ברגע האחרון: מע"מ 0% למי שלא שירתו בצה"ל על דירה עד שווי 950 אלף שקל

במסגרת תהליך בדיקת הזכאות ומימושה, באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו יוכל כל מי שלהערכתו זכאי להטבה להזין את פרטיו ( ללא צורך בהזדהות) ולבדוק את זכאותו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הממשלה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק המע"מ, כשבשינוי של הרגע האחרון, שינה משרד האוצר את תזכיר החוק, כך שרף המחיר במסגרתו יוכלו מי שלא שרתו בצבא לרכוש דירה יהיה עד 950 אלף שקל, ולא, כפי שנקבע לראשונה לפני כחודש - 600 אלף שקל בלבד. ממשרד האוצר נמסר כי מחר (ד') יופץ תזכיר החוק להתייחסות משרדי הממשלה.

הצעת החוק צפויה לכלול שני שינויים מרכזיים ביחס לתזכיר החוק המקורי. הראשון - מחיר הדירה הנמכרת בתוספת מע"מ, לא יעלה על 1.6 מיליון שקל, אם הרוכש שירת בצבא או בשירות אזרחי-לאומי או שהוא נכה (המוגדר "רוכש מוטב") או על 950 אלף שקל אם רוכש הדירה לא שירת כאמור (ומוגדר "רוכש זכאי").

עוד נאמר כי במסגרת תהליך בדיקת הזכאות ומימושה, באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו יוכל כל מי שלהערכתו זכאי להטבה להזין את פרטיו ( ללא צורך בהזדהות) ולבדוק את זכאותו. היה ורוכש הדירה נמצא זכאי, עליו לעבור מתוך השאלון הממוחשב להמצאת תצהיר, בו יוצהר כי כל הנתונים שהקליד נכונים. את המסמך הזה בחתימת עורך דין, יגיש הרוכש למשרד מיסוי מקרקעין יחד עם ההצהרה על רכישת המקרקעין.

"במקביל, גם למוכר יהיה מדמה ממוחשב נפרד, בו הוא יכול לבחון האם הדירה שמוכר היא דירה מיטיבה", נמסר ממשרד האוצר, "היה ויימצא כי הרוכש או הדירה אינם עומדים בקריטריונים לזכאות למע"מ אפס תישלל זכאותם. בכל שלב, לרשות הרוכשים והקבלנים יעמוד מוקד טלפוני באמצעותו יוכלו להציג כל שאלה או בקשה להבהרה".

השר אורי אריאל הגיב על שינוי תזכיר חוק מע"מ אפס ואמר כי ״השינוי בתזכיר החוק היה צפוי ונקבע בסכום כפי שדרשתי. לא הייתה שום היתכנות מעשית וחוקית להצעה הקודמת שהפלתה בצורה בוטה מגזרים שלמים באוכלוסיה הישראלית. כעת נפעל לקידומו המהיר של החוק בכנסת וצמצום תקופת הביניים בו מצוי השוק״.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים (הבית היהודי): "אני מברך על החלטתו של  שר האוצר, להכליל אוכלוסייה נוספת תחת מטריית ההטבות של פטור ממע"מ לדירה ראשונה.  אין ספק כי בהחלטה זו ניכר השינוי וההקשבה לרחשי ליבו של הציבור. בכך התייתר הצורך של ועדת הכספים לשנות זאת".

אתר מדלן, המנתח את שוק הנדל"ן עבור רוכשי הדירות, ניתח היכן יוכלו זכאים שלא שרתו בצבא ליהנות מההטבה. את ממצאי הבדיקה מתאר רוה איתן, סמנכ"ל מחקר ואסטרטגיה במדלן, ולפיהן "כ-15% מהדירות שנמכרו בשנת 2013 היו מתחת ל-950,000, כאשר כשליש מהן הן דירות קטנות בנות שלושה חדרים. הערים בהן היה היצע משמעותי של דירות ברמת מחיר זו היו חריש, אשקלון, באר שבע, עפולה ובית שמש. לעומת זאת, הזכאים ששרתו בצבא יוכלו להנות ממגוון דירות גם בערים חיפה, פ"ת או ראש העין. כלומר, ההטבה נהפכה כעת לרלוונטית גם עבור מי שלא שירת, אך עדיין מדובר על דירות זולות אשר באופן טבעי הן קטנות יותר ונמצאות בפריפריה".

עו"ד זיו כספי, שותף במשרד עו"ד גינדי-כספי העוסק בנדל"ן מעריך כי יישומו של החוק לא יהיה פשוט. "אני מקווה שבהצעה שתוגש לממשלה יינתן פטור ממע"מ גם בפרויקטים של התחדשות עירונית - זה יוכל להקל על היתכנות של פרויקטים אלה שכן ניתן יהיה להסתפק בצפיפות נמוכה יותר כדי ליצור פרויקט כלכלי, דבר שיאפשר לרשויות לתמוך בצורה משמעותית יותר בפרויקטים אלה".

כספי סבור גם כי "ראוי שהממשלה תקדיש את עיקר משאביה לגידול בהיצע הקרקעות הזמינות". לדבריו, ברשויות המקומיות וברמ"י קיים מלאי אדיר של יחידות דיור שבאמצעות הגמשת תב"עות יכול להביא לגידול משמעותי בהיצע. עוד הוא ציין כי קיימים אזורי נופש מטרופולוני בין גדרה לחדרה שבהם לא ניתן לבנות כיום "בגלל הוראות בלתי סבירות שמופיעות בתממ 3/21".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker