"נשים סוף להתייקרויות"

קבינט הדיור אישר פה אחד את תוכניות המע"מ ומחיר המטרה

(עדכון) שר האוצר: "ראינו בימים האחרונים שהשוק מגיב והציבור מאמין לתוכניות" ■ קרנית פלוג: "בהיעדר פיקוח על המחירים חלק גדול מההטבה לא יגיע לרוכשים" ■ אורי אריאל: "מחירן הסופי של דירות במסגרת מחיר מטרה יהיה נמוך ב-20%"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור אישר היום (ב') בתום ישיבה קצרה את איפוס המע"מ ברכישת דירה ראשונה מקבלן שהציע שר האוצר, יאיר לפיד, ותוכנית קביעת מחיר מטרה לאלפי דירות שיזם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

את הדיון פתח יו"ר הקבינט, שר האוצר יאיר לפיד, ואמר: "מאז 2009 מחירי הדיור עלו ב-64% זאת לא עליית מחירים זאת שיטה. ממשלת ישראל המציאה את השיטה והיא תשים לזה סוף. היום זה קבינט הדיור הכי חשוב שהיה עד כה. נביא כאן היום את הצעת המע״מ והקמת הצוות שינסח את מחיר המטרה.

"יש כאלו שאומרים בימים האחרונים שהמע״מ הוא לא הצעד הנכון. אני מבקש להזכיר שזה לא צעד לכלכלנים ופוליטקאים אלא לצעירים ומעמד הביניים. יש בעיית אי אמון בשוק. נדל"ן זה שוק של ציפיות. ראינו בימים האחרונים שהשוק מגיב והציבור מאמין לתוכניות.

"באופן עקרוני אני נגד מע״מ דיפרנציאלי כי הוא יוצר קבוצות לחץ. אבל דיור לא דומה למוצרי חלב ולא דומה להיי-טק. כי מדינת ישראל היא לא הבעלים של 93% מהפרות או המוחות אבל כן בעלים של 93% מהקרקעות. צריך להישאר מפוקסים על דור שלם שמצפה שנהיה כאן בשבילו".

אריאל: "נחולל שינוי אמיתי במחירי הדיור"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נדונה בקבינט הצעת ההחלטה של לפיד, לפיה יוקם צוות לכתיבת חוק לפיקוח על משכירי הדיור, בשיתוף שרת המשפטים ציפי לבני. במסגרת הדיון הציג ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מצגת בנושא, והקבינט אישר את הקמת הצוות שינסח של חוק. לפיד אמר בנושא כי "הצוות יגיש תוך 60 יום תזכיר חוק. זו לא ועדה כדי למוסס אותו, אלא רק כדי לכתוב אותו".

כן נדונו בישיבה הצעות ההחלטה על תמרוץ ראשי רשויות מקומיות לעודד בנייה למגורים, לחייב בדיווח למס הכנסה מחזיקי דירה שנייה (משקיעים), וכן – יוזמת שר השיכון, אריאל להרחיב את הסכמי הגג.

אריאל אמר כי: "מחירן הסופי של דירות במסגרת מחיר מטרה יהיה נמוך ב-20%. יש הסכמה שנושא השיווקים הוא הדבר המרכזי. בעניין הזה אין מחלוקת. אנחנו נמצאים אחרי שנים של עליות מחירים ולא ראינו מישהו שהצליח להוריד את המחירים. כבר לפני עשרה חודשים דיברתי עם שר האוצר שצריך למצוא גישור עד שהשיווקים הגדולים ישפיעו ועד שדירה להשכיר ותוכניות בינוי פינוי ישפיעו.

"במסגרת תוכנית הגישור הבאנו מספר הצעות - שר האוצר בחר את מחיר המע״מ. מחיר מטרה לדעתי יותר טוב. כל עוד שזה רק מע״מ זה לא מביא את המכלול השלם. לשמחתי הבאנו את ההסכמות ששתי התוכניות יפעלו יחדיו זה לצד זה. ישנם עוד דברים לפתור בעניין המע״מ כמו אוכלוסיות שונות שלא בתוכנית אבל בחקיקה נגיע להבנות.

"אני מבקש לברך את ראש הממשלה ושר האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, על נכונותם להקים צוות בראשות שר האוצר ולהכין תכנית לפרסום מכרזים בשיטת שיווק של 'מחיר מטרה'. אני רואה בהצעה זו הצעה משלימה למע"מ בשיעור 0%, וביחד עם הצעה זו אני מאמין כי נוכל לחולל שינוי אמיתי במחירי הדיור בישראל ולהנגיש את הדירות לזוגות הצעירים.

"'מחיר מטרה' יקבע עוד בפרסום המכרז מהו המחיר המקסימלי למכירת הדירות, כך שמחירן הסופי לצרכן יהיה נמוך בכ-20% ממחירן כיום. עמדת משרד הבינוי והשיכון היא כי דירות אלו יימכרו הן לחסרי דירה והן למשפרי דיור, המהווים יחד כ-80% מסך רוכשי הדירות החדשות בישראל. זהו תנאי הכרחי להשפעה על מחירי הדיור בשוק הדיור כולו, כולל דירות מיד שנייה המהוות כ-75% מסך העסקות במשק. כפי שסוכם בין השרים, מכרזי מחיר מטרה לא יחולו בשיווקים בהם פוטנציאל השיווק העתידי נמוך מ-500 יחידות דיור, וכן במתחמי מחנות ובסיסי צה"ל המתפנים לטובת שיווק יחידות דיור באזורי הביקוש. הצוות ידון בכלל הסוגיות שעל הפרק ויביא את התוכנית לאישור קבינט הדיור בתוך 20 יום".

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ אמר: "אני מברך את הנגידה שמתייחסת לשכבות החלשות. אני בעד מהלכים שעומדים לעיתים בניגוד לקונצנזוס. ויש לי הערות על המהלך. אני לא יכול לקבל שבגלל טכניקה של גביה לא יתאפשר מע״מ דיפרנציאלי. אני מעדיף שבפריפריה יהיה 18% הטבה ובמרכז הטבה פחותה. כך ההטבה תהיה שווה בין המרכז לפריפריה. הייתי מעדיף שנדון כאן בהטבה מסוג אחר לפי מה שמדינת ישראל צריכה.

"מדינת ישראל צריכה שתהיה לה תפיסה אורבנית. האם היא רוצה את כולם בין גדרה לחדרה? או חיזוק אכלוס מדינת ישראל על כל המשמעויות. יחד עם זאת אני מברך על הרוח הסוציאליסטית החדשה נכון שב-0 מע״מ הזוגות הצעירים בפריפריה יקבלו פחות אבל במחיר מטרה הזוגות הצעירים לא יקבלו כלום בפריפריה. אין שם ערך לקרקע. מחיר מטרה יוכל בעיקר להיות ממומן היכן שהקרקע יקרה והיא יכולה לסבסד את ההטבה.

"אדוני שר האוצר לא נוכל להתעסק רק עם מחצית מדינת ישראל. אתה צריך להצהיר שהתקציב יגיע מעודף הכנסות ולא מי שישלם יגיע על חשבון החוג במתנ״ס בפריפריה
"אם מישהו רוצה לשנות את היחס בין היצע לביקוש זה רק דרך הקבלנים והקבלן הראשי צריך להיות מדינת ישראל. אני מבקש להביא הצעה לקבינט הבא - בניה תקציבית". פרץ סיים את דבריו באמירה שיתמוך בהצעת לפיד.

פלוג: "האוכלוסיות החלשות ייפגעו"

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ביקרה את הצעת לפיד: "אני רוצה לברך את קבינט הדיור והממשלה על המאמצים למציאת פתרונות לבעיית הדיור. אך כנגידת הבנק אני חשה חובה להציג את עמדתי. אני רוצה להקדים ולומר שהבעיה היסודית של הדיור היא בהיקף ההיצע. הגדלת ההיצע כפי שמסתמנת בשנתיים האחרונות עם דגש על אזורי הביקוש הם בכיוון הנכון.

"לגבי מחיר מטרה - העקרונות של התוכנית יביאו להשגת היעד של מחירי הדיור. זה יעזור בהגדלת ההיצע והדירות ויביא מסר אמין לציבור שהממשלה פועלת להורדת המחרים גם במחיר איבוד הכנסות. אנחנו מברכים על הכוונה להקים את הצוות שיגבש את הצעת מחיר מטרה שתשפיע על מחירי הדיור. לגבי מע״מ, ישנם חסרונות. הדבר הראשון, יישום של התוכנית יגביר את הביקושים לדירות חדשות. ככל שהיצע הדירות קשיח יותר ובטווח הקצר הוא יותר קשיח, יהיה לחץ על המחירים ובהיעדר פיקוח על המחירים חלק גדול מההטבה לא יגיע לרוכשים.

"הפיקוח הוא בעייתי. הפיקוח על מחירים הוא מורכב. מדובר במוצר לא סטנדרטי. עודף הביקוש החריף יתמרץ חלק מהרוכשים לשלם בצורה עוקפת וייווצר שוק שחור כדי לקבל את ההטבה. כאשר יהיו יותר משפחות שיהיו זכאיות להטבה מול היצע לא מספק ניתן לחשוב מה יקרה כאשר משפחות ירצו לקבל עדיפות על פני אחרת.

"הקריטריונים שנקבעו לזכאות לא מיטיבות עם האוכלוסיות החלשות ועליית המחירים שתיגרם תקשה על המשפחות החלשות עוד יותר. מדובר בהטבה פרמנטטית. מכיוון שמדובר בחקיקה גם אם יתברר בעתיד שההטבה אינה מועילה המציאות הפוליטית לא תאפשר לבטל את ההטבה כפי שלא ניתן היום לבטל פטורים כגון מע״מ על אילת. לצעד יש עלות תקציבית גדולה וצריך למצוא מקור מימון. סביר שבמרוצת הזמן ייגדל הלחץ להרחיב את הזכאים. צריך לציין מאיזה מס יממנו את ההטבה. הפטור המוצע יגביר את הלחץ על הוספת פטורים נוספים".

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה נתניהו, שהשתתף ביום עיון של סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה לרגל 100 שנה להולדת ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין: "אנחנו עושים היום צעד משמעותי במטרה להוריד את מחירי הדירות. אנחנו נקבע מחירי תקרה לפרויקטים ואנחנו נמכור קרקעות לקבלנים במחיר נמוך יותר בתנאי שהם יתחייבו למחיר שבו הם ימכרו את הדירה לאזרחים. אני יודע שיש עוד צעדים שאנחנו מתכננים לעשות להורדת יותר המחיה. אני מתכוון להתערב גם בנושא מחירי המזון. אנחנו רוצים תחרות ומחירים נמוכים יותר. אנחנו רוצים שינוי מגמה הן בשוק הדיור והן בשוק המזון".

"אי צדק חלוקתי"

לקראת ישיבת קבינט הדיור, שלחה הבוקר "הקואליציה לדיור בר השגה" מכתב לשרי הקבינט, ובו קריאה שלא לאשר את ההצעה בנוסחה הנוכחי, שהינה בעייתית לטענת הארגון בהיבט הצדק החלוקתי.

"טוב וראוי שהממשלה פועלת בכלים מגוונים להקל על נטל עלות הדיור וכי ישנה התייחסות לדיור כאל זכות ולא כמוצר צריכה רגיל", נכתב, "עם זאת, יש לשקול בכובד ראש האם זו הדרך הנכונה והרצויה מבין המהלכים האפשריים למימוש הזכות לדיור, ולבחון המהלך ביחס לחלופות אחרות".

במכתב, של "הקואליציה לדיור בר השגה" שעליו חתום עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח החברה בקואליציה, נטען כי "קביעת מע"מ בשיעור 0% עבור רוכשי דירה ראשונה מקבלן הוא צעד, שמעביר תקציב משמעותי לטובת קבוצות, שהן באופן יחסי חזקות ולכן מסוגלות להעמיד הון ראשוני משמעותי, המהווה תנאי לרכישת דירה חדשה. כמו כן, הוא מבחין בין אלו שמסוגלים לרכוש דירה יקרה יחסית מיד ראשונה מקבלן, ואינו מטיב עם מי שמסוגל לרכוש "רק" דירה זולה יותר מיד שנייה, אף שגם דירות אלו אינן בהישג יד עבור רבים. ההטבה אף גדלה יותר ככל שהדירה יקרה יותר.

"ככל שתקציב זה בא על חשבון תקציב המיועד לסיוע בדיור למשפחות בעלות הכנסה נמוכה, אנו רואים בכך קושי. לכן נבקש את התייחסותכם לשאלה, שטרם ניתן לה מענה בפרסומים מטעמכם: על חשבון מה יינתן מימון ביטול המע"מ, בסדר גודל של עד 3 מיליארד שקלים? מאיזה תקציב הוא אמור להינתן? אם הדבר בא על חשבון אוכלוסיות מעוטות הכנסה מדובר בצעד שלוקה באי צדק חלוקתי... אם הכוונה היא לממן את ביטול המע"מ מתקציבים המיועדים לדיור ציבורי, סיוע בשכר דירה, או לפריפריה, הרי שהדבר מדגיש את הרגרסיביות של המהלך".

עוד העלה גן-מור תהיות לגבי אפקטיביות המהלך, וסיכם: "אנו מעריכים מאוד את רצונכם לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסא. חשיבה כזאת אכן נדרשת היום. לפיכך אנו מציעים לשקול בנוסף גם צעדים פרוגרסיביים ושוויוניים, כמו האצת בנייה (ולא רק תכנון) באמצעות בנייה ציבורית של שכונות בהן תמהיל מגוון של דיור במחירים שונים, למכירה או השכרה, קידום דיור בר השגה מוזל לזכאים בתכנית מתאר, לרבות קרקע פרטית, תמורת תמריצים, הסדרה של שוק השכירות, חיזוק ושיקום הדיור הציבורי למעוטי ההכנסה תוך שילובו בפרויקטים רגילים, חיזוק ועיבוי מרכזי הערים, ובמיוחד בפריפריה ורעיונות נוספים, שנשמח לפרט".

גם רפי גוזלן, המשמש כלכלן ראשי בבית ההשקעות IBI, מתח ביקורת על המהלך. "הצעדים שעליהם הכריז קבינט הדיור מעידים יותר מכל על איבוד עשתונות", אמר גוזלן. "התנפחות מחירי הדירות בשנים האחרונות נגרמה בשל היצע נמוך יחסית ויותר מכל מעלייה חדה בהיקף המשקיעים בשוק הנדל"ן על רקע הריבית הנמוכה ואפליית המיסוי.

"הבנה של מאזן כוחות זה הייתה מובילה את הממשלה לפתרון יעיל יותר ולא לפתרון שינפח עוד יותר את בועת הנדל"ן. הפתרון להתנפחות המחירים טמון ראשית בהקטנת משקל המשקיעים בשוק הנדל"ן, באמצעות הכבדת נטל המס, בין אם מס רכישה או מס רכוש שנתי שיקטין את התשואה למשקיעים, במקביל להגדלת ההיצע ושיפור התכנון בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker