המכרזים ברמת השרון החלו בתקלות - והסתיימו עם מחירים גבוהים

בעיות בהתנהלות רשות מקרקעי ישראל הביאו לכך שנקבעו למכרזים שני מועדי סיום ■ ב. יאיר, שזכתה באחד מהם, הגישה ערבות פגומה ולכן זכייתה נפסלה; את מקומה תפסה רמי שבירו, שלמרות הקירבה למפעל תעש היתה מוכנה לשלם כ-122 מיליון שקל

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

נראה שהתקלות שנרשמו במכרזי רשות מקרקעי ישראל על שני מגרשים במזרח רמת השרון ימשיכו להעסיק יועצים משפטיים עוד זמן מה, אף ששלשום כבר הכריזה הרשות על הזוכה במכרז - חברת רמי שבירו הנדסה ובנייה. נכון לעכשיו עדיין יש הוראה של בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב שאוסרת על הרשות להמשיך את הליכי העסקה עם שבירו, עד שפרטי המכרז המלאים יועברו לידי מתחרה אחרת - חברת גינדי ישראל. כל זה אחרי שעתירה קודמת שהגישה ב. יאיר בנושא כמעט הביאה לזכיית האחרונה באחד מהמכרזים, אלמלא נמצא פגם חמור בערבות הבנקאית שהגישה.

בסופו של דבר, אחרי מיון של 11 הצעות שהוגשו עבור שני המגרשים נקבע כי הצעת שבירו היא הגבוהה ביותר. לדברי אנשי נדל"ן, היא משקפת מחיר של 727 אלף שקל לקרקע לדירה, ומחיר ממוצע צפוי לדירות של 1.8–2 מיליון שקל. לקרקע המזוהמת ולקרבה למפעל תעש לא נמצאה השפעה על המחיר.

המכרז ברמת השרון כלל שני מגרשים, שבכל אחד מהם אפשר לבנות בניין עם 84 דירות ובסך הכל 168 דירות. הבניינים ייבנו בשכונת מורשה במזרח רמת השרון, מזרחית לרחוב אלכסנדרוני, בסמוך למפגש שלו עם רחוב שבי ציון, ליד מפעל סלבין של תעש.

המועד הראשון לסגירת המכרזים נקבע ל–31 במארס, אך הרשות פירסמה באתר האינטרנט שלה הודעה שלפיה מועד הסגירה נדחה ליום ראשון, 27 באפריל. ביום זה נסגרה התבה, ונמצאו בה 11 מעטפות עם הצעות. ואולם לאחר מכן נמצא כי על פי הנוהלים, כל המכרזים צריכים להיסגר בימי שני, וכי מכרזים שנקבע לגביהם כי ייסגרו ביום ראשון, ייסגרו ביום שני שלאחר מכן. מכיוון שכך, הרשות פירסמה הבהרה ב–28 באפריל שלפיה המועד האחרון לסגירת המכרזים נקבע ל–30 באפריל.

השטח ברמת השרון שעליו היה המכרז. 727 אלף שקל לקרקע לדירה לפי הצעת שבירוצילום: מוטי מילרוד

ב.יאיר, שבכיריה נעצרו באחרונה בעקבות חשדות להלבנת הון ועבירות אחרות, עתרה נגד ההחלטה להאריך את מועד סגירת המכרז, ובית המשפט לעניינים מינהליים קבע כי יש לפתוח את ההצעות שהוגשו עד 27 באפריל ולבדוק אם ב. יאיר היתה אמורה לזכות במכרזים במידה שהיו נסגרים בתאריך זה. ברשות אכן פתחו את המעטפות ונוכחו כי ב. יאיר אכן זכתה באחד מהם, עם הצעה של 44 מיליון שקל. ואולם נמצא כי הסכום שנכתב בספרות בשטר הערבות שהגישה לא תאם את הסכום שנכתב במלים, ואף לא דמה לו. על כן ההצעה של ב. יאיר נפסלה, ושבירו, שהגישה הצעה גבוהה ב–4 מיליון שקל - זכתה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מה משמעות המחיר הזה? שמאית מקרקעין מיכל גולדשטיין בן אברהם ממשרד בני גולשטיין ברמת השרון, מספרת שדירת 4 חדרים חדשה יחסית ברחוב ביאליק במזרח העיר, עולה 2.4 מיליון שקל - ומחיר הקרקע הנגזר מכך הוא סביב 1.1 מיליון שקל. כלומר כ–370 אלף שקל יותר ממחירי הקרקע במכרז. ואולם לדבריה, "אין מה להשוות בין מרכז העיר לשכונת מורשה. אמנם יש חדירה של אוכלוסייה חזקה יותר אליה, אך בעבר היתה שם אוכלוסייה חלשה יותר מבחינה סוציו־אקונומית. הבניינים מעורבים - יש שם צמודי קרקע ובנייה רוויה של שלוש־ארבע קומות, וגם פרויקט חדש יחסית ברחוב חטיבת אלכסנדרוני שבו שבעה בניינים בני 11 קומות ו–40 דירות בבניין. זה הפרויקט הכי חדש באזור. דירת 3 חדרים בקומה ראשונה בו, בשטח של 80 מ"ר, נמכרה תמורת 1.35 מיליון שקל; ודירת 4 חדרים בקומה תשיעית בשטח של 105 מ"ר, נמכרה תמורת 1.65 מיליון שקל. שווי קרקע לדירה שעולה 1.7 מיליון שקל הוא 700–730 אלף שקל".

להערכתה, שבירו תימחרה את הקרקע בצורה מתאימה לשוק, אבל יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, מעריך כי "זה לא מחיר נמוך לשכונה הזו, אבל הדבר הבא שאמור לקרות במזרח רמת השרון הוא שיווק של 10,000 דירות במסגרת פינוי תעש. אין לדעת מתי זה ישווק ואם בכלל, ושם מדובר בקרקע מזוהמת שצריכה לעבור טיהור, ולכן המחיר שלה יהיה נמוך יותר. מי שיקנה דירה בפרויקט הזה ישקיף במשך שנים על הריאה הירוקה הכי גדולה בגוש דן - זו שהשאירה תע"ש, עד שיממשו שם את הבנייה". השמאי ארז כהן מעריך כי שבירו מצפה למכור דירות ב–1.8–2 מיליון שקל לדירה רגילה, והמחיר שנקב מגלם ציפייה לעליות מחיר.

לאור כל זאת, הדבר המעניין הוא שהקרבה לתעש, הצורך בהקמת מיגון אקוסטי ומציאת חריגות בכמה חומרים רעילים שנמצאו בקרקע, לא הביאו לירידה כלשהי במחירים. כל אלה מביאים למסקנה, ולא בפעם הראשונה, שאיכות סביבה אינה מהווה שיקול כבד משקל בכל הקשור לשוק הנדל"ן בישראל, וקירבה למקורות זיהום ומטרדים שונים כמו שדות תעופה, מזבלות, מפעלים ואחרים - לא עובדת בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker