ארגוני סביבה יפנו לבג"ץ נגד הוצאתם מוועדות התכנון: "משתיקים אותנו" - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארגוני סביבה יפנו לבג"ץ נגד הוצאתם מוועדות התכנון: "משתיקים אותנו"

המאבק בהחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה על הדחתם של כלל נציגי הציבור מוועדת המשנה שלה מתחמם ■ ארגוני התכנון והסביבה כבר פנו למבקר המדינה, ועתירתם תוגש בימים הקרובים ■ השר פרץ פנה לנתניהו בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא בממשלה

6תגובות

ארגוני הסביבה והתכנון מסרבים להשלים עם החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה שהתקבלה לפני כמה ימים לאשר את הצעת משרד הפנים, שלפיה כמעט כל נציגי הציבור יודחו מוועדת המשנה החשובה ביותר של המועצה - הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע). ל–TheMarker נודע כי בימים הקרובים צפויים כמה ארגונים להגיש עתירה משותפת לבג"ץ נגד שר הפנים גדעון סער, מנכ"ל המשרד ויו"ר המועצה הארצית ד"ר שוקי אמרני, ויו"ר מינהל התכנון בינת שוורץ.

בנוסף, בסוף השבוע שלח השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, בקשה דחופה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעלות את הנושא לדיון בישיבת הממשלה הקרובה. במקביל, ארגון אדם טבע ודין פנה למבקר המדינה, יוסף שפירא, כדי שיבדוק את תקינות ההחלטה.

ביום שישי החליטה המועצה הארצית לתכנון לקבל את הצעת משרד הפנים ,שלפיה יצומצם מספר החברים בולנת"ע מ–18 ל–13. כחלק מהשינוי נוסף למועצה נציג של האוצר, בוטלו נציגויות משרדי הכלכלה והבריאות, וכן חברותם של כל נציגי הציבור בוועדה – כלומר נציגים בלתי תלויים שאינם מטעם השלטון המרכזי או המקומי. בין השאר בוטלה חברותם של נציג ארגון הגג של הארגונים הירוקים, נציג ארגוני המהנדסים והאדריכלים, נציג המוסדות המיישבים (משבצת שמילא על פי רוב איש קק"ל), וכן נציג הדור הצעיר - תפקיד שמילאו נציגי סטודנטים, אבל זמן רב שאינו מאויש. הנציגות הציבורית הבודדת ש"שרדה" היא זו של רשות הטבע והגנים, אלא שמשבצת זו אינה נחשבת ציבורית לחלוטין, שכן מדובר ברשות ממשלתית למחצה. גם חברותה של רשות הטבע היתה אמורה להתבטל לפי ההצעה המקורית שהגיש מינהל התכנון.

מרק ישראל סלם

במובנים מסוימים נחשבת ולנת"ע ועדה שחשיבותה אף עולה על זו של המועצה הארצית עצמה. ישיבותיה הן ארוכות יותר, נערכות על בסיס שבועי והעבודה התכנונית המשמעותית יותר נעשית בה. לחברי הוועדה אמנם שמורה הזכות לדרוש דיון נוסף במועצה הארצית, אך בקשה זו לעתים קרובות אינה מתקבלת, וכך יוצא שהולנת"ע היא הערכאה הסופית שבה נקבעות רבות מההחלטות התכנוניות בישראל.

מתוך 18 חברים בוועדה לפי המצב הקודם, 10 מהחברים היו נציגים של משרדי ממשלה (55.5%), שלושה מהחברים נציגי שלטון מקומי (16.6%), וחמישה מהחברים נציגי גופים ציבוריים (27.7%). כעת, במצב החדש שאישרה המועצה הארצית, תשעה מתוך 13 חברים הם נציגי ממשלה (69%), שלושה נציגי השלטון המקומי (23%), ואילו נציג רשות הטבע והגנים נותר היחיד שאינו מייצג ישירות את השלטון המרכזי או המקומי.

בעקבות קבלת ההחלטה פנה כאמור השר פרץ לראש הממשלה ביום חמישי וקבל לא רק על עצם ההחלטה, כי אם גם על האופן הלא ראוי, כדבריו, שבו היא קודמה. "למרות משמעויותיה מרחיקות הלכת של ההחלטה, לא נעשתה לגביה עבודת תיאום סדורה מול המשרדים הנוגעים בדבר, לא הוצגו ולא נבחנו בדיון ההצדקות שבשמן נטען כי יש לקבלה", כתב פרץ. "ההרכב הסופי שהוצע על ידי מינהל התכנון הונח לפני החברים רק במהלך הדיון עצמו, וגם הצעה קודמת בעניין נשלחה רק כמה ימים לפני כן. התנהלות זו אינה משקפת עבודת מטה ראויה כשמדובר על החלטה כה משמעותית וכבדת משקל".

עוד טען פרץ שמדובר ב"החלטה בלתי סבירה שחותרת תחת התכליות, האיזונים והבלמים שקבע המחוקק במערכת התכנון. החלטה שתביא לפגיעה בציבור, בבריאותו ובאיכות הסביבה והחיים". פרץ סיים את המכתב בדרישה "לקיים דיון עקרוני ודחוף במשמעויות ההחלטה והשלכותיה הציבוריות והתכנוניות", בישיבת הממשלה.

בנוסף, פנה ארגון אדם טבע ודין אל מבקר המדינה שפירא וביקש ממנו לבדוק את תקינות ההליך שבו הודחו נציגי הארגונים האזרחיים מהולנת"ע. "ההרכב החדש אינו רק בלתי מאוזן, אלא שהוא מדיר את נציגי הציבור הבלתי־ממסדיים באופן מוחלט, ובכך משתיק קול ציבורי שאינו מקבל ביטוי על ידי נבחרי הציבור המושפעים מאילוצים פוליטיים ואחרים", נכתב. "ההחלטה הופיעה כהצעה מטעם מינהל התכנון בסדר היום המופץ לחברי המועצה הארצית פחות משבוע לפני שעלתה לדיון, ובחלוף כמה ימים עלתה להצבעה והוכרעה. הנושא לא זכה לשקיפות הציבורית ולדיון הראוי. כלומר, לא רק שבוחרים להשתיק את מי שמעלים את השאלות הקשות והנוקבות לשולחן הדיונים, גם עושים זאת במחשכים ובחיפזון".

מקור במועצה הארצית לתכנון אמר כי לא ניתן להתעלם מהעיתוי שבו העלה מינהל התכנון את יוזמת שינוי הרכב הולנת"ע, ערב אישורו של הגוף התכנוני החדש ועתיר הסמכויות ותמ"ל (ועדה למתחמי דיור מועדפים), שיוסמך לחרוג מתוכניות מתאר תקפות, ושגם בו יזכו נציגי הממשלה ובפרט משרדי האוצר, הפנים והשיכון לדומיננטיות. "בתמונה הרחבה יותר אנו רואים מתקפה מכמה כיוונים של הדרגים הממשלתיים הפוליטיים על גופי המקצוע, בין אם בתחום התכנון ובין אם בתחום הסביבה. מדובר בסיבה טובה לדאגה, ויש לקוות שההחלטה תשונה בקרוב".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם