גורמים בענף הנדל"ן על החלטות קבינט הדיור: "תוכנית חפוזה שלא תוריד מחירים"

רגשות מעורבים בענף הנדל"ן בעקבות סעיפי"מחיר המטרה" ו"פטור ממע"מ" ■ המתנגדים פסימים: "יהיה מפח נפש" ■ התומכים מברכים: "הממשלה מכניסה יד לכיס" ■ ואולם בנושא אחד כולם מסכימים: יש לקדם צעדים נוספים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שורת ההחלטות הדרמטיות שאישר בצהריים (ב') קבינט הדיור התקבלו ברגשות מעורבים בקרב גורמים בענף הנדל"ן הישראלי. חלק מהם מברכים על הפטור ממע"מ שיזם השר לפיד, וצפוי להגדיל הביקוש לדירות, ואחרים חוששים מתקופת האטה בענף, שעלולה להתרחש עד לאישורו הסופי של החוק, בעוד כחצי שנה.

"היום אישר קבינט הדיור, פה אחד, תוכנית חפוזה נוספת שלכאורה תגרום לירידה במחירי הדירות, אבל לצערי תגרום ההפך - רק עלייה במחירים ומפח נפש גדול למשפחות מעמד הביניים ולזוגות הצעירים", אמר יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, ערן רולס. "בישראל חסרות כיום עשרות אלפי דירות בקטגוריה של 650 אלף שקל עד מיליון שקל - דירות המיועדות להירכש על ידי מעמד הביניים".

רולס הוסיף: "רמת המחירים הנוכחית, שנובעת בעיקר בשל הגבלה מתוכננת מצד המדינה של היצע הדירות הזולות, לעומת ביקושים קשיחים אגרסיביים, תגרום להסתערות של עשרות אלפי משפחות צעירות או משפרות דיור על הדירות הקיימות, ובכך למרות ירידת המע"מ, הקבלנים והיזמים יעשו את מה שהם חייבים לעשות כאנשי עסקים המחויבים לתוצאות הטובות ביותר ויעלו את מחיר הדירות. מדובר בכללי היצע וביקוש הכי בסיסיים".

מנכ"ל חברת קרסו נדל"ן, דן פרנס, התייחס אף הוא להחלטות קבינט הדיור. "היתרון של הורדת המע"מ הוא בכך שיש לו השפעה מיידית", אמר. "מדובר בהטבה ממוקדת שאין לי ספק שהיא תעזור לפלח השוק של הזוגות הצעירים שהממשלה מעוניינת לעזור להם. בראייה כוללת זה עשוי לתרום לעלייה מסויימת במחירי הדירות בשל הגדלת הביקושים".

אתר בנייה בפ"תצילום: מוטי מילרוד

ד"ר אלדד פרי, מבעלי קבוצת הנדל"ן פרי, הסביר כי המדינה צריכה להוביל מהלכים נוספים, כדי לאפשר לתוכנית שאושרה היום להצליח. "על המדינה לדאוג שהתוכניות הנוכחיות יובילו באמת לפתרון בעיית הדיור, ולא יהוו רק הזדמנות השקעה טובה למי שביכולתם לממן הון עצמי ראשוני לרכישת דירה לצורך הוצאתה לשוק השכירויות. טיפול משמעותי בסוגיית ההון העצמי החסר לרכישת דירות עשוי להוות פתרון משלים מיידי להצעות הנדונות כיום, בין אם באמצעות ערבויות מדינה או על ידי הפחתת הדרישה ל-25% הון עצמי", אמר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ליאור אילון, המשמש נשיא חברת "משכנתא אובייקטיבית" מקבוצת דווידוף, תומך בסעיף "מחיר המטרה" שאושר היום במסגרת התוכנית. "תוכנית מחיר מטרה היא הניסיון הראשון להתמודד עם הורדת מחירי הדיור מהצד של היצע הדירות, בניגוד להתמודדות עד כה שנגעה בעיקר לצד הביקוש ורוכשי הדירות", אמר. "התוכנית תעודד את הקבלנים לבנות - כשההטבה ניתנת לרוכשי הדירות באופן עקיף דרך הקבלנים. כמובן שהנחת העבודה כאן היא שהקבלנים אכן יגלגלו את ההטבה הלאה לציבור. הציפייה כרגע היא שהמשכנתא הממוצעת תקטן משום שברגע שמחיר הדירה יירד כך תרד גם המשכנתא – הדבר יוביל בהתאמה גם לקיצור שנות המשכנתא".

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב־יפו־בת ים, בירך אף הוא על המהלך. "זו הפעם הראשונה שהממשלה מוכנה להכניס את היד עמוק לכיס ולוותר על הכנסות משמעותיות ממסים על מנת להקל על אזרחי ישראל לקנות דירה ראשונה. עד היום משרד האוצר נמנע מוויתור על מע"מ מפני שמדובר על הכנסות משמעותיות למדינה.

צעד זה הוא רק צעד ראשון חשוב שאליו אמורים להתלוות צעדים נוספים ומשלימים במטרה להוזיל את מחירי הדירות והקרקעות".

החלטת קבינט הדיור גררה תגובות גם במערכת הפוליטית. "החלטות הקבינט משקפות הפנמה נכונה שכדי לפתור את המשבר נדרשת מעורבות אגרסיבית יותר של הממשלה", אמר ח"כ איציק שמולי (העבודה). "אבל המבחן האמיתי יהיה ביישום, וכאן מטרידה נטיית השרים לתפוס כותרת עוד לפני שיש תוכנית מוכנה. חשוב להדגיש כי שיתוק הממשלה בתחום ההיצע מעורר דאגה לנוכח תדלוק גל הביקושים הצפוי, ואם לא יתחילו לבנות בקצב רצחני המחירים ימשיכו לנסוק לשמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker