כיצד נהפכה דטרויט מפושטת רגל לפוטנציאל נדל"ני אדיר?

בשעה ש-80 אלף בתים עומדים נטושים בעיר, שורת יוזמות חברתיות מבקשות לשקם אותם ואת הקהילות בשכונות - וזוכות להתעניינות רבה בארה"ב ומחוצה לה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המסר החבוי בסרטים התיעודיים עטורי הפרסים "דטרופיה" (Detropia) ו"מחפשים אחר שוגרמן" (Searching for Sugar Man), בנוגע להכרזה על פשיטת הרגל של דטרויט ב–2013, הוא שהעיר נמצאת במצב עגום. זה ניכר אפילו בנסיעה מזדמנת בשדרות גרטיוט, שבה אפשר לראות מייל אחרי מייל של חנויות ובתים הרוסים או נטושים.

ואולם כשטובי בארלו מדבר על דטרויט, שאותה אימץ כעירו, הוא מתאר פוטנציאל, לא רחמים. הסיבה העיקרית לכך היא שוק הנדל"ן הזול. "כיף להיות כאן ולהיות חלק מדברים שקמים לתחייה", אומר בארלו, ראש מחלקת קריאייטיב במשרד הפרסום טים דטרויט. "יש הרבה דברים שלא קיימים בדטרויט - וצריכים להיות כאן".

כדי ליצור את הדברים האלה בעיר המכוניות, בארלו בן ה–48, שעבר לכאן מניו יורק לצורך עבודה בחברת פורד ונשאר בעיר, נהפך ליזם. הוא פתח חנות לעיצוב במרכז העיר, הקים מלכ"ר ברובע ההיסטורי איסטרן מרקט ומתכנן לפתוח מסעדה ברובע קורקטאון. הוא אפילו מצא זמן לפרסם שני רומנים מאז שעבר לדטרויט מברוקלין לפני שבע שנים. ואולם מטרת היוזמה החדשה שלו שתופסת כותרות, עם שותפתו שרה קוקס - גם היא במקור מברוקלין - היא להחיות את קהילת האמנות של העיר, ויש לה פוטנציאל לשמש מודל לדטרויט שאחרי השפל. הפרויקט נקרא "כתבו בית" (Write a House) והוא מעניק בתים בחינם לכותבים.

מאפריל יבחן פאנל יוקרתי של כותבים ומשוררים את המועמדות של סופרים, משוררים ועיתונאים. הזוכים יקבלו בתים בחינם. הם יצטרכו לגור כשנתיים במבנים שעברו חידוש, לשלם 500 דולר בחודש לביטוח ומסים, לבצע שיפורים בבית ולהשתתף בבלוג של הפרויקט ובקריאה ספרותית. הם חייבים להיות גם בעלי הכנסה צנועה. "אם אתה מרוויח כסף טוב ככותב, אתה לא בטוח שתרצה לעבור למקום כמו דטרויט", מתבדח בארלו.

בתים נטושים בדטרויטצילום: Bloomberg

שלושת הבתים הראשונים, רעועים אך ניתנים לשיקום, כבר נרכשו. הם בשכונה שמצפון להמטראק, המכונה בנגלטאון, בשל הקהילה הבנגלדשית הגדולה בה. בית אחד נתרם ושניים נרכשו תמורת 1,000 דולר לכל אחד. במהלך 12 שבועות הם ישופצו בידי פועלי בנייה שיעברו הכשרה בארגון יאנג דטרויט בילדרס, הפועל ללא כוונת רווח ומפוקח על ידי קבלן בנייה מקצועי. כל שיפוץ יעלה 35–70 אלף דולר. הסכום הראשוני, 30.5 אלף דולר, גויס בדצמבר באמצעות אתר מימון ההמונים אינדיגוגו. בקשה נוספת למימון עלתה באתר fundly.com וצפויה לגייס סכום דומה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעוד שפרויקט Write a House שואף לקבל מעמד של ארגון צדקה כדי לבקש מימון באמצעות מענקים למה שבארלו מגדיר "מטרה ריאליסטית", של שלושה־ארבעה בתים בשנה, הקמפיין באינדיגוגו כבר הפיץ את השמועה. מאות כותבים יצרו קשר עם הקבוצה. "התגובות החיוביות הממו אותנו", אומר בארלו.

שותפתו קוקס היא עיתונאית וגם היא מנסה לדחוף את דטרויט. היא עובדת באתר הנדל"ן detroit.curbed.com ועברה לדטרויט מניו יורק לפני שלוש שנים משום ש"יוקר המחיה שם מגביל אותך". גם היא מתייחסת למחירי הנדל"ן הנמוכים של דטרויט ולביטחון האישי המשתפר. "מה שהולך פה זה יותר מבניינים שרופים ועיקולים", היא אומרת. "זה מקום טוב ומעניין לפתוח בו עסק".

פרנסיס גרונאוצילום: AP

במכירה הפומבית השנתית של מחוז וויין יוצעו 20 אלף בתים ונכסים קמעוניים במחירים של 120–160 דולר למ"ר. טווח המחירים לנכסי מגורים רחב ומגיע ל–1,500 דולר למ"ר.

גם התוצאות במארס של סקר מיפוי נכסים שערכה מוטור סיטי, בעלות של 1.5 מיליון דולר - יסייעו. החברה סקרה 380 אלף מבנים, כולל 80 אלף נטושים או פנויים, ותסייע לקבוע אילו מבנים לא צריך להרוס. גלנדה פרייס, יושבת הראש של פרויקט הסקר, אמרה שהריסת הבתים בעיר אמורה להימשך שלוש שנים. ואולם עולות שאלות: האם לדטרויט יהיה מספיק כסף להשלים אותה? מה יקרה לאחר מכן? האם אזורים שלמים בלב העיר יועברו ליזמים וקבלנים - אפשרות שיש הטוענים שלא עבדה טוב, כמו למשל בדרום הברונקס?

לבסוף, האם ניתן למצוא מודל שימור בפרויקט צנוע כמו Write a House ויוזמות שימור אחרות בדטרויט? ביניהן אפשר למנות את Power House Productions, ארגון חברתי של אמנים המנסה לשקם שכונות בעזרת שיווק נכסים פנויים כדי ליצור מיצבי אמנות ציבוריים; ופרויקט היידלברג, שמייסדו, האמן תיירי גייטון, יוצר סביבות אמנות פתוחות בעיר, כדי לקדם את תפישת הקהילתיות בצדה המזרחי.

אמילי אוונס, מומחית לשימור בקרן הלאומית לשימור היסטורי שעובדת בשיתוף עם פרויקט המיפוי. "לא כל מבנה הנחשב היסטורי נבנה על ידי אדם ידוע בסגנון אדריכלי בולט. אנו מדברים על בתים צנועים ויומיומיים, השומרים על שלמות השכונות והרחובות", אומרת אוונס, שצוותה סקר 18 אלף בתים בעלי פוטנציאל היסטורי בדטרויט. "מה ש–Write a House, Power House Productions וארגונים אחרים עושים הוא פשוט שיקום יסודי של הנכסים האלה. זה פנומנלי. הם משמרים אזורים שלמים".

טובי בארלוצילום: Michigan Municipal League

פרנסיס גרונאו, מתכנן עירוני לשעבר מניו יורק, שנהפך ליועץ מדיניות ציבורית בדטרויט וחבר בפרויקט Write a House, מסכים. הקמת קהילה ספרותית באמצעות שיקום נכסים פנויים, הוא מודה, היא גישה שונה בתכלית לשיקום שכונות, אך הוא רואה בה כיוון חיובי. האם הפרויקט הזה יתפוס תאוצה? "נחיה ונראה", אומר גרונאו. "אבל זה בהחלט משהו שאנשים צריכים לעקוב אחריו, ואם הוא יצליח - זה בהחלט עשוי להיות מודל מעניין בהרבה מקומות. הסיפור נמצא שם, והוא מושך".

לעת עתה, הסיפור מנקודת המבט של בארלו וקוקס הוא מבול טופסי המועמדות שצפוי להגיע בחודש הבא, במקביל לחידוש הבתים בבנגלטאון. מטרת הפרויקט היא להפוך את המבנים ל–85% ראויים למגורים, ושהכותבים יתגוררו בהם בתוך שלושה־ארבעה חודשים. 
"ב–Write a House ניתן כל בית במקביל לעבודה שעשינו", אומר בארלו. "כי אנו לא רוצים שהבתים האלה יישארו ריקים שוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker