"העברת סמכויות התכנון לרשויות תהפוך התכנון לחלק מהמו"מ הקואליציוני"

יו"ר ועדת הערר של מחוז ת"א מיכה גדרון מזהיר מהשלכותיה הצפויות של רפורמה הפרגולה. ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): יש מלאים אדירים של דירות בירושלים שראש העיר לא מאשר מחשש להתחרדות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מיכה גדרון, יו"ר ועדת הערר לתכנון ובנייה במחוז תל אביב, הזהיר הבוקר (ה') מפני השלכותיה הצפויות של "רפורמת הפרגולה" - הרפורמה שמקדם משרד הפנים בחוק התכנון והבנייה: "צריך להבין מה קרה כאן. את כל הרפורמה עשו כדי לקצר הליכים ולייעל את הליכי התכנון. אני מאמין שכאשר הסמכויות יועברו לרשויות המקומיות, התהליך יתקצר. השאלה היא מה התוכן. תוכניות בניין עיר יהפכו להיות חלק מהמשא ומתן הקואליציוני".

הדברים נאמרו במהלך פאנל שהתקיים בנושא הרפורמה, במהלך כנס המקיימת התאחדות בוני הארץ באילת. את הפאנל הנחה אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. גדרון הוסיף כי "החשש הגדול הוא שהוועדות המקומיות תהיינה לחיצות על ידי אזרחים. אחת לחמש שנים אנחנו רואים שפורץ וירוס ברשויות המקומיות וקוראים לו בחירות. תוכניות שהיו עוברות בקלות, פתאום יש להן 12 מתנגדים – ואז התוכנית לא עוברת. אנחנו רואים את הכח שמצליחות קבוצות חזקות להפעיל כדי להוריד גובה, להוריד צפיפות. אני חושש מאד מהלחצים שיבואו לידי ביטוי בתכניות. קחו משל את ראש עיריית פתח תקווה. הוא נגד דיור. הוא יקבל סמכויות, ולא יעשה כלום. אז לא יהיה כלום".

חיים כהן, מהנדס העיר רמת גן, אמר כי "נשאר סעיף אחד בשם 109, שמאפשר לוועדות המחוזיות לבטל החלטות של הוועדה המקומית. הכוונות של מינהל התכנון מצוינות. מינהל התכנון הוא לא הבוס של הוועדות המחוזיות. ראש מינהל התכנון בינת שוורץ היא לא הבוס של מתכננת מחוז תל אביב נעמי אנג'ל. המבנה הזה לא מאפשר להוריד את הכוונות הטובות של הוועדה לרמת השטח. לכן אני חושש שהסעיף הזה ינוצל כדי להוציא מהרפורמה את העוקץ".

"יש מלאים אדירים של דירות בירושלים שראש העיר לא מאשר מחשש להתחרדות"צילום: קובי גדעון / באובאו

מרים ארז, ראש איגוד מהנדסי הערים, טענה כי החוק ייתקל בקשיים ברשויות קטנות. "המדינה זה לא מקשה אחת, הרשויות המקומיות לא צבועות בצבע אחד - תל אביב ורמת גן אני לא דואגת להן. הבעיה היא בעיקר הרשויות הבינוניות והקטנות. חלק ניכר מהן לא תהיינה מסוגלות לעמוד בחוק החדש בגלל בעיות תקציב, או כוח אדם".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), ראש עיריית בני ברק לשעבר, אמר בפאנל כי "יש שינוי גדול בחשיבה היום במשרד האוצר. אבל עדיין יש חשש ופחד, וליווי הדוק של משרד המשפטים שלא מאפשר חלק מהדברים. יש פחד מפרויקטים. כשאתה נותן אפשרויות לקדם תוכניות גדולות רק בקרקע מדינה, אתה יוצר מחסור דווקא באזורי הביקוש. אני כראש עיר בבני ברק קידמתי מתחם עסקים, שמונה־תשע מגדלים כבר מתאכלסים, כל השטח שם הוא שטח פרטי. כשנכנסתי לעירייה היתה חגיגה גדולה בעירייה שאישרו את התב"ע בוועדה מקומית. לקח לה 20 שנה עד שאושרה. כשסוף סוף גם המינהל מבין שהוא צריך להפוך מגוף שמן ואטי ליעיל, זה הזמן לפתוח אפשרויות גם בקרקע פרטית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בוודאי שהרוח והכיוון ששר הפנים התווה, זו גישה מצויינת ופרודוקטיבית. המבחן של חוק הרפורמה יהיה בישימות שלו ובכמה תסבוכות יהיו בתוך התהליך עצמו. החשש שלי הוא שיהיו דברים שבסופו של דבר יסתרבלו. נתנו חופש, אבל הכניסו פנימה תסבוכות. יש מלאים אדירים של דירות בירושלים שראש העיר לא מאשר מחשש להתחרדות".

חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן: "יש בעיה קשה עם דירות למגורים. אנחנו רואים שתוכניות למגורים לא עוברות. תוכנית המתאר של חיפה זה דבר מדהים. מאז שנות ה–60 גדלה אוכלוסיית המדינה ב–250%, ואילו אוכלוסיית הערים הגדולות גדלה באחוזים בודדים. יש פה מגמה אדירה של פרוור. בונים שכונות צמודי קרקע, שאח"כ מתנגדות לבנייה לגובה. ככה קושרים לכל המדינה את הידיים. דרושה פה פעולה של השלטון המרכזי כדי לקבוע רף צפיפות מינימלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker