דו"ח בנק ישראל |

מחירי הדירות יירדו? מדיניות הממשלה פועלת - בפריפריה

רוב הגידול בכמות התכניות שאושרה ובקרקעות שהופשרו, נמצא בפריפריה, בעוד שבמרכז הארץ חלק מהפרמטרים מראים על ירידה בפעילות ■ מחירי הדירות עלו בכ-58% בין השנים 2013-2008, בעוד ששכר הדירה עלה בכ-18% בלבד

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הממשלה ורשות מקרקעי ישראל אכן הגבירו את קצב התכנון ושיווק הקרקעות, ואולם רוב הגידולים הללו נעשו באזורי הפריפריה ולא במרכז המדינה, כך שהבעיות העיקריות של שוק הדירות בישראל - היצע נמוך של דירות במרכז הארץ - עדיין נותרו. כך עולה מדו"ח השנתי של בנק ישראל.

ב-2012 נרשמו ירידות בהנפקת היתרי בנייה במרכז הארץ, ואילו השנה הרמה נותרה דומה. בשנתיים האחרונות נרשמו ירידות במרכז הארץ. לעומת זאת, התחלות הבנייה בשלוש השנים האחרונות עלו על הגידול השנתי במספר משקי הבית בכ-14.5 אלף יחידות דיור בשנה. אלה עיקרי הממצאים של פרק הדיור של דו"ח בנק ישראל ל-2013.

 דו"ח בנק ישראל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

צילום: עופר וקנין

על פי הדו"ח, מחירי הדירה ושכר הדירה המשיכו לעלות ב-2013, זו השנה השישית ברציפות. במונחים ריאלים, מחירי הדירות עלו בכ-58% בין השנים 2013-2008, בעוד ששכר הדירה עלה בכ-18% בלבד.

מדובר במצב חריג, שכן עד ל-2008 מחירי הדירה ושכר הדירה התנהגו בדומה. בבנק ישראל מסבירים זאת, כי עד אז השינויים במחירי הדירות והשכירות נבעו בעיקר מהפער שבין הביקוש הבסיסי לדיור לבין ההיצע. מאז 2009 נוסף למחירי הדירות גם רכיב השקעה חזק, שנבע בין היתר מירידת הריביות. רכיב זה העלה את מחירי הדירות והפריד בין התנהגות המחירים לזו של שכר הדירה.

היצע הדירות החדשות הלא מכורות נמצא בשנתיים האחרונות בשיא של עשור, ואולם מכיוון שמלאי זה הצטבר במענה לביקושים, ניתן היה לצפות, שקצב המכירה יהיה מהיר יותר. מכיוון שהדבר אינו כך, בבנק ישראל סבורים, כי "מלאי זה עקבי עם ההשערה שהקבלנים צופים כי עליית המחירים תימשך, והחזקתו מתאפשרת הודות לאפשרות לממן זאת".

בדו"ח מובלעת לא מעט ביקורת כלפי התנהלות הממשלה בתקופה האחרונה, וזאת למרות הצעדים הרבים שנקטה לכאורה, כדי להגדיל את היצע הדירות. ב-2010 החליטה הממשלה על יעד, לאשר 60 אלף יחידות דיור בכל אחת מהשנים 2011 עד 2010. לצורך זה הקימה הממשלה את הוועדות לדיור לאומי (וד"לים) ואכן, ב-2012 אושרו תכניות ל-65 אלף יחידות דיור וב-2013 - 79 אלף יחידות דיור. זוהי כמות משולשת של יחידות דיור שאושרה, ביחס לממוצע השנתי שבין 2007 ל-2011.

ואולם, בחינה של התפלגות גיאוגרפית של האישורים הראתה, כי 56% מיחידות הדיור שאושרו היו בפריפריה ובמיוחד בחיפה ובצפון, ללא שום פרופורציה להתפלגות משקי הבית. כך, חלקה של האוכלוסיה באזור תל אביב נמצא כפול מחלקה של תל אביב באישורי התכניות.

"הדבר מדגיש את מגבלת הקרקעות באזורי תל אביב וירושלים, הואיל והוא מראה כי המגבלה קיימת אפילו כשמדובר בתכנון לטווח ארוך, ומשמעותה היא שכדי להצליח לשווק את התכניות בפריפריה הכרחי לפתח גם תשתיות תחבורה ו/או תעסוקה. נוסף על כך, אישורן של חלק ניכר מהתכניות מותנה בהסרת חסמים – כגון העדר תשתיות ביוב וכבישים. הגדלת הוודאות ביחס להסרת החסמים תסייע לשווק את התכניות, ולכן היא עשויה ליצור בציבור ציפיות לכך שהיצע הדירות יגדל בעתיד", נכתב בדו"ח.

גם שיווקי הקרקעות בוצעו בעיקר בפריפריה, עפי דו"ח בנק ישראל. ב-2013 חל אמנם גידול בשיווק קרקעות משפל של 15 אלף יחידות דיור ב-2012 לכ-30 אלף, אך גם זה נעשה בעיקר בחיפה ובצפון, כהמקום הבולט בשיווקים היה חריש, שבו שווקו קרקעות ל-4,500 דירות. בשאר אזורי המדינה שיווק הקרקעות ב-2013 ירד מהממוצע של 2011-2010.

גם בדיקת הפרמטר של היתרי בנייה, השלב התכנוני האחרון, לפני שהקבלנים מתחילים בבנייה, מורה כי במרכז הארץ קיימת בעיה. ב-2012 נרשמה ירידה במספר היתרי הבנייה שהנפיקו הרשויות המקומיות, שנבעה בעיקר מירידה בכמות ההיתרים שהונפקו במרכז הארץ. השנה נרשמה התייצבות בסך ההיתרים, ועלייה באזורי הארץ, למעט אזור המרכז.

"הדבר בא לידי ביטוי גם בצורך לחתום על הסכמי גג עם הרשויות המקומיות; הסכמים אלה נועדו להגביר את קצב מתן ההיתרים", נכתב בדו"ח.

מלשכת שר הבינוי והשיכון אורי אריאל: "אנחנו מודעים למחסור הקיים במרכז הארץ ואזורי הביקוש בנייה למגורים. עם כניסתנו לממשלה פעלנו במהירות לייצר תשובות אפקטיביות בצורה של הגברת ההיצע והשיווקים, מחיר מטרה ומע"מ והסכמי גג.

"לגבי השיווק במרכז, אחרי עשור ללא תכנון נעשה השנה מאמץ מיוחד שיבוא לידי ביטוי בסוף 2014 ובעיקר בשנת 2015 וכפי שאמרתי בשנת 2014 המחירים ייבלמו ובשנת 2015 ירדו".

נגידת בנק ישראל מציינת "כי הקצב הגבוה של התחלות הבנייה נשמר גם השנה, ואם קצב ההתחלות ייוותר ברמתו הגבוהה ויכלול גם את אזורי הביקוש, יהיה בכך כדי לתרום להפחתת הלחץ בשוק הדירות, לייצוב מחיריהן ואף להוזלתן. אנו מתחייבים להמשיך ולפעול לצורך מטרה זו לצד יישום תכניות ההוזלה במחירי הדיור בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker