פורסמה הצעת חוק המע"מ: מי שלא שירת יסתפק בדירה במחיר של 600 אלף שקל

(עדכון) בוועדת הכספים מבהירים: נדרוש להעלות את הרף ל-950 אלף שקל ■ העלות התקציבית של החוק צפויה לעמוד על 2.2 מיליארד שקל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד האוצר פירסם אחר הצהריים (ד'), את נוסח הצעת חוק הפטור ממע"מ, שבמסגרתה מוצע להעניק הטבה בדמות פטור מתשלום מע"מ ברכישת דירה עבור מי שרוכש את דירתו הראשונה, או שהחזיק בדירה לפני למעלה מ-20 שנה.

על אף הסערה הציבורית שפרצה נוכח פרסום הקריטריונים בתחילת השבוע, אלה נותרו על כנם ולא שונו. הפטור יהיה תקף רק עבור דירות בשווי של עד 1.6 מיליון שקל, עבור זוגות שבהם לפחות אחד מבני הזוג שירת שירות צבאי או לאומי או נכים, ועד 600 אלף שקל במקרים בהם לא שירתו בני הזוג, זאת על אף שלא ידוע על היצע של דירות חדשות במחירים אלו.

כזכור, איימה שלשום שרת המשפטים ציפי לבני כי אם יתברר שמשרד המשפטים הוזן במידע שגוי במהלך הדיונים אודות מחירי הדירות בשוק, היא לא תהסס לפעול לפתיחת ההסכמים בין משרדי האוצר והמשפטים בנושא.

קריטריונים נוספים שעל הרוכשים לעמוד בהם על מנת לזכת בהטבה הם הורות לילד אחד לפחות, או שלפחות אחד מהם יהיה בן למעלה מגיל 35 במקרה שאין ילדים. נוסף על כך, תקפה ההטבה גם לבודדים שהינם הורים או בני 35 ומעלה.

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאלצילום: עופר וקנין

"בחוק המוצע ניתנת הטבה מוגדלת למי ששירת בצבא הגנה לישראל וכן למי ששירת בשירות לאומי אזרחי", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "מתן הטבה מוגדלת לאוכלוסייה תורמת זו הוא חלק מהכרת התודה והגמול של המדינה כלפי אוכלוסייה שביצעה שירות לטובת הכלל תוך נשיאה בנטל אישי וכלכלי. מתן ההטבה כאמור הוא נדבך נוסף בעידוד אזרחי המדינה לביצוע שירות בצבא או במסגרת השירות הלאומי-אזרחי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד עולה מהחוק כי ההטבה תינתן עבור דירות בשטח של 60 עד 140 מ"ר, הנבנות בבנייה רוויה בלבד, בצפיפות של לפחות שש דירות לדונם, במבנה בן שתי קומות לפחות, זאת "על מנת לתת את ההטבה לרוכשי דירות בבנייה לגובה שהיא יעילה יותר ותורמת להגדלת היצע דירות המגורים".

מוקדם יותר היום פנה שר הבינוי והשיכון אורי אריאל לשר האוצר יאיר לפיד, במטרה למנוע את הפגיעה המסתמנת באוכלוסיית העולים במסגרת הצעת החוק - שנחשפה הבוקר ב-TheMarker. כפי שפורסם, גם עולים שקיבלו פטור אוטומטי משירות צבאי בשל הגיל שבו עלו, ייחשבו ככל מי שלא שירתו בצבא.

"חלק ניכר מאוכלוסיית העולים החדשים, המונה מאות אלפי אזרחים הודרו מתוכנית הפטור ממע"מ", כתב אריאל ללפיד. "אסור לפגוע באוכלוסיית העולים החדשים שלא נכללים בהטבה. הדבר נכון גם מבחינה ערכית-ציונית ולטובת עידוד העלייה וגם מבחינה מקצועית – כדי להגדיל את היקף הזכאים הפוטנציאלי להטבה, כך שהדבר יסייע להשפעה על שוק הדיור כולו ויוביל להורדת מחירים".

בתוך כך, הודיע יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כי הוועדה לא תקדם את החוק להפחתת מע"מ אם הפטור למי שלא שירת לצבא לא יועלה ל-950 אלף שקל. בקרב חברי הוועדה שוררת תמימות דעים שאין לאשר את נוסח החוק במתכונת שהוגשה. שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) דורש להעלות את הסכום ל-950 אלף שקל. גם גורמים משפטיים המעורים בנושא טוענים כי נוכח העובדה שאין מספיק דירות במחיר של עד 600 אלף שקל אין ברירה אלא להעלות את הסכום. ההערכה היא כי משרד האוצר יקבל את החלטת ועדת הכספים ויעלה את הרף.

"עד שייבנו כאן מאות אלפי דירות שחסרות חייבים לעשות צעדים שיורידו גם בעתיד הקרוב את המחירים לטובת הצעירים", אמר ח"כ איציק שמולי (העבודה) בתגובה להצעת החוק. "אני סבור שהתכנית הטובה יותר היא 'מחיר מטרה' אבל גם אם הולכים לשיטת לפיד, דווקא בגלל אותה הדחיפות שעליה הוא מדבר - תמוה למדי שנציגיו הטעו את ויינשטיין והוא ממשיך לדבוק בקריטריונים שיתקעו את העניין גם בכנסת וגם בבג"ץ. כנראה שמדובר בהצעה שמטרתה לייצר כותרת ואווירה בשוק הדיור כדי להרוויח זמן ולא כדי ליישמה באופן אמיתי".

ממרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, נמסר בתגובה כי "הצגת הפטור ממע"מ כהטבה מתעלמת מהעובדה שמצוקת הדיור היא מצוקה עמוקה שהאוכלוסייה הערבית בישראל סובלת ממנה יותר משאר הקבוצות, וזאת בשל מדיניות ארוכת שנים של הפקעת אדמות, אפליה בתכנון והימנעות ממתן אישורי בנייה. במצב שבו האזרחים במדינה סובלים ממצוקת הדיור, ולא מוצאים קורת גג להתקיים תחתיה, הבחירה של המדינה לסייע רק לקבוצה היהודית היא החלטה גזענית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker