עוקף בג"ץ: כך מנסים להכשיר את המתקן הסולארי של משפחת שרון בחוות השקמים

שר השיכון ויו"ר המועצה אורי אריאל יזם דיון מיוחד במועצה, לאחר שלפני כחצי שנה קיבל בג"ץ את עמדת המינהל כי מתקן האנרגיה הסולארית שבנה גלעד שרון בשטח החווה - נבנה בניגוד לחוזה החכירה ויש להסירו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

כמעט עשור לאחר התמוטטות האב, ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, ולאחר הרשעתו וכליאתו של הבן עומרי - משפחת שרון טרם איבדה את יכולתה להשפיע על קובעי המדיניות. בשעה זו מקיימת מועצת מקרקעי ישראל, ביוזמת שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, דיון מיוחד לבחינת מדיניותה בכל הקשור למתן היתרים להצבת קולטני אנרגיה סולארית.

זאת, לאחר שלפני כחצי שנה קיבל בג"ץ את עמדת המינהל ולפיה מתקן עצום לקליטת אנרגיה סולארית בשטח של 8.7 דונם, שבנה גלעד שרון בשטח חוות השקמים, נבנה בניגוד לתנאי חוזה החכירה של המינהל, שאינם מאפשרים לשרון לקיים בשטח החווה (3,800 דונם בסך הכל) פעילות שאינה חקלאית.

גלעד שרוןצילום: דניאל בר און

לאחר פניית TheMarker לשר בנושא מוקדם יותר היום (ב'), הוציא משרד השיכון הודעה לכלל כלי התקשורת ולפיה "בניו של שרון הקימו במקום על שטח של כ-8 דונם, מתקן סולארי של קולטים פוטו-ווולטאים בעלות של כ-8.5 מיליון שקל. זאת, לאחר שקיבלו פסק של בית המשפט המחוזי, שנתן פרשנות להחלטות רשות מקרקעי ישראל, כמאפשרות הקמת מתקן סולארי במקום. פסיקת בית משפט העליון בנושא לפני כחצי שנה, הפכה את החלטת בית המשפט המחוזי על פיה, ובעקבותיה טרם אושר חיבור המתקנים הסולארים בחוות השקמים לרשת החשמל.

"עם זאת, המליץ בית המשפט להחזיר את הדיון למועצת רמ"י, שבסמכותה לקבל החלטה של הקמת מתקנים סולאריים גם בחוזים של חוכרים פרטיים. שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ויו"ר מועצת רשות מקרקעי ישראל, שהנושא הגיע לפתחו, החליט לאמץ את המלצת העליון לדון בנושא במועצת הרשות. כאשר הצעת ההחלטה שתובא לדיון במועצה, מתייחסת אך ורק לחוכרים ושטחים הנמצאים בקו העימות ועוטף עזה. בישיבה שתתקיים הערב ייערך דיון עקרוני בלבד, ללא קבלת החלטה".

בדיקת TheMarker מצאה כי תיאור פסק דינם של שופטי העליון, דפנה ברק-ארז, אליקים רובינשטיין ויצחק עמית כ"המלצה" לדון בנושא - הוא בעיני המתבונן. בפסק הדין כתבו השלושה: "השאלה שהובאה לפתחנו היא האם החלטה 1254, על פי פרשנותה הנכונה, חלה גם על חוכרים חקלאיים כדוגמת המשיבות. על שאלה זו אנו משיבים בשלילה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"איננו נדרשים לשאלה העצמאית האם - נוכח מאפייניו של משק האנרגיה, כמו גם מצבם של חקלאים כדוגמת המשיבות - ראוי להרחיב את החלטה 1254 כך שתחול גם על חוכרים חקלאיים נוספים. שאלה זו היא עניין למועצת מקרקעי ישראל לענות בו במסגרת סמכותה, אם תמצא לנכון לעשות כן, במסגרת העקרונות הכלליים והמדיניות הקרקעית כמפורט לעיל, ולמותר לציין שאיננו נוקטים כל עמדה בעניין, במסגרת הליך זה".

חוות השקמים, בית משפחת שרוןצילום: משה גלעד
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker