דירת החלומות שלכם עדיין בהישג יד: 10 מציאות - אפילו בתל אביב

בדיקת TheMarker ומדלן מגלה כי פער המחירים בין דירות ברחובות סמוכים עשוי להגיע למאות אחוזים, ושעדיין יש מציאות ■ הלקח למי שלא מצליח לקנות דירה בשכונת החלומות - להתפשר על גיל הבניין וגודל הדירה, ובעיקר לחצות את הכביש לרחוב המקביל

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

פער המחירים בין דירות ברחובות סמוכים, ולעתים באותו רחוב ממש, עשוי להגיע לעשרות אחוזים, כך עולה מבדיקת TheMarker ואתר מדלן. עוד עולה מהבדיקה כי עדיין יש מציאות, כולל באזור המרכז - אפילו בתל אביב. רוב הדירות האלה אינן דירת חלומות אלא דירת פשרות, אבל בימים שבהם המחירים משתוללים, המחשבה שניתן לרכוש דירת חלומות במחיר סביר היא חלום בפני עצמו.

כמעט כל מי שמתחיל לחפש דירה למגורים מתחיל את התהליך בהגדרת העיר המבוקשת, ופעמים רבות גם תוך התמקדות בשכונה מסוימת. השיקולים רבים: קירבה למשפחה ולחברים, איכות מערכת החינוך בשכונה, נגישות לתחבורה, וכן קירבה לאזורי בילוי ולמוסדות תרבות, לפארקים ולמתקני ספורט.

לאחר שרוכש הדירה בחר את שכונת חלומותיו, מגיע שלב ההתפכחות: בישראל של 2014, עבור מי שלא נהנה מגב כלכלי מוצק או ביצע אקזיט מרשים, שכונות רבות ואפילו ערים שלמות יצאו מהישג היד של רבים, ואפילו מהחלומות. כיום רק מיליונרים יכולים לקנות דירה בנווה צדק, אך גם רכישת דירה של ארבעה חדרים בראשון לציון, הרצליה או נתניה היא כבר מזמן עניין של הרבה יותר ממיליון שקל.

היכן ניתן למצוא דירת פשרות? קל יותר לומר היכן לא - בפרויקטים חדשים שבהם הדירות במצב טוב מאוד, מאובזרות לגמרי והמחירים בהם נקבעים על ידי קבלן. במקומות האלה כמעט שלא ניתן למצוא מציאות. הדירות הזולות חבויות בשכונות ישנות, בבתים שבמבט ראשון, ואולי אף שני, לא הייתם רוצים להיכנס אליהם; ובדירות שרחוקות שנות אור ממה שסימנתם לעצמכם בדמיון. ואולם כל זה לא אומר שהדירות האלה הן גרועות כל כך.

לעתים ניתן לנצח את השיטה, לפחות באופן תיאורטי, אם מוכנים להצטופף בדירה קטנה של 50–70 מ"ר, לגור בבניין ישן ומוזנח (אך בשכונה מבוקשת), או פשוט לחצות את הכביש ולהתרחק 100 מטר מהשכונה שבה רציתם לגור. אם אתם מוכנים לכל אלה, ייתכן שתוכלו להגשים את חלומכם בסכום נמוך בהרבה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מצד שני - ובעסקות כה זולות יש תמיד צד שני, צריך לזכור שבחיים האמיתיים אין הרבה מציאות. אם דירה נמכרת במחיר נמוך, אולי אפילו נמוך מדי, יש סיבה לכך. בניין מתפרק ומוזנח בן 70 שנה עלול לגרור את בעליו להוצאות כבדות עבור תחזוקת התשתיות הבסיסיות, כמו צנרת מים, ביוב וחשמל. במקרים אחרים יש צורך לשפץ דירה קטנה באופן יצירתי כדי לאפשר לבעליה, שביקשו מן הסתם לשפר את רמת חייהם, לחוש בבית.

גם מגורים בשכונה שליד זו שבאמת רציתם לגור בה עלולים לגרור מחיר מסוים, בייחוד אם נזכרים בנעשה בדרום תל אביב, שם תושבים רבים מדווחים על תחושת חוסר ביטחון אישי בערב, למרות המרחק הקצר משדרות רוטשילד. בשורה התחתונה, מי שמצויד בגמישות וחוסן נפשי יוכל להרוויח מחשיבה מחוץ לקופסה.

TheMarker ואתר מדלן, המנתח את שוק הנדל"ן לטובת רוכשי הדירות, בדקו מה היו העסקות הזולות ביותר שבוצעו בכמה ערים ובשכונות מבוקשות. לפניכם עשר עסקות במחיר שכל רוכש היה שמח לשלם. לצדן, לשם השוואה, מוצגים נתונים על העסקות שמייצגות את המחיר המקובל בשכונה.

רוה איתן, סמנכ"ל המחקר והאסטרטגיה במדלן, המנתח את שוק הנדל"ן, ציין כי "לאורך זמן במקרים רבים יש 'דיפוזיה' של מחירים בין רחובות ובין שכונות, והרחובות החלשים והבניינים הישנים מיישרים קו במידה רבה עם שאר הנכסים בשכונה - בפרט באזורים שבהם יש תנופה של התחדשות עירונית. לכן אותן דירות זולות עשויות לשקף הזדמנות אפשרית לרוכשים".

הבניין בנווה צדק. גג של 57 מ"ר צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
הבניין בחיפה. פערים גדולים בשכונה צילום: רמי שלושצילום: רמי שלוש
הבניין ביבנה. מחיר נמוך משמעותית מהממוצע צילום: אילן אסייגצילום: אילן אסייג
הבניין בנתניה צילום: נמרוד גליקמןצילום: נמרוד גליקמן
הבניין במרכז תל אביב צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
הבניין בבת ים. 610 אלף שקל צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
הבניין בחולון צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
הבניין בהרצליה צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
הבניין בראשון לציון צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
הבניין ביד אליהו צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
10 מתוך 10 |
הבניין בהרצליה צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
1 מתוך 10 |
הבניין בנווה צדק. גג של 57 מ"ר צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין
2 מתוך 10 |
הבניין במרכז תל אביב צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker