לפיד חייב להסביר איך יממן את ביטול המע"מ על דירה ראשונה

אם לפיד גוזר קופון פוליטי, עליו להציג מיידית גם את מי שישלם את מחיר ההטבה

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם לא יהיו התפתחויות של הרגע האחרון, קבינט הדיור אמור לדון ואולי אף לאשר מחר (יום שני) את תוכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לקבוע מע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירות ראשונות בסכום של עד 1.6 מיליון שקל. ההחלטה של לפיד לפעול בניגוד לעמדת כל הגורמים המקצועיים במשרדו ובבנק ישראל אינה הדבר הכי בעייתי בתוכניתו. השר הוא נבחר ציבור שהלך לבחירות, בין השאר, על הבטחתו לפעול להורדת יוקר המחיה ולדאוג למעמד הביניים. מותר לו לחשוב ולעשות אחרת. יש סדרה של בעיות אחרות בהחלטת לפיד, שצריכות להדאיג את כל מי שחרד לכלכלת ישראל.

הבעיה הראשונה היא הרמת הידיים של לפיד בכל הנוגע לגורמים הרלוונטיים לעליית מחירי הדירות. על גורם אחד אין לו השפעה – גובה הריבית. אבל על צד ההיצע יש וצריכה להיות לו ולממשלה השפעה.

לפיד הגיע למסקנה שהוא לא יכול לחכות עד שצעדי המדיניות הננקטים - בעיקר הגדלת מספר התחלות הבנייה - יועילו. באוצר אומרים שהייאוש נובע מכך שרק בעוד שנתיים־שלוש נראה את ההשפעה של מספר התחלות הבנייה על המחירים בשוק. לכן, לפיד בחר בפתרון שנותן מענה מהיר לטווח הקצר - הורדת המע"מ.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

את הפתרון הזה היה ניתן היה לאמץ גם לפני שנה או שלוש שנים. ניתן היה לבחור בו גם בכל סדרת ההחלטות האחרות הנוגעות ליוקר המחיה. אפשר להוריד את מחירי המזון ב–18% ואפשר להוריד את מחירי התרופות ב–18%. אבל המדינה חשבה עד כה שיש לפתור את הבעיה מהשורש: להגדיל את ההיצע, להתגבר על חסמים וכו'. היא נכשלה בכך - ולפיד מעניש את הכלכלנים והפקידים בקבלת החלטה הפוכה לעמדתם, שאמורה להדגיש את כישלונם במתן מענה למחירי הדירות הגבוהים. על הדרך הוא כמובן גם מחזק את מעמדו השחוק בציבור.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

הקופון הפוליטי שגוזר לפיד מטריד פחות מהמסר הממשלתי שהוא מעביר: אני לא יודע להגדיל היצע, להסיר חסמים ולחסל את הביורוקרטיה הממשלתית - אז אני פועל דרך מערכת המס, ועושה את הדבר הכי קל והכי פשוט לביצוע. זה כמובן פותח פתח להמשיך ולפעול דרך מערכת המס בכל בעיה, במקום לטפל בשורש המחדלים הממשלתיים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מהלך כזה יוצר עיוותים חמורים במערכת המס. אימוץ התנהלות דומה מבטיח גם כישלון בשלל הרפורמות האחרות שהממשלה מעוניינת לקדם ברשות השידור, בחשמל, בנמלים, במגזר הציבורי או במערכת הבריאות. בכל אחת מהרפורמות האלה צפויות מלחמות עולם לא פחות קשות מהבעיות בשוק הדירות. איך יפתור לפיד את הבעיות במשק החשמל? יוריד את המע"מ? ומה יעשה עם כשלי מערכת הבריאות לעשירים בלבד - יוריד את המע"מ?

הבעיה השנייה היא העלות והמימון של ההטבה. עלות התוכנית מעורפלת כרגע, משום שלא הובהרו הקריטריונים הסופיים שלה. זה יכול להיות 2–3 מיליארד שקל ואף יותר. משרד האוצר נאבק בעבר בח"כים שהציעו הצעות חוק פרטיות שעלו לקופת המדינה ממון רב. באוצר גם מתחו ביקורת בעבר על בתי המשפט, שפסיקותיהם היו כרוכות בתקציבי עתק (כמו בפסיקה על הכרה בהוצאות למטפלת). היה היגיון רב בביקורת הזו, משום שהוצאה תקציבית מחייבת מציאת מקור מימון. כאן מדובר בהוצאה תקציבית שמשרד האוצר (בעצם, שר האוצר) מאשר. לכן, חלה עליו החובה להגיד כבר כיום איך הוא מתכוון לממן את העלות הזאת. מהיכן יבוא הכסף?

קל מאוד לפזר תופינים לציבור, אבל הרי יגיע הרגע שבו האוצר יחפש לכך מקורות מימון. ברור מאליו שזה יבוא על חשבון משהו אחר. לכן, אם לפיד גוזר קופון פוליטי, עליו להציג מיידית גם את מי שישלם את מחיר ההטבה. קשישים? חרדים? מערכת החינוך? משתמשים במכוניות? העלאת מע"מ כללית כרגיל?

מנכ"לית האוצר, יעל אנדורן, וראש אגף התקציבים, אמיר לוי, שמסתייגים מתוכנית לפיד, אינם פטורים מהחובה להציג את מקורות המימון שלה. ידע הציבור מי ישלם את ההטבה הזאת, איזה מס יושת ועל מי, ואיזה שירות ציבורי ייפגע כדי שלפיד יוכל לגרוף אהדה ציבורית.

לא יודעים להגדיל את ההיצעצילום: אילן אסייג

הבעיה השלישית היא העיוותים הכלכליים. אני פוגש נציגים רבים של מגזרים וקבוצות לחץ שונות, כמו קבלנים, מלונאים, חקלאים או קמעונאים, שמיטיבים לתאר את הקשיים בעסקיהם. לכל אחד יש את הצרות שלו, אבל באורח פלא לכולם יש גם פתרונות מאותו סוג: הממשלה צריכה להוריד לנו את המע"מ/הארנונה. תמיד הכתובת היא הקופה הציבורית, תמיד הפתרון הוא הורדת מסים.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

כל אחד רואה את חלקת האלוהים הקטנה שלו, ובטוח שהמזור לתיירות או למחירי המזון יבוא רק מחלקה של הממשלה בעוגה. הם כמובן מתעלמים מכך שהפתרון לא באמת מגיע מחלקה של הממשלה בעוגה, אלא מחלקם של משלמי המסים בעוגה. במקום לדבר על שינוי מבני שמגדיל את העוגה, הם רק רוצים פטור ממסים ומארנונה. האמת - כולנו רוצים.

פטור ממע"מ לזוגות צעירים שרוצים לרכוש את דירתם הראשונה אינו פגום מוסרית במדינה שבה היקף הפטורים ממסים מגיע לעשרות מיליארדי שקלים בשנה. המדינה מעניקה כבר כיום פטורים שונים לחוסכים בקרנות השתלמות ופנסיה, פטורים ממע"מ על פירות וירקות, פטור ממע"מ באילת והטבות מס לתעשיינים במסגרת חוק עידוד השקעות הון.

כל הגורמים המקצועיים, המקומיים והבינלאומיים, מחזיקים בדעה שהמדינה צריכה לצמצם את היקף הפטורים - ולא להגדילם. זהו הפתרון הנכון יותר במצבים של גירעון או צורך תקציבי דחוף, ועדיף על העלאות מסים. הפטור לרוכשי דירות מרחיב את כמות הפטורים, ומזמין לחצים לפטורים נוספים - שרק גורמים לעיוותים גדולים יותר במערכת המס.

מחירי הדירות עשויים לרדת בשנים הקרובות ממגוון סיבות, כמו עלייה באבטלה, גידול בהתחלות הבנייה או העלאת ריבית. יש שני דברים שפועלים בכיוון ההפוך: הורדת הריבית על ידי בנק ישראל בתחילת החודש, והורדת המע"מ ל–0% בגין דירות חדשות - שמגדילים את הביקוש לדירות. אין דרך לדעת איזה מהצעדים ישפיע יותר. מה שברור הוא שהורדת מע"מ מבלי לטפל בהיצע, בסביבת הריבית הנוכחית, היא מתכון קטלני לעליית מחירים נוספת בשוק הדירות.

המהלך של לפיד הוא ניסוי או הימור מעניין, שיבחן לא רק את השפעתו על מחירי הדירות, אלא בעיקר את האפקטיביות של הממשלה בטיפול בשלל הנושאים שמהם מורכב יוקר המחיה הגבוה. התקדים שיוצר לפיד בשוק הדירות הוא שאם הפתרון הנכון הוא קשה לביצוע - הולכים על הפתרון הקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker