המתקן הסולארי בחוות השקמים: אריאל העביר את הטיפול ליועמ"ש

בעקבות הדיון בהכשרת מתקן האנרגיה הסולארית העצום שהקים גלעד שרון בחוות השקמים, פנתה התנועה לאיכות השלטון אל שר השיכון: "חשש כי העלאת הנושא לדיון במועצת מקרקעי ישראל מועדת להיטיב עם בני משפחת שרון"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

היועץ המשפטי לממשלה יגבש עמדה בעניין מתקן האנרגיה הסולארי של גלעד שרון בחוות השקמים, ולאחר מכן יחזור הנושא לשולחנה של מועצת מקרקעי ישראל - כך מסרה אתמול ל–TheMarker לשכת שר הבינוי והשיכון ויו"ר רשות מקרקעי ישראל, אורי אריאל, בעקבות פנייה בנושא. זאת, לאחר שביום שני חשף TheMarker כי מועצת מקרקעי ישראל קיימה דיון ב"הכשרת" מתקן האנרגיה הסולארית, לאחר פנייה אישית שנעשתה מטעמו של שרון אל שר השיכון.

מלשכת אריאל נמסר כי "בישיבת המועצה הוחלט כי הנושא יועבר לגיבוש עמדה על ידי היועץ המשפטי לממשלה. כשתתקבל עמדתו, יוחזר הנושא לדיון במועצה".

בתוך כך, התנועה למען איכות השלטון פנתה אתמול אל אריאל, בבקשה שיפעל לקיים פסק דין של בית המשפט העליון בנושא - שקבע כי מתקן האנרגיה הסולארית העצום בשטח חוות השקמים הוקם בניגוד לחוזה החכירה עם רשות מקרקעי ישראל.

"עולה חשש כי העלאת הנושא לדיון במועצת מקרקעי ישראל מועדת להיטיב עם בני משפחת שרון, וזאת בניגוד להחלטת בית המשפט העליון", נכתב. "נוכח האמור, אנו קוראים לפעול בהתאם לפסק דינו של בית המשפט הנכבד, ולהימנע ממתן היתר למתקן".

הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון, בראשות דפנה ברק־ארז, הכריע לפני כחצי שנה לטובת רשות מקרקעי ישראל, שתבעה את שרון בגין הקמת המתקן, המתפרש על 8.7 דונם בחווה - ודרשה כי יפורק. השופטים קיבלו את טענת הרשות, כי חוזה החכירה שנחתם עם החברות מפעלי צאן בע"מ ושקמים חווה חקלאית בע"מ, שבאמצעותן מחזיק שרון בשטחי החווה שגודלה 3,800 דונם, אינו מאפשר פעילות שאינה חקלאית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על אף הפסיקה, לעת עתה המתקן עדיין עומד על תלו. לא רק זאת, אלא שבמהלך השבועיים האחרונים פנה משרד עורכי הדין ליפא מאיר אל שר השיכון בשמו של שרון, וביקש כי יקיים דיון מיוחד בנושא במועצת מקרקעי ישראל, כדי לבחון שינוי במדיניות. עוד נטען בפנייה כי פירוק המתקן, שעלות הקמתו היתה 8.5 מיליון שקל, יגזור "כלייה כלכלית על שקמים". ואכן, בעקבות הפנייה נערך הדיון בישיבת המועצה ביום שני האחרון.

"מפרסומים בתקשורת עולה כי כבודך יזם דיון מיוחד במועצת מקרקעי ישראל, לאחר שלפני כחצי שנה קיבל בג"ץ את עמדת המינהל, כי מתקן האנרגיה הסולארית שנבנה בחווה של משפחת שרון נבנה בניגוד לחוזה החכירה - ויש להסירו", כתב עו"ד נדאל חאיק, מנהל מחלקת ליטיגציה בתנועה. "על פי הפרסום, עולה חשש כי בפנינו ניסיון להכשיר את המתקן האמור. למותר לציין כי הדברים מעלים יותר מחשש במקרה שבו מדובר במשפחת שרון, שייתכן שהיא בעלת השפעה כזו או אחרת על מקבלי ההחלטות". את הפנייה חתם חאיק בדרישה לחדול מהליך ההכשרה בדיעבד, ולקיים את החלטת בית המשפט.

גלעד שרון בלווית אביו, ינואר האחרוןצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker