שתי משפחות פונו משכונת גבעת עמל תמורת 7.5 מיליון שקל

(עדכון) מאות שוטרים הגיעו הבוקר כדי לפנות את שכונת הפחונים בצפון תל אביב ■ בשטח יוקם פרויקט דיור של חברת אלעד מגורים שבבעלות יצחק תשובה

רז סמולסקי
רז סמולסקי

היום (ה') היתה אמורה חברת אלעד מגורים לפנות באמצעות כוחות משטרה שתי משפחות מגבעת עמל ג' בתל אביב. הפינוי הוא ההוצאה לפועל של פסק דין בית משפט.
במסגרת הפינוי אמורים היו כוחות המשטרה לפנות אם ושני אחים ממשפחת לוי וכן משפחה נוספת: האחיות רבקה חיימובסקי וגלי לנציאנו ובנה של חיימובסקי, רונן. אימן של האחיות מרסל מזרחי שגרה בשכונה מיום הקמת המדינה ולגביה אין מחלוקת שהיא זכאית לפיצוי כספי עבור הפינוי.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

בשעות שלפני הפינוי ניהלה חברת אלעד מגורים משא ומתן עם שתי המשפחות כדי להגיע בכל זאת להסדר כספי שימנע פינוי כוחני. בין הצדדים - חברת אלעד והאחים ממשפחת לוי - התקבלה הסכמה כי יקבלו כ-1.7 מיליון שקל כל אחד, סכום דומה למה שקיבל הרצל ציון, תושב נוסף בשכונה שנגדו עמד צו פינוי והוא פונה בינואר.

המשא ומתן מול האחיות חיימובסקי ולנציאו היה מורכב יותר. הן הגישו אתמול (רביעי) בשעה 22:00 באמצעות עו"ד ישראל משה, בקשה לבית משפט השלום בתל אביב עם דרישה לעכב את ביצוע הפינוי. משה טען כי בפסק הדין שאישר את הפינוי נפלה טעות ולכן ההריסה שעתידה להתבצע יכולה לפגוע בחלקים מן הבית שאינן נכללים בצו ההריסה.

השופטת ריבה ניב דחתה את הבקשה ובכך הוציאה את הפינוי לפועל תוך אזהרה שאם ייגרם נזק לשאר הנכס אפשר יהיה לתבוע פיצויים בגינו.

תושבי גבעת עמל, הבוקרצילום: דניאל בר און
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במהלך היום הקיפו מאות אנשי משטרה ויס"מ את שכונת גבעת עמל וגידרו אותה כדי למנוע מאנשים להיכנס. חברי הכנסת אילת שקד (הבית היהודי) ודב חנין (חד"ש) הגיעו לשכונה והורשו להיכנס. שקד, שהיא תושבת שכונת בבלי אף לקחה חלק פעיל במשא ומתן כדי לגשר בין הצדדים.

במקביל לדיון בבית המשפט ניהלו אלעד מגורים משא ומתן עם האחיות. לאחר החלטת בית המשפט שבעקבותיה חברת אלעד יכלה לפנות רק חלק מהשטח של משפחת חיימובסקי, הצליחו להגיע לסיכום עם חיימובסקי ובנה לפיצוי של 4 מיליון שקל.

אילת שקד מסרה: "היום הושג הסכם הוגן עם נציגי תשובה, אני מקווה שבשאר המקרים ידעו היזמים לפנות את התושבים עם פיצוי הולם, בכבוד וללא התערבות המשטרה".
עורך הדין משה ישראל שייצג את חיימובסקי ולנציאנו מסר: "הגענו להסכמות שמסמנות תחילת הליך חשיבה חיובי מצד בעלי הקרקע ואני מקווה שזה סימן להתנהלות דומה בהמשך שתאפשר פינויים בהסכמה ובסכומים ראויים".

לפני כשבועיים החליט שר השיכון לקיים ועדה לבחינת התנהלות המדינה בסוגיית גבעת עמל, אך הקמתה של הוועדה לא עיכב את צווי הפינוי של התושבים. ח"כ דב חנין מסר בתגובה: "אני חושש שדווקא הרמת ועדת הבדיקה יצרה אצל היזמים מוטיבציה לקדם את הפינויים בקצב יותר מהיר, כי יש להם חשש שוועדת הבדיקה תגלה פגמים בתהליך העברת הקרקע אליהם".

אמש הפגינו תושבים מגבעת עמל בניסיון אחרון למנוע את הפינוי. התושבים צעדו ברחבי שכונת בבלי ובדרך נמיר בתל אביב, נשאו שלטים וקראו "הון שלטון עולם תחתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ