיר לוועדה את כל ארבעת הנציגים שסולקו, אולם הצעתם נדחתה.

מהחברה להגנת הטבע, שהובילה בשבועות האחרונים את הקמפיין והפעילות למען החזרת הנציגים לוועדה, נמסר כי בכוונתה להמשיך להיאבק בהחלטה, על אף שנציגות הארגונים הירוקים, עליהם נמנית גם היא, הוחזרה. "לצערנו, שר הפנים, גדעון סער, ועמו רוב חברי המועצה הארצית, התעלמו מהמחאה הציבורית הנרחבת בנוגע לסילוק ארבעת נציגי הציבור מהוועדה", נאמר בהודעה שהוציאה החברה להגנת הטבע.

"נציג ארגוני הסביבה הוא אמנם אחד מהשניים שהוחזרו לוועדה, אבל המאבק היה על כל נציגי הציבור שסולקו, ולכן נמשיך בפעילות למען החזרת יתר נציגי הציבור לוועדה והשבת המצב לקדמותו".

היום בבוקר הציבו חברי הדור הצעיר של החברה להגנת הטבע, המובילה את הקמפיין והפעילות למען השבת כל נציגי הציבור לוועדה, משמרת מחאה בכניסה למועצה הארצית, בה חילקו חומר לחברי המועצה שהגיעו לדיון, בעד השבת כל ארבעת נציגי הציבור שהודחו מהוועדה, ולא רק שניים, כפי שהציע יו"ר המועצה הארצית ומנכ"ל משרד הפנים, שוקי אמרני. משמרת המחאה התקיימה תחת הכותרת: "אל תתנו ידכם לעוד הולילנדים, אל תגרשו את נציגי הציבור מוועדות התכנון".

שוקי אמרני מגיע לדיוןצילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"החלטה אומללה"

המשרד להגנת הסביבה: ״צר לנו שנדרש מאבק של חודש כדי שמשרד הפנים ינקוט בצעד המתבקש והטבעי. נמנענו בהצבעה שכן אמנם דרישותנו התקבלו, אך היינו מצפים כי החזרת הנציגים תהיה גורפת יותר ותכלול לא רק את נציגי ארגוני הסביבה״.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" תקף גם הוא את ההחלטה ואמר כי "המועצה הארצית, בהנחיית שר הפנים  גדעון סער, קיבלה היום עוד החלטה אומללה ואנטי דמוקרטית. אמנם הוחזרו נציגי ארגוני הסביבה, אבל סולקו נציגי החברה האזרחית ונציגי משרד הבריאות והכלכלה. לא נסכים להיות עלה התאנה של הממשלה ונמשיך להיאבק למען ייצוג הולם ומלא לנציגי החברה האזרחית שמהווים גורם אזרחי נטול אינטרסים. נפנה לבג"צ יחד עם כל הארגונים שסולקו מהוועדה, על מנת להבטיח כי מערכת השיקולים של מוסדות התכנון מעתה והלאה לא תהיה מבוססת אך ורק על אינטרסים פוליטיים-כלכליים".

ממשרד הפנים נמסר כי "ועדת המשנה של המועצה הארצית במהותה נועדה לסייע, לזרז ולקדם את תהליכי התכנון והבניה. מטבע הדברים מספר החברים בוועדת המשנה צריך להיות מצומצם ומאוזן ולא ניתן לכלול בוועדה את נציגי כל הגופים החברים במועצה הארצית עצמה.

"כמו כן, ראוי לציין שהגופים החוץ ממשלתיים לרבות ארגון הגג של הגופים הציבוריים חברים בוועדות המחוזיות ובמועצה הארצית והם נוטלים חלק בעריכת התכניות של המועצה בוועדות העורכים ומשתתפים בהן באופן פעיל, כך שניתנת להם הבמה להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות החל מהשלבים הראשוניים בטיפול בתכנית ועד להחלטה ע"י מוסדות התכנון".

משמרת המחאהצילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker