הממשלה מדברת על הגדלת היצע הקרקעות - אך התוכנית לכך עדיין תקועה

כמעט שנה לאחר שהוצגה לראשונה, ולאחר שכבר נערך בה מקצה שיפורים, החליטו שר הפנים ומנכ"ל משרדו להורות על שינויים נוספים בתוכנית המתאר הארצית ■ גורם במועצה הארצית לתכנון ולבנייה: "הם הבינו שאין קונסנזוס, שהתוכנית לא בשלה עוד לדיון, והחליטו לקחת צעד אחורה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאל, מדברים באופן קבוע על הגדלת היצע הקרקעות כתנאי הבסיסי להורדה עתידית של מחירי הדיור. אך התוכנית שאמורה להסדיר, מבחינה תכנונית, את הגדלת היצע הקרקעות המיועדות לבנייה במרכז הארץ – תקועה.

התוכנית שאמורה לעדכן את תוכנית המתאר הארצית, תמ"א 35, באופן שיגדיל את היצע הקרקעות המיועדות לבנייה במרכז הארץ - ממשיכה להתעכב במוסדות התכנון של משרד הפנים בשל התנגדות עזה לחלק מעיקריה. ההתנגדות נובעת מצד גורמים מקצועיים במשרד הפנים עצמו, מצד תנועות ירוקות, ומצד גורמים פוליטיים - ובראשם ראשי רשויות מקומיות.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

לאור הביקורת, החליטו שר הפנים גדעון סער ומנכ"ל משרדו שוקי אמרני, שלא להביא בינתיים את עדכון תמ"א 35, שיזמה יו"ר מינהל התכנון בינת שוורץ, לאישור המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אלא להמשיך לעבד אותה כדי שתזכה לקונסנזוס רחב יותר כאשר תעלה להצבעה במוסדות התכנון.

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

מדובר בפעם השנייה בשנה האחרונה, שבה מורה סער על עריכת שינויים בתוכנית. הפעם הקודמת היתה לאחר פרסום גרסתו הראשונה של העדכון, לפני כשנה.

תוכנית המתאר הארצית המקורית, שאושרה ב–2005, היתה אמורה להתעדכן מדי ארבע שנים, בהתאם לעמידה ביעדים השונים וצורכי השעה - אך היא מעולם לא עודכנה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סטירת לחי 
לראש המינהל

גם לפני שבוע, בישיבתה האחרונה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה – הגוף התכנוני העליון, שבראשו עומד אמרני - הוא נמנע מהעלאת התוכנית לדיון.

לפי התוכנית המקורית, כבר בתחילת דצמבר 2013 התוכנית היתה אמורה לעלות לדיון, אלא שאותם ימים היו ימיו הראשונים של אמרני בתפקיד, והוא ביקש חודש ללמוד את הנושא. בתקופה שבה למד אמרני את הנושא, הוא נחשף להתנגדות עזה, בין היתר, מתוך מינהל התכנון עצמו, לחלק מעיקרי התוכנית, מה שהוביל בסופו של דבר לכך שגם אחרי חצי שנה בתפקיד, עדיין לא שבה התוכנית לשולחן המועצה.

"שר הפנים ומנכ"ל המשרד הבינו שאין קונסנזוס, שהתוכנית לא בשלה עוד לדיון, והחליטו לקחת צעד אחורה", אמר ל–TheMarker גורם במועצה הארצית. אותו גורם הזכיר כי בדצמבר האחרון הובאה התוכנית על ידי שוורץ לאישור 
המועצה. צעד זה נתפש אז על ידי רבים כניסיון לנצל את תקופת הביניים בין חילופי המנכ"לים במשרד לאישור התוכנית. ואולם אמרני ביקש כי זו תרד מסדר היום.

"העובדה שמאז שאמרני עצר את אישור התוכנית היא לא חזרה לדיון - היא סטירת לחי", אמר הגורם. "שוורץ היא אמנם בולדוזר, אבל חסרה את המוטוריקה העדינה הדרושה להנעת מהלכים תוך גיבוש הסכמות רחבות. היא הציבה את עצמה באופן חד־משמעי בצד של משרד האוצר, שדורש הרבה יותר קרקע מתוכננת באזור הביקוש, ומהר, ומעולם לא ניסתה לייצר אינטגרציה של הסכמות עם מי שמחזיק בעמדות אחרות".

איתן ברושיצילום: אליהו הרשקוביץ

בלב המחלוקת עומדות שתי סוגיות עיקריות: הראשונה קשורה במתן האפשרות לתושבי היישובים הכפריים לבנות יחידה שלישית בנחלה – עניין שהשר סער עצמו מתנגד לו עקרונית כשמדובר במושבים באזור המרכז, אך מגלה לגביו גמישות כשמדובר בפריפריה הרחוקה. סוגיה נוספת שעליה מתקשים להסכים קשורה בהיקפי הבנייה באזור המרכז.

בין הגופים קיימת הסכמה כי יש צורך להגדיל את היקפי הבנייה, אך התוכנית קובעת כי זה ייעשה בהיקפים גדולים תוך התפשטות לשטחים פתוחים רחבים – מה שמעורר התנגדות מצד מתכננים, גופים ירוקים, ואף בקרב הרשויות המקומיות באזור המרכז.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

טענות להשפעה פוליטית

בנוסף, גורמים במועצה טוענים כי האופן שבו הובאה התוכנית מלכתחילה לאישור הפך את שר הפנים, הממונה על מינהל התכנון ליעד לפנייה מאינספור גורמים שביקשו 
לבלום את התוכנית בגרסתה הנוכחית.

בכנס ראשי רשויות שערכה אתמול חברת הניתוח הכלכלי דן אנד ברדסטריט, טען מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, כי החלטת סער לעצור את קידום התוכנית התקבלה תחת לחץ שהופעל עליו, בין היתר מצד ראשי רשויות המשתייכים לליכוד, מפלגתו. לדברי ברושי, התמ"א קבעה בעבור היישובים הכפריים השונים מספר גג של יחידות דיור אפשריות, ומספר זה, שהיה נמוך מאוד מלכתחילה, מעולם לא עודכן בשל אי־עדכון התמ"א.

בינת שוורץצילום: אמיל סלמן

לדבריו, הדבר נובע בראש ובראשונה מלחץ שמפעילים על סער ראשי עיריות שחשים מאוימים מהגדלת מספר יחידות הדיור ביישובים הכפריים הסמוכים לעריהם: "מורידים את זה מסדר היום בגלל איומים של ראשי ערים. מדברים על עשרות אלפי 
יחידות דיור, שהאישור לבנייתן לא ניתן, בגלל הלחצים האלה. אנחנו בקיבוצים היינו יכולים לספק היום עשרות אלפי יחידות דיור".

רפי עשת, ראש תחום הקרקעות באגף הכלכלה של התנועה הקיבוצית, אמר בשיחה עם TheMarker כי אחת מאותם ראשי רשויות היא ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, הנחשבת לדמות חזקה במפלגתו של סער. בשיחה עמה אישרה פיירברג כי פנתה בנושא לשר סער, 
אך ציינה כי היא עשתה זאת בדיוק כפי שפנתה לכל שרי הפנים האחרונים, ללא קשר לשיוכם המפלגתי.

"אני מתייחסת לבעיה שיצרו המועצות האזוריות, שהפכו קיבוצים ומושבים לשכונות קהילתיות, מאז תחילת הקדנציה הראשונה שלי, ועבדתי בנושא עם שרי פנים רבים", אמרה.

"אם סער הושפע מהפניות שלי, זה לא בגלל יכולת פוליטית מיוחדת שיש לי, אלא בגלל אופן הצגת הדברים. 
אני באמת חושבת שהליך ההתרחבות של היישובים הכפריים שואב אוכלוסייה חזקה מהערים ומביא לסגרגציה ולקיטוב בחברה".

"שר הפנים לא הנחה לדחות את הדיון"

שוקי אמרניצילום: מוטי מילרוד

ממשרד הפנים נמסר כי "אין כל יסוד לטענה כאילו שר הפנים הנחה לדחות את הדיון בתמ"א 35. מנכ"ל המשרד ויו"ר המועצה הארצית, אמרני, הוא הגורם שקובע את סדר היום של ישיבות המועצה הארצית.

"התכנית לעדכון תמ"א 35 מקיפה שינויים במגוון רחב של תחומים בעלי משמעותיות תכנוניות, חברתיות וכלכליות, הן ברמה הארצית והן במרה המקומית. בכלל זה השפעה על מערכת היחסים העדינה הקיימת בין המגזר הכפרי למגזר העירוני ובתוך כך השפעה על החוסן הכלכלי והחברתי של ישובים רבים ברחבי הארץ.

"ראוי להדגיש כי הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע), המהווה על פי החלטת המועצה הארצית ועדת היגוי לשינויים בתמ"א 35, קיימה דיון בנושא ב–11 בפברואר 2014, ופרוטוקול הוועדה אושר ב–25 בפברואר.

"החלטת הולנת"ע מצביעה על שורה של נושאים שמחייבים ליבון עם גורמים שונים, ובכלל זה השלטון המקומי, נציגי המועצות האזוריות וגופים נוספים.

"כמו כן כוללת ההחלטה סוגיות חדשות שמחיבות ליבון ובדיקה. לאור האמור, מנכ"ל המשרד מקיים עבודת מטה יחד עם מינהל התכנון וגורמי המקצוע במשרד כדי לבחון את מלוא המשמעויות הנובעות מהמלצות הולנת"ע בדרך שתאפשר קיום דיון מקצועי במדיניות שינוי תמ"א 35 שיבטיח את האינטרס הציבורי באופן המיטבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker