מי יוריד את מחירי הדיור? התשובה של נתניהו לתוכנית לפיד

(עדכון) הצעת רה"מ לקביעת מחיר מטרה לדירות תונח על שולחן הקבינט במקביל להצעת שר האוצר ל-0% מע"מ ■ מוקדם יותר תקף שר השיכון את לפיד: "הטבה חסרת תקדים לפרטים בחברה, ללא השפעה על מחירי הדירות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יניח על שולחן קבינט הדיור מחר הצעה לקביעת מחיר מטרה לדירות. הצעת רה"מ תונח על שולחן הקבינט במקביל להצעת שר האוצר, יאיר לפיד, למכירת דירות עם 0% מע"מ.

לפי הצעת נתניהו, יוקם צוות בכיר בראשות לפיד, שיגיש תוכנית מגובשת לקביעת מחיר מטרה בתוך שלושה שבועות. הצוות יכלול את שר השיכון אורי אריאל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן. על הקמת הצוות הוחלט בישיבה ממושכת בהשתתפות לוקר, מנכ"ל משרד השיכון, היועצת לשר האוצר נעמה שולץ, ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל.

בסביבתו של שר השיכון אורי אריאל הגיבו בסיפוק לסיכום שהושג, ובעקבותיו צפוי השר לתמוך גם בהצעת הפטור ממע"מ שיעלה מחר לפיד בישיבה. "העקרון של מחירי המטרה יאושר מחר בקבינט הדיור, וזה מה שחשוב. תוך 21 יום נגיש תוכנית מסודרת בנושא לאישור הקבינט".

גורמים מקצועיים, ובהם בכירים באוצר, קנדל, ונגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, סבורים כי הצעת רה"מ עדיפה על הצעת שר האוצר, כי בעוד הורדת המע"מ קובעת מחיר מינימום לדירה, מחיר מטרה קובע מחיר מקסימום. במחיר מטרה המדינה מסבסדת את מחיר הקרקע לקבלן ובתמורה קובעת מחיר סופי לקבלן, אותו ידרוש מרוכשי הדירות. שר האוצר לפיד ומנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר, מקימים בשעה זו דיונים בנושא.

מוקדם יותר הבוקר (א') שר הבינוי והשיכון אורי אריאל פירסם את עמדתו הרשמית לגבי יוזמת לפיד לביטול המע"מ, לקראת ישיבת קבינט הדיור מחר, ובו התנגדות חריפה ליוזמה: "שר הבינוי והשיכון מזהיר כי הפעלת תכנית מע"מ בשיעור אפס, כפי שתובא מחר לקבינט הדיור, תספק מענה חלקי בלבד לצורך בהורדת מחירי הדיור. זאת, על בסיס עבודת מטה כלכלית שבוצעה במשרדו". על אף ההתנגדות החריפה ציינו גורמים בסביבתו של שר השיכון כי טרם החליט כיצד יצביע מחר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נכתב בהודעה כי על פי עמדת אריאל, "על מנת להביא לירידת מחירים בשוק הדיור כולו, כולל דירות מיד שנייה (כ-75% מן העסקות בשוק הדיור), יש להחיל את המודל על היקף עסקות שנתי משמעותי מבין הדירות החדשות. רוכשי דירה ראשונה חדשה מהווים רק 8% מכלל העסקות השנתיות בשוק והמגבלות שהוצבו בהצעת ההחלטה כמו שירות צבאי, מגבלות גיל, והורות לילד אחד לפחות, מורידות אחוז ניכר נוסף מסך העסקות, מה שמצמצמת עוד יותר את השפעת תכנית המע"מ על שוק הדיור".

על פי עמדת השר, רק החלה של ההטבה גם על קבוצת משפרי הדיור, שהיא הקבוצה הגדולה ביותר בשוק הדירות החדשות (10% מסך העסקות במשק), לצד רוכשי דירה ראשונה (8%), תיצור את המסה הקריטית הנדרשת לצורך השפעה על מחירי הדירות, תוך בלימת עליות המחירים ושינוי המגמה כלפי מטה.

"יש הסכמה מלאה בין כל הגורמים המקצועיים (משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, בנק ישראל, ראש הממשלה, המועצה הלאומית לכלכלה) כי נתח שוק של 15% ומעלה משפיע בהכרח על המחירים בשוק הדיור. הוספת משפרי הדיור רוכשי דירה חדשה לרוכשי דירה ראשונה תביא לנתח של 18% לפחות, שישפיע בצורה משמעותית על השוק. בהעדר השפעה כאמור, משמעות הצעת ההחלטה הינה הענקת הטבה, חסרת תקדים כמעט, לפרטים שונים בחברה, מבלי שהיא משיגה יעד לאומי בדמות השפעה על מחירי הדירות, לטובת כלל אזרחי המדינה.

"מטעם זה, אין כל הגיון לשלול את ההטבה מקבוצת משפרי הדיור. מאותו טעם, על מנת להגיע למסה קריטית שתשפיע על שוק הדיור, מוצע לבטל את תנאי הסף המגבילים את מתן ההטבה של מע"מ בשיעור אפס בתוך קבוצת חסרי דיור. אין מקום להדיר ממעגל מקבלי ההטבה קבוצות אוכלוסיה רחבות אחרות של רוכשי דירה ראשונה אשר אינם עומדים בתנאי הסף, דבר אשר יצמצם עוד יותר את ממשי ההטבה ואת השפעתה על השוק בכללותו".

לבסוף הבהיר אריאל כי הוא אינו נסוג מיוזמתו ליצירת מכרזי "מחירי מטרה" – מכרזים שבהם מחיר הדירה הסופי לצרכן מוגדר כחלק מתנאי המכרז, ואמר כי ככל שיוזמת לפיד לא תחול על משפרי דיור, "יש לקבוע, כמהלך משלים להצעה, כי רשות מקרקעי ישראל תשווק מכרזי קרקע, של קרקעות בשווי העולה על 100 אלף שקל ליחידת דיור, במתכונת של 'מחיר מטרה'".

ההודעה הסתיימה באמירה כי "השר תומך בעמדת ראש הממשלה והגורמים המקצועיים שביקשו לקיים דיון מקצועי נוסף בחלופות השונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker