המועצה הארצית לתכנון ובנייה מפחיתה את נציגי הירוקים בוועדות התכנון

על פי ההצעה שאושרה, בוטלה חברותם של נציג ארגוני הסביבה, נציג ארגוני המהנדסים והאדריכלים ונציג משרד הבריאות בוועדת המשנה החשובה ביותר, אך הושארו נציגי רשות הטבע והגנים והחקלאות ■ החברה להגנת הטבע: המהלך יפגע באיכות החיים של כולנו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה הבוקר (ג') את ביטול חברותו הקבועה של נציג ארגוני הסביבה בוועדת המשנה החשובה ביותר של המועצה הארצית - הוולנת"ע (הוועדה לנושאים תכנונים עקרוניים). עוד בוטלה חברותם בוועדה של נציג משרד הבריאות ושל נציג ארגוני מהנדסים ואדריכלים. עם זאת, אישרה המועצה את המשך חברותו של נציג רשות הטבע והגנים בוועדה, וכן את המשך חברות נציג משרד החקלאות.

ההצעה שאושרה מצד משרד הפנים היתה מעודכנת ומעודנת יותר ביחס להצעה המקורית, ובסך הכל מספר חברי הוולנת"ע להצטמצם מ-18 ל-13, זאת בעוד שעל פי הצעת ההחלטה המקורית של מינהל התכנון היה אמור מספר החברים להצטמצם ל-10. בנוסף לכך, הוחלט לבסוף על הותרת נציג המשרד להגנת הסביבה בוועדת הערר של הוולנת"ע, גם כן בניגוד ליוזמה המקורית.

שר הפנים גדעון סערצילום: מוטי מילרוד

נציגי החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, הצביעו נגד ההחלטה, וכך גם נציגי הנשים ומשרד הבריאות. נציג החברה להגנת הטבע בדיון, מנהל תחום התכנון, איתמר בן דוד, דיבר בישיבה על חשיבות הייצוג הציבורי ועל ההשלכות של היעדר ייצוג זה על איכות ורווחת החיים של תושבי המדינה.

אתמול (ב') פנתה החברה להגנת הטבע לציבור, בבקשה לשלוח מיילים ללשכתו של שר הפנים, גדעון סער, שבהם קריאה לחזור בו מהתכנית לסלק את נציגי ארגוני הסביבה ממוסדות התכנון. מהחברה נמסר כי בתוך פחות מ-24 שעות מרגע פרסום היוזמה נשלחו ללשכת השר סער מהציבור כבר למעלה מ-2,800 מיילים.

עוד נמסר כי משמעות ההחלטה היא פגיעה אנושה בבריאות הציבור ובעתיד הטבע והסביבה, הפותחת פתח ליחסי הון-שלטון: "מהלך זה יפגע באיכות החיים של כולנו: בדיור, בתחבורה, באנרגיה, בחקלאות, ביערות, בשטחים הפתוחים ובשמורות טבע, במים ובתחומים נוספים, וזאת מבלי שהתקיים בנושא כל דיון פומבי ובניגוד גמור להלך הרוח הציבורי בעקבות מחאת קיץ 2011".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ: "נציגי הסביבה יצגו בוועדות התכנון את האינטרסים של הדור הבא והדאגה לאזרחי ישראל שרוצים ליהנות מפיסות טבע לא לעשירים בלבד. היום האינטרסים האלה סופגים מכה קשה. שום דירה נוספת לא נבנתה היום במועצה הארצית, אבל מיליוני פיות הושתקו והחלטה שהוביל משרד הפנים היא כשל ערכי וקונספטואלי שרואה אינטרסים צרים ומיידים ולא אינטרסים ארוכי טווח".

ממשרד הפנים נמסר בעקבות הישיבה כי "המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דנה היום בהרכבן של ועדות המשנה שלה ובסמכויותיהן בראייה כוללת ועדכנית. זאת לאחר שבמשך שנים ארוכות פעלו הוועדות מכוח סמכות שנקבעה לפני למעלה מעשור ובהרכבים שלא תמיד תואמים לפעילות הנוכחית של הוועדות והדרישות מהן.

"המהלך נועד לייעל ולפשט את פעילות וועדות המשנה ולהתאים את הגופים החברים בהם לתחומי העיסוק של הוועדות, תוך שמירה על ייצוג מאוזן של הממשלה, השלטון המקומי והגופים הציבוריים. כל זאת גם בראיית העבודה הנוכחית וגם בראיית הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שאושרה בממשלה וקובעת הקמת שתי ועדות משנה נוספות במועצה הארצית".

עוד נמסר כי יו"ר המועצה הארצית, ד"ר שוקי אמרני, הדגיש את החשיבות של בחינת עבודת ועדות המשנה שהביאה גם לשינויים שאושרו ברוב קולות על ידי המועצה הארצית, במטרה לייעל את התהליך התכנוני ולשפר את השירות לציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker