אריאל יוזם: מכירת דיור ציבורי ישן ליזמים ורכישת דירות חדשות לדיור ציבורי

היזמים שירכשו את הקרקע יוכלו להקים עליה מבנים חדשים בזכויות בנייה גבוהות, בשיטת פינוי-בינוי, בעוד שהממשלה תשתמש בכסף שיתקבל עבור הקרקע, לצורך הקמת ורכישת דירות חדשות שישמשו את הדיור הציבורי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בימים הקרובים יפרסם משרד הבינוי והשיכון מכרז לבחירת חברה שתערוך מיפוי במערך הדירות הציבוריות בכל רחבי הארץ. מיפוי זה יהיה השלב הראשון בדרך לביצוע יוזמה חדשה של שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, למכור מתחמי דיור ציבורי של עמידר, עמיגור וחברות לדיור ציבורי נוספות, שיושבים על קרקע יקרה ונמצאים במצב פיזי גרוע.

היזמים שירכשו את הקרקע יוכלו להקים עליה מבנים חדשים בזכויות בנייה גבוהות, בשיטת פינוי-בינוי, בעוד שהממשלה תשתמש בכסף שיתקבל עבור הקרקע, לצורך הקמת ורכישת דירות חדשות שישמשו את הדיור הציבורי.

תכניתו של אריאל מתבססת על העובדה שחלק ניכר מהדירות בדיור הציבורי נמצאות במבני שיכון ישנים, שאינם ממצים חלק ניכר מזכויות הבנייה שישנן על המגרשים, או שניתן לקבל באותם מתחמים. החברה שתמפה את שטחי הדיור הציבורי תמיין אותם כך, שבניינים הממוקמים על קרקעות יקרות עם זכויות בנייה נוספות ייכנסו לתוכנית.

בשלב השני, המדינה תפנה את הדיירים לדיור חלופי וחדיש יותר והבניינים שיפונו יימכרו ליזמים על מנת להרוס אותם ולבנות במקומם דירות חדשות שיימכרו בשוק החופשי תוך ניצול מקסימלי של זכויות הבנייה. כספי המכירה, יועברו ישירות לקופת הדיור הציבורי במשרד הבינוי והשיכון על מנת לבנות בניינים חדשים ומודרניים לטובת זכאי הדיור הציבורי, מעונות סטודנטים ודיור להשכרה.

שר השיכון אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

במשרד השיכון מביאים כדוגמא את חברת עמידר, המתחזקת בניינים רבים במקומות מבוקשים בגוש דן: ברמת אביב החברה מחזיקה מתחמי דיור ציבורי על קרקעות בשווי של מאות מיליוני שקלים; מתחם מגורים נוסף ממוקם במערב ראשון לציון בסמוך לקניון הזהב; גם ברחוב וולפסון בחולון יש מתחם הכולל בניין ישן בן שתי קומות בלבד. התוכנית תכלול גם בניינים בפריפרייה במידה ויימצא שמכירת הקרקע תניב לקופת הדיור הציבורי מספיק כסף על מנת לבנות פרויקטים חדשים. כך למשל באחד הרחובות המבוקשים ביישוב נשר יש מתחם דיור ציבורי גדול שיוכל להשתלב בתוכנית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי המתוכנן, עמידר שהוכיחה עמידה בפרוייקטים לאומיים כגון הוספת חדרי מיגון בצפון הארץ, תהיה החברה שתנהל את הפרוייקט. הדבר מותנה באישור סופי של רשות החברות הממשלתיות מכיוון שהיא כוללת שינוי ייעוד של חברת עמידר מתחזוקת דירות לניהול הפרויקט.

במשרד  מדגישים, כי המתווה החדש ימומן כולו מכספי מכירת הדירות ולא מתקציב המדינה. הדיירים שמתגוררים כיום בבניינים רעועים יזכו לדיור מודרני, משרד הבינוי והשיכון יוכל להגדיל את מספר הדירות במערך הדיור הציבורי ובמקביל מכירת הבניינים הישנים לטובת מכירה בשוק החופשי יאפשר להגדיל את היצע הדירות במקומות בהם מחירי הדירות זינקו בשנים האחרונות בשל מחסור בהיצע.

פרויקט פינוי בינוי בשיכון סלע בראשון לציוןצילום: הדמיה - א.א הדמיות

אורי אריאל מסר כי ״מדובר בתוכנית לאומית שתיתן מענה לאלפי זכאי הדיור הציבורי שממתינים לדירה ואף תוכל להתרחב לטובת סטודנטים. המציאות שבה לא מתאפשר לקבל תקציבים לטובת מתן מענה ראוי לדיור הציבורי לא מקובלת עלי ועל כן אם אין כסף אנחנו נייצר את הכסף. כאשר אנו באים לפתור את מצוקת הדיור של מעמד הביניים אסור לנו להשאיר בצידי הדרך את החלשים שהכי זקוקים לנו. זוהי בשורה ענקית עבור ציבור שלם ואני מתכוון לעשות הכל על מנת שהתוכנית תכנס לפועל בהקדם האפשרי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker