ירון זליכה: הצעת לפיד להוריד את המע"מ על דירות - מטומטמת

התקפה חריפה של החשב הכללי לשעבר על שר האוצר בכנס הבוקר ■ המפקח על הבנקים דודו זקן התייחס גם הוא ליוזמה: "כביכול - תהיה הקלה לקבוצת אוכלוסיה מסוימת, אבל בשורה התחתונה המחירים יעלו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"אני המום מחוסר הניסיון שמשתקף בהעלאת הצעה כל כך מטומטמת לדיון. עם זאת, המדיניות שננקטה עד היום היא כל כך לא קוהרנטית, ולכן עוד צעד מטופש או פחות לא משנה", כך אמר היום פרופ' ירון זליכה, החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר על במתקפה החריפה על תוכניתו של לפיד להוריד לאפס את המע"מ על קניית דירה ראשונה. "לקובעי המדיניות אין מושג, ועדיף שיפרשו בשיא", הוסיף זליכה, בכנס שנערך בנושא עתיד המשכנתאות בישראל, שנערך בקריה האקדמית קרית אונו.

עוד אמר זליכה, המכהן כיום כדיקן הפקולטה למנהל עסקים במוסד: "אני סקרן לדעת מה היה תהליך קבלת ההחלטות. עבדתי עם ארבעה שרי אוצר, ואפילו אולמרט עשה דיונים. במסגרת ההצעה של שר האוצר מדובר על כך שיפקחו על המחירים, הוא רק שכח שכשמפקחים על הקבלנים ועל המחיר, לא מפקחים על האיכות. הם יתחילו למכור לנו בלטות".

הכנס נפתח בדברים שנשא המפקח על הבנקים, דודו זקן, שאמר כי "תרחיש הקיצון הוא שינוי בשוק העבודה וזה שיעורי האבטלה. באופן זה יש חשש שמשק בית יאבד את הכנסתו או חלק מהכנסתו, כאשר אחד מהמפרנסים במשק הבית לא יהיה במעגל העבודה ולא יהיה לו איך להחזיר את המשכנתא. כשאנחנו משלבים את התרחיש הזה עם תרחיש שקשור לירידת מחירי הדירות, אנחנו מקבלים בעיה שבראש ובראשונה פוגעת בלווים. לא נעים להיות במצב שאתה חייב ולא יכול להחזיר ויש לך משכון על הנכס - מצב שאף משק בית לא רוצה להיות בו".

ירון זליכהצילום: עופר וקנין

בהתייחס לתוכנית שהציע לפיד אמר זקן כי "צעדים שישפיעו על הגידול בביקוש רק יחמירו את הבעיה. כביכול - נראה הקלה לקבוצת אוכלוסיה מסוימת, אבל בשורה התחתונה הביקוש יעלה. כשהביקוש יעלה, המחירים יעלו. הפתרון למחירי הדירות טמון בצד ההיצע. אשראי זה כמו סם, כשהוא זול אפשר להתרגל אליו בקלות. משק בית צריך להסתכל על הטווח הארוך ועל הסיכונים הגלומים בו למי שלקח בראש ובראשונה וגם למי שנתן. אם הריבית תעלה, הבנק לא ייפגע כמו אותן משפחות שלא יוכלו להחזיר את המשכנתא, והצרה שלהם תהיה גדולה מהבנק".

"אותן מגבלות נועדו להגן על הלווים. כדי שלא יהיו נפגעי משכנתאות המשכנתא לא צריכה להיות מעל 50%, וההון העצמי צריך להיות גדול יותר. אם מחירי הדירות עולים - התשובה היא לא לקחת משכנתא גדולה יותר או לטווח ארוך".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

זקן הוסיף כי הוא מזהה גם עלייה בהיצע: "בשנת 2013 היו 44 אלף התחלות בנייה, שזה יותר גבוה מהממוצע בעשור האחרון. כך שיש גידול בעסקות ועלייה מואצת במחיר. המפתח להורדת מחירי הדירות הוא בצד ההיצע. אם נסתכל על מחירי הדירות, היו תקופת שיש ירידה ריאלית במחירי הדיור".

"הממשלה מחפשת פתרונות חפוזים ולא אחראיים"

פאנל שהנחה זליכה, ובו השתתפו יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, סמנכ"ל אגף כלכלה מידע ומחקר דן אנד ברדסטריט, צחי ברקי, ושותף מנהל בפירמת ראיית החשבון BDO זיו האפט, ארז סופר, אמור היה גם הוא להתמקד בתחום המשכנתאות, אך באופן טבעי גלש לארועי השעה - תוכנית לפיד והתפטרות הכלכלן הראשי במשרד האוצר - מיכאל שראל.

לדברי דנוס, "מה ששמענו השבוע על נושא המע"מ רק מחזק את ההבנה של הממשלה שהיא לא יכולה להשפיע על מחירי הדיור, ולכן מחפשת פתרונות חפוזים ולא אחראיים".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוסצילום: דודו בכר

זליכה שאל את חברי הפאנל "האם ההתפטרות של מיכאל שראל – האם היא לא משדרת לציבור הנבוך שקובעי המדיניות לא מסוגלים לפתור את הבעיה?"

ברקי השיב כי "ההתפטרות היתה ה"היי לייט" של כל התהליך. בהתחלה קראו לה תוכנית חצי אפויה. המדיניות לא משדרת ביטחון בקרב הרוכשים. ככל שתהיה קביעת מדיניות ארוכת טווח ולא קצרת טווח שמחפשת סיפוקים מהירים מהבוחרים, כך ייטב לנו לטווח הארוך".

סופר אמר כי "התפקיד הוא של הממשלה לפוגג את אי הודאות. לא קיבלתי תוכנית או תשובה שיכולה להרגיע אותי בתור אזרח שיש יציבות מסוימת. מה יקרה בעתיד הקרוב אפילו אנחנו לא יודעים".

דנוס: "מרבית הציבור לא במצב של אי ודאות, הוא במצב של ודאות - פשוט לא מאמינים לממשלה. התנהלות שלה היא לא קוהרנטית. ההצהרה לפני יומיים מזיקה, כי לעבוד על הסנטימנט הפשוט של לקנות בזול זה נורא קל. אתמול התקשר אליי קבלן ואמר שיש לו בעיה כי יש לו פרויקט בעכו ושבעה רוכשים לא רוצים לחתום עכשיו. כשמעלים מסים על הדלק, זה קורה באותו לילה. עכשיו בהנחה הזו מעבירים עוד חצי שנה, כי צריך קודם להעביר בעיתון ולראות מה אומרים, אח"כ בממשלה וכו'. בינתיים שוק הנדל"ן יעמוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker