"ההכנסות למדינה מפינוי בסיס גלילות - 20 מיליארד שקל"

חזי משיטה, סגן בכיר לראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון: "הכספים הללו יכולים לממן את התשתיות האזרחיות למעבר הבסיסים לנגב ויישאר עודף"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"צה"ל מפנה אלפי דונמים ממרכז הארץ, באזורי ביקוש, בעלויות הגבוהות ביותר. ההכנסות למדינה מפינוי בסיס גלילות – 20 מיליארד שקל. ההסרה שלו תאפשר בנייה לגבה במערב רמת השרון, בהרצליה וברמת אביב. הכספים הללו יכולים לממן את התשתיות האזרחיות למעבר ויישאר עודף". כך אמר היום חזי משיטה, סגן בכיר לראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, בכנס שמקיימת התאחדות בוני הארץ באילת, בפאנל בנושא מעבר צה"ל דרומה.

"העובדה היא שזה לא נעשה. אנחנו סיימנו בחודש שעבר את התכנון איך להעביר רק את החיילים של קריית ההדרכה. כל יום ראשון בבוקר 15 אלף חיילים יצטרכו להגיע לצומת הנגב. אין דרך לעשות את זה. אין רכבת. מה שיקרה זה שנתכנן מאות אוטובוסים. אני חושב שזה לא ראוי, לא נכון, לא בטיחותי, לא ירוק, אבל אין ברירה אחרת.

"לכל מקום שהגיעה רכבת, זה הביא לפיתוח אזורי בלתי רגיל. זה ירים את מצפה רמון, את ירוחם את דימונה, וייתן לנו פתרון. התשובה היא שאין ביקושים לרכבת. אני לא ראיתי ביקוש לרכבת איפה שאין רכבת".

בסיס גלילותצילום: דודו בכר

משיטה אמר כי "מאות אנשי קבע לא ירצו לנסוע במאות אוטובוסים לדרום. אנחנו מדברים על האוכלוסייה הכי איכותית בצהל. מקצועות טכנולוגיים בעלי כושר ההשתכרות הגבוה ביותר מחוץ למערכת, הם יכולים להחליט שלא לעבור לשרת בדרום. הם יכולים להשתחרר. בקרית המודיעין בלבד ישנם 6,000 אנשי קבע.

"מערכת הבריאות בנגב נמצאת בפרמטרים הכי נמוכים יחסית לארץ. במספר רופאים ל-1,000 נפש, בעובדה שיש רק מרכז רפואי גדול אחד. כשטכנולוג שומע ש-20% מתושבות הנגב היולדות מעדיפות לבוא ללדת במרכז, זה לא עושה חשק לתא משפחתי לעבור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם דיבר על ההתפתחויות האחרונות בעיר, ובהם זכיית קבלנים במכרזים לבניית מאות יחידות דיור, וזכיית חברת אביסרור במתחם למהקמת מרכז מסחרי בשטח של כ-30 דונם, שטח אשר לדבריו גדול פי 4 מכלל שטחי המסחר בעיירה כיום. עם זאת לדבריו, התשתיות התחבורתיות באזור עדיין מפגרות מאחור, והטיל ספק ביכולתן לקלוט את המשאיות הצפויות לחלוף דרך קבע בכבישים.

"בירוחם ייבנו 4,000 דירות, למה לנו אין הסכם גג?", תהה. למה אנחנו לא מקבלים קדם מימון לכל מוסדות המימון ותריכים להתמודד לבד עם המחסור בתשתיות ציבוריות. אם זה יימשך כך, יום אחד נפסיק".

מיכאל ביטוןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker