עיריית יבנה מסרבת לחתום על הסכם גג לבניית 11.5 אלף דירות

בעירייה טוענים כי הממשלה התחייבה כי בינואר תחל בנייתו של מחלף יבנה־דרום, שעלותו 300 מיליון שקל ■ ראש העיר: "אי קיום הבטחה שלטונית מחייב תגובה" ■ משרד השיכון: "תכנון המחלף עוד לא הסתיים. הנושא התקציבי נמצא בדיון בין המשרדים הרלוונטיים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מקל בגלגלי הבטחות הממשלה להגדלת היצע הדירות: ראש עיריית יבנה צבי גוב־ארי הודיע אתמול כי כל עוד הממשלה לא תעמוד בהתחייבות להקמת מחלף יבנה־דרום, שניתנה ב–2013, לא תחתום העירייה על הסכם גג לשיווק מואץ של כ–11.5 אלף יחידות דיור בעיר, שכ–2,300 דירות מהן כבר מתוכננות וניתן לשווקן ליזמים באופן מיידי.

מדובר בהודעה דרמטית, שכן יבנה מצויה כעת בשלב מתקדם לקראת חתימה על הסכם, ולולא מכשול זה, סביר להניח כי בימים הקרובים כבר היו מתכנסים נציגי הצדדים השונים - משרדי האוצר, השיכון, המינהל והעירייה - לטקס חתימת הסכם.

אלא שבעירייה מוחים על כך שבניית המחלף מתעכבת. הבנייה, שעלותה מוערכת בכ–300 מיליון שקל, הובטחה כבר בקיץ שעבר במסגרת שורת פרויקטים שאותם אמור היה שר השיכון, אורי אריאל, לממן מכספי קופת החסמים, אך דבר לא יצא אל הפועל. לדברי גוב־ארי, בעבר התחייב אריאל בפני העירייה כי בניית המחלף תחל בינואר השנה.

יבנהצילום: עופר וקנין

יוזמת הסכמי הגג קובעת כי בתמורה להתחייבות המדינה לממן מראש את כל התשתיות שלהן יזדקקו השכונות החדשות, תתחייב הרשות המקומית להוציא במהירות היתרי בנייה ליזמים, ולא לעכבם. אלא שלדברי גורמים תכנוניים בעירייה, בניית המחלף, שישמש חיבור נוסף של העיר לכביש 4 (ביחד עם מחלף יבנה הקיים כיום), הכרחית להמשך התפתחות העיר, שכבר כיום תושביה סובלים מעומסי התנועה ביציאה לצירי התנועה הראשיים.

ללא קשר להסכמי הגג, בדרום העיר נבנות יחידות דיור רבות במסגרת שכונת נאות רבין, שחלקה כבר מאוכלסת, שעתידה למנות כ-4,000 דירות. מבין כלל הקרקעות ששיווקן צפוי להתעכב כעת, קרקע עבור 2,300 דירות שגם היא חלק משכונת נאות רבין, כבר מאושרת לבנייה וניתנת לשיווק באופן מיידי. קרקע עבור 9,000 יחידות נוספות נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"המחלף מתוכנן להיבנות כ–3.6 ק"מ דרומית למחלף הקיים, יחבר את יבנה אל כביש 4 וימנע את הצורך של תושבי השכונות הדרומיות לחצות את העיר. תוכניות המחלף וחיבורו לשכונות הדרומיות קודמו בוועדות התכנון מזה שנים רבות, אך בהיעדר מימון לא בוצעו", נמסר מהעירייה.

"אי־קיום הבטחה שלטונית ברמת משרד השיכון והאוצר מחייב תגובה - עצירת הסכמים והתנייה בביצוע", אמר גוב־ארי. "לא נאפשר בניית שכונה נוספת ביבנה ללא הקמת מחלף דרומי, בלעדיו נדונה יבנה לפקקים גדולים. החיבור למחלף הדרומי הוא תנאי הכרחי לחתימה על הסכם הגג".

ממשרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נמסר: "תכנון המחלף המדובר עדיין לא הסתיים, ולכן תקצובו לא מהווה חסם. בכל מקרה, הנושא התקציבי נמצא בדיון בין המשרדים הרלוונטיים (רמ"י, משרד הבינוי והשיכון ומשרד התחבורה) וצפוי לבוא על פתרונו בתקופה הקרובה, במסגרת הדיון של רמ"י על פתרון המימון מול משרד התחבורה וקידום הסכם הגג בעיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker