לשכת השמאים: ביטול המע"מ יביא לעלייה במחירים ובביקוש לדירות חדשות

בהערותיה להצעת החוק מזהירה הלשכה מסיום מהיר של מלאי הדירות החדשות, שיוביל ללחץ על שוק היד השנייה ■ "מרבית האזרחים ימצאו עצמם נפגעים פעמיים, פעם ראשונה בכך שאינם נכללים בהטבה, ופעם שנייה בכך שפעולת הממשלה תביא בסופו של יום לעליות מחירים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לשכת שמאי המקרקעין מזהירה כי הצעת החוק לקביעת מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה, צפויה להביא לפגיעה במרבית אזרחי המדינה, שיסבלו מעליות מחירים בשוק הדירות בעקבות הפעלתו של החוק. כך עולה ממסמך ההערות שהעבירה הבוקר (א') הלשכה לתזכיר החוק. במסמך, הממוען למחלקות החקיקה במשרדי האוצר והמשפטים, שגיבשו במשותף את הצעת החוק, כתב יו"ר הלשכה אוהד דנוס כי "אנו בדעה שהצעת החוק הנדונה, מעבר לסיוע נקודתי שתעניק לפלחים מסוימים באוכלוסייה, לא תביא לכל הפחתה או הורדה במחירי הדיור, לא בטווח המיידי ולא בטווח הארוך".

הסיבה לכך, לדברי השמאים, היא כי ההצעה אינה כוללת בתוכה מספר גדול מספיק של עסקות על מנת לחולל שינוי בשוק הדיור כולו. "ההטבה במתכונתה הנוכחית מייצרת העדפה ברורה ליזמים ולקבלנים, בשולחה את מקבלי ההטבה לרכוש אך ורק דירות הנמכרות לראשונה ואינה כוללת את עיקר שוק הדירות, שהוא שוק הדירות 'יד שנייה'".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוסצילום: דודו בכר

בעשותה כן, מסביר דנוס, הצעת החוק "מנתבת את עיקר הביקושים בטווח הקצר לשוק מצומצם יחסית (רק כ-22 אלף דירות במלאי הדירות החדשות שטרם נמכרו, ולא כולן במחיר של עד 1.6 מיליון שקל) וכל מה שתעשה, מעבר לסיומו המהיר של מלאי זה לטובת הקבלנים המחזיקים בו, הוא עלייה דרמטית בביקושים שתביא לאחריה עלייה גם במחירים בשוק העיקרי, שהוא שוק היד השנייה".

בכך, טוענים השמאים, "ימצאו עצמם מרבית אזרחי המדינה נפגעים פעמיים, פעם ראשונה בכך שאינם נכללים בהטבה כלל, ופעם שנייה בכך שפעולת הממשלה תביא בסופו של יום לעליות מחירים נוספות באזורי ביקוש מסוימים".

כמו כן, נטען, "דירות 'חדשות' נמכרות בערכי שווי הגבוהים בכ-10%-15% מדירות יד שנייה בסביבתן. הפניית הביקושים של מי ש'אין לו' דווקא לדירות יקרות יחסית, מצמצמת דרמטית את היקף ההטבה ובמקרים מסוימים אפילו תאיין אותה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אולם בעצם האמירה כי צעדי הממשלה לביטול המע"מ לא יביאו להוזלת מחירים אלא להתייקרותם, לא מיצו השמאים את הערותיהם לחוק החדש. בנוסף לכך מבקרים השמאים באופן חריף מונח חדש שמגדיר החוק והוא "ערך מ"ר דירתי". כזכור, במסגרת החלטת קבינט הדיור על יוזמת ביטול המע"מ, הטיל הקבינט על השמאי הממשלתי הראשי לקבוע עבור כל מתחם ומתחם בו ייושם החוק, מהו שוויו הריאלי של מ"ר בנוי למגורים בבנייה רוויה חדשה בשכונה, וזאת במטרה שלא לאפשר ליזמים להעלות מחיר דירותיהם עם החלת ההטבה, באופן שבו מרבית ההטבה תגיע לכיסם (לשם המחשה, אם בשכונה מסויימת נקבע "ערך מ"ר דירתי" על 10,000 שקל, לא תמומש ההטבה עבור דירות 100 מ"ר במחיר של יותר ממיליון שקל).

לטענת השמאים, כרוך הליך יצירתם של עשרות הערכים, באופן אוטומטי, ביצירת עיוותים קשים. "מדובר במנגנון ממוכן להערכת שווי דירות מגורים שאין לו אח ורע באף מדינה מתוקנת בעולם המערבי המהווה פגיעה קשה באזרחי ישראל, על דרך של אפליה והעדפה", נכתב.

דירות בפתח תקוהצילום: דודו בכר

"עיבוד נתונים סטטיסטיים אותו מבצע מחשב בהתאם לנוסחה שהוכתבה מראש, טובה ומדויקת ככל שתהיה, אינה יכולה, בלשון המעטה, להוות תחליף לעבודת שמאי המקרקעין. אי לכך, קיים חשש שבמידה ותיושם הצעת החוק כפי שהוצגה, יקרה בוודאות את אשר חשש ממנו המחוקק כשייחד את עריכת שומות המקרקעין לשמאי המקרקעין - טעויות אקראיות רבות העשויות למנוע מציבור נרחב מלקבל את ההטבה מחד ולייצר רווח לא מידתי לאחרים מאידך".

עוד העירו השמאים כי "התעלמות ידועה ומכוונת מראש מהמרכיבים הייחודיים של כל נכס, בהכרח יביאו לתוצאה שגויה בכל הטבה, פעם תוך קיפוח מקבליה ופעם אחרת, העשרתם מעבר למה שהתכוונו מנסחי החוק. במרבית המקרים, אפליה זו תתקיים באותו פרויקט עצמו, בין רוכשים שונים".

לבסוף, הצטרפו גם השמאים לביקורת הציבורית הרבה שהושמעה בגין קביעת רף שווי הדירות שלהם יהיו זכאי מי שלא שירת שירות צבאי או לאומי על 600 אלף שקל: "אין זה ראוי שחקיקה ראשית תכלול פיקציות אשר כמעט שאינן בנמצא בשוק הנדל"ן. במידה ולא מעוניינים לתת הטבה למי שלא עשה שירות צבאי או שירות לאומי-אזרחי צריך לכתוב זאת בבירור ולא ליצור מכשול בפני היועץ המשפטי לממשלה, האמור להגן את הוראה שהינה בבחינת אות מתה מבחינה מעשית, במועד כתיבתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker