התגובות ללפיד בפייסבוק: "איכזבת - הספין שלך לא עוזר למעמד הביניים"

בפוסט שפירסם לפיד נכתב כי "הורדת המע"מ על דירות חדשות היא לא מטרה, היא כלי. המטרה היתה ונשארה אחת: להוריד את מחירי הדיור" ■ התגובות לא איחרו לבוא: "איך זה מגדיל את היצע הדירות ומי ישלם על המהלך?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פוסט שפירסם שר האוצר יאיר לפיד בדף הפייסבוק שלו בבוקר יום חמישי, הפך עד מהרה לזירה גועשת של דיון, עם אלפי טוקבקים של גולשים שונים, חלקם תומכים, חלקם זועמים וחלקם אנשי יש עתיד שענו לשאלות והגיבו לטענות. בין היתר השיב שר האוצר עצמו לעשרות שאלות על יוזמת איפוס המע"מ.

את הפוסט פתח לפיד כך: "הורדת המע"מ על דירות חדשות היא לא מטרה, היא כלי. המטרה היתה ונשארה אחת: להוריד את מחירי הדיור. יש כלכלנים, פוליטיקאים ובעלי אינטרסים שמתנגדים להורדת המע"מ. זה בסדר גמור, כי הורדת המע"מ לא מיועדת לכלכלנים, לפוליטיקאים ולבעלי אינטרסים. היא מיועדת לצעירים ממעמד הביניים, ששירתו בצבא, עובדים קשה, מגדלים את ילדיהם באהבה ולא מצליחים לגמור את החודש. השבוע הם קיבלו בפעם הראשונה סיבה להאמין שיוכלו להרשות לעצמם לקנות דירה".

התגובות, כאמור, לא איחרו לבוא. "איך זה מגדיל את היצע הדירות?", תהה אחד הגולשים, "ומי בדיוק ישלם על המהלך? הרי ממקום כלשהו צריך לבוא הכסף. מה תעשה? תעלה את המעמ ל-20% ואז תייקר את האוכל לאוכלוסיה הענייה". לפיד השיב: "אנחנו משווקים יותר ויותר קרקעות וההיצע השנה - לראשונה מזה זמן רב - יהיה גדול מהביקוש".

זוג שרכש דירה לאחרונה, עם תשלום מע"מ מלא הגיב: "הפעם אכזבת. הספין שלך לא הוגן. הוא לא עוזר למעמד הביניים אלא לחלק מאוד קטן מתוכו. אני עם ילד קניתי דירה בעלי ואני שירתנו בצה"ל שירות מלא ואנחנו 'קורעים את עצמנו' כדי לעמוד בתשלומי המשכנתא שנטלנו על עצמנו... וגם לא ברור לי למה זוג צעיר חייב לרכוש לפי ההצעה שלך רק דירה מקבלן? עצם העלאת הרעיון של לתת כזו הטבה למי שנשען עד כה על הגדר ולא לעודד את אלו שעבדו קשה, רכשו את הדירה ונאלצים להתמודד עם תשלומים חודשיים גבוהים ולממן גם את החיים היקרים כאן מאכזבת מאוד".

"חלק מסדרת תוכניות"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
"הורדת המע"מ לא מיועדת לכלכלנים"צילום: אוליבייה פיטוסי

צוות "יש עתיד": השיב כי "התוכנית נמצאת כרגע בשלבים ראשוניים, ומטבע הדברים הקריטריונים יעברו תהליך של דיון מתמשך בתוך הממשלה ובין הממשלה לכנסת... זהו כמובן רק תכנית אחת מתוך סדרה רחבה של תוכניות שמטרתן להוריד את מחירי הדיור".

מגיב נוסף כתב "אדוני השר, מה לגבי המגזר הערבי? אנחנו לא משתמטים משום שירות, אני עובד כמוך ומשלם מסים כמוך ואזרח נאמן למדינה כמוך ועובד קשה כמוך אולי אפילו יותר ממך, ומרוויח פחות ממך, אני נחשב ממעמד הביניים, האם הרפורמה שלך מיועדת ליהודים בלבד? אם כן תגיד את זה בפומבי כדי שזה יירשם בדפי ההיסטוריה. למה אם אני רוצה לקנות דירה בלי מע"מ אני אמור לשרת בצה"ל?".

לפיד השיב אישית וכתב: "ידידי, כל מי שהתנדב לשירות הלאומי כלול כמובן בהטבה".

גולש שהעיד על עצמו כי הוא עוסק בתחום הנדל"ן כתב: "אני מתבייש להגיד לאנשים שהצבעתי בשבילך. דיברתי עם יזמים אתמול שהשקיעו מיליונים בפרסום ושיווק פרויקטים חדשים באזור תל אביב. הם זועמים בלשון המעטה! הטלפון הפסיק לצלצל. הקונים עברו לשבת על הגדר. אותם יזמים הם רק חלק קטן ממאות קבלנים ויזמים שמעסיקים אלפי עובדים. בגלל מצב אבסורדי של חוסר ודאות שיכול להמשך חודשים רבים, המון פרויקטים יכולים לקרוס... ללא ספק החלטה חסרת אחריות שתגרום להאטה קשה במשק ותגרור אחריה מפולת אדירה ופשיטות רגל ענקיות... שלא לדבר על יריקה בפרצוף של כל מי שרכש דירה בשנתיים האחרונות והתחייב למשכנתאות גבוהות".

במקרה זה נמנעו לפיד ואנשי צוותו מלהגיב, אך היא זכתה לתגובות רבות מצד גולשים אחרים, שלא נראה שהצטערו על מצוקת הקבלנים המתוארת: "אותם יזמים שניצלו את כולם במשך שנים והעלו מחירים ללא הבחנה וגלגלו מיליונים...הגיע הזמן שגם אותם יעצרו קצת...זו לא מדינה לעשירים בלבד", כתבה אחת, ואחר הוסיף: "היזמים חזירים. תרשה לי לא להזיל דמעה. ומי שקנה דירה בשיא - בעיה שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker