נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) פותחת חזית מול עמותות הבנייה. בפנייה ששלחה הבוקר (ד') ההתאחדות לרשות ניירות ערך, דורשת ההתאחדות מהרשות לפעול לכך שמארגני עמותות בנייה ברחבי הארץ יחויבו לפרסם תשקיף כתנאי לגיוס חברים לעמותה מהציבור הרחב.

ההתאחדות ביקשה מהרשות לפרסם החלטה מקדמית לפיה הצעות של עמותות בנייה לציבור, להצטרפות אליהן לשם הגשת הצעות לרכישת קרקע לבנייה במכרזים, הינה בבחינת "הצעה לציבור" וכך לחייב עמותות בפרסום תשקיף על פי חוק ניירות ערך. "הצטרפות לעמותה כוללת נטילת סיכונים עצומים, אשר ספק אם יש לחברי העמותה, שאינם אנשי מקצוע בתחום, יכולת להבינם", נכתב.

פניית ההתאחדות לרשות נעשית לאחר שנתיים בהן מיצבו עצמן עמותות הבנייה כמתחרות לחברות היזמיות, שהרבו לזכות במכרזי מינהל עבור קרקעות לבניית אלפי יחידות דיור, בין היתר בחריש, במודיעין וירושלים. לפני שבועיים הודיעו העמותות על הקמת ועד פעולה על מנת לקדם את הכללתן בזכאות להטבות הממשלה בתחום הדיור, ובהם הפטור ממע"מ עבור חבריהן, תוך שהן מאשימות כי צעדי הממשלה מוכוונים כיום כדי להטיב עם הסקטור היזמי בלבד.

צילום: אייל טואג

לדברי ההתאחדות הבוקר, מניתוח שזו ביצעה במסמכי הצטרפות לעמותות עולה כי הציבור הרחב מתפתה להצטרף לעמותה בעוד שבטפסים לא תמיד קיימת הקפדה על האבחנה בין רכישת זכויות המוגדרות כ"זכויות בלתי מסוימות" במקרקעין, לבין רכישתה של דירה מוגמרת. "במסגרת טפסים להצטרפות לעמותות מפורטים סוגי וגדלי הדירות המשוערים במגרש, ואומדן מחיר הדירות הסופי, בשונה מעסקת רכישת דירה מקבלן שבה הפרטים הללו ידועים מראש", נמסר.

עוד לדברי ההתאחדות, "העמותות אינן מחויבות למתן ערבויות בנקאיות לרוכש הדירה על פי חוק מכר דירות שלהן קבלן ויזמים מחויבים, וכן נמנעת מחבר בעמותה זכות לאחריות לתיקון ליקויי בנייה שלה מחויבים קבלנים לפי חוק המכר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כמו כן, העמותה אינה מתחייבת לדבר ביחס לפרטים המהותיים בעסקה, לא אלו המפורטים בטפסים (סוג דירה, גודל, מחיר וכו') ולא פרטים מהותיים שהטפסים לא כוללים כלל, כמו מועד מסירת הדירה, מפרט הדירה וכו'. פרטים אלו מותנים במספר רב של גורמים. על הסיכונים הכרוכים בהצטרפות לעמותות בנייה והכשלים האורבים לפתחן מעידים, בין היתר, ההליכים המשפטיים שהתנהלו עד כה בעניינן של העמותות".

ההתאחדות מדגישה כי כיום אין כל רגולציה המסדירה את הנושא: "לא קיימת בחינה של התארגנויות אלה על ידי משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל או רשם העמותות, באופן המטיל עליהן חובות גילוי שיפחיתו את פערי המידע המשמעותיים בין מארגני העמותה למצטרפים אליה".

סמנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמיר הלר, מסר בעקבות הפניה כי "מנהלי עמותות בנייה מפזרים הבטחות לציבור, ללא גילוי ושקיפות מינימליים הנדרשים על-פי החוק. הציבור משלם כתוצאה מכך פעמיים: האחת, כתוצאה מפעילות העמותות מחירי הנדל"ן בישראל עולים לגבהים שלא הכרנו עד היום, וכפועל יוצא מכך מחירי הדיור מאמירים.

"השנייה, הציבור שמצטרף לעמותה סבור שהוא קונה דירה במחיר ידוע מראש, אולם לעיתים לא שם לב לאותיות הקטנות, כמו למשל שהמחיר אינו סופי, הזמנים אינם ברורים, המפרט אינו ידוע ושהמצטרף אינו קונה דירה, אלא הופך דה פקטו בעל כורחו, ליזם, על כל המשתמע מכך. הצעת ההצטרפות לעמותות הבנייה, וההשלכות שלה על חברי העמותה לאחר הזכייה במכרז, מצדיקה הטלת חובת גילוי מלאה עליהן. מסקנה זו מקבלת משנה תוקף במקום בו מדובר בהשקעה רבת סיכון בתחום הנדל"ן, המופנית לציבור הרחב אשר אינו בהכרח ער לסיכונים הרבים הטמונים בה".

ישראל זעירא מנכ"ל חברת 'באמונה' ויו"ר פורום קבוצות הרכישה והעמותות מוסר בתגובה, "במקום להיאבק לטובת הציבור בהוזלת מחירי הדיור ישנם גורמים המחפשים כיצד להכניס בירוקרטיה ורגולציה כדי להקשות על התחרות בענף. אין בזה לבין טובת הציבור דבר. מחקרים של האוצר הוכיחו כבר בעבר כי לקבוצות הרכישה תועלת רבה לשוק הנדל"ן, יכולת להוזיל את מחירי הדיור ועיקר פעולתן בהגברת התחרות בענף. נראה שיש מי שמבקש לפגוע בקידום כלכלת שוק ותחרות חופשית וליצור העדפה לחברות הנדל"ן".

בתוך כך, איגוד לשכות המסחר צפוי לקיים ביום א' הקרוב כנס חירום בהשתתפות 17 מארגני קבוצות רכישה ועמותות, ובמסגרתו יועלו הצעות לשינוי החלטות קבינט הדיור, על מנת שגם חברים בקבוצות ועמותות רכישה ייהנו מהטבות הדיור שמקדמת כיום הממשלה.

"בשבועיים האחרונים הצטרפו לפורום קבוצות הרכישה 17 מנהלי קבוצות רכישה הרואים עצמם מופלים לרעה על-ידי החלטות קבינט הדיור", נאמר בהודעה שהוציא הפורום. לדברי יו"ר הוועד זעירא, "משרד האוצר בהחלטותיו יצר העדפה סקטוריאלית לחברות הנדל"ן, מה שהביא לפגיעה של מאות התארגנויות נדל"ניות בהן שותפים אלפי רוכשי דירות צעירים העונים על כל הקריטריונים שנקבעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker