שדולת שוכרי הדירות: מברכים את לפיד על אימוץ הצעת החוק לשכירות הוגנת

לפי ההצעה המתגבשת, אשר צפויה להגיע לקבינט הדיור בשבוע הבא, יוצמד שכר הדירה למדד המחירים לצרכן במשך שלוש שנים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ראשי שדולת שוכרי הדירות ויוזמי הצעת החוק לשכירות הוגנת הודיעו הבוקר כי הם מברכים את שר האוצר יאיר לפיד על שאימץ את עקרונות הצעת החוק שהשיקו לפני כחודש לפיקוח על יכולתם של בעלי דירות להעלות את שכר הדירה בין שנה לשנה. זאת בעקבות הפרסום אתמול לפיו לפיד צפוי להגיש בשבוע הבא לקבינט הדיור הצעה להגביל את שכר הדירה למשך שלוש שנים.

זאת לאחר שעל פי הפרסומים אמש (ג'), שכר הדירה יהיה צמוד במשך שלוש שנים למדד המחירים לצרכן, ולא יהיה ניתן להעלות אותו במשך שנים אלו. עוד נכתב בהודעת ראשי השדולה, בהם חברי הכנסת סתיו שפיר וחיליק בר (עבודה) ואורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) כי הם מבטיחים להמשיך להיאבק על זכויות השוכרים עד להשגת שיפור של ממש.

"חודשים של מאבק על הצעת החוק והקמת שדולת שוכרי הדירות שתפעל לקידום זכויותיהם מביאים להישג ראשון ואנו מברכים על כך ונשמח לשתף פעולה עם השר ומשרדו בקידום הנושא", מסרו, "נמשיך לפעול כדי להבטיח את טובתם של שוכרי הדירות ואזרחי ישראל. כבר הבוקר שמענו בגלי צה"ל כי סגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי כלל לא מכיר את היוזמה, ברור לנו כי הדרך עוד ארוכה. עכשיו צריך לוודא שקבינט הדיור יאמץ את הצעתנו במלואה ולא יוותר על הסעיפים הקשים - אנחנו מוכנים למאבק".

איציק שמולי בתגובה להכרזתו של יאיר לפיד על הגבלת שכר הדירה: "מברך את יאיר לפיד שגילה את הסוציאליזם: בבוקר פחות מסים עקיפים ובערב מחירים בפיקוח. את ההשתוללות בשוק השכירות שעלתה ב-50% רק בחמש השנים האחרונות והביאה לחוסר איזון בין המשכירים לשוכרים בחוזים דרקוניים יש לעצור, אבל אני חושש שביום האחרון השר לפיד עסק פחות במהות ויותר בניסוח הודעות לתקשורת. המבחן יהיה בביצוע ולא רק בכותרת ובכל מקרה יש להיזהר ממצב שבו בעלי הדירות ירוצו להעלות מחירים בזמן הקרוב בטרם כניסת החוק לתוקף״.

עו"ד יורם חגבי חגי, יו"ר משותף של פורום קניין ומקרקעין בשלכת עו"ד בנושא הגבלת השכירות, אמר בנושא כי "התיקון המוצע בחוק שכירות הוגנת, הגם שלכאורה יש בו הגיון סוציאלי, אינו מהווה תיקון ולכן אינו עומד במבחנים המקובלים בעולם המשפט ובעולם המסחר. הגבלת גובה שכר דירה הינה התערבות רגולרית פסולה בחיי המסחר החופשיים ומהווה אף פגיעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד לדברי יורם חגבי חגי, "מעבר לפגיעה בעקרונות היסוד, ההצעה בלתי אכיפה שכן 'חכמת השוק' תמצא דרך בלתי חוקית להערמה, למשל באמצעות דמות דמי שכירות שלא ידווחו לעירייה ולרשויות".

אתר בנייה
אתר בנייהצילום: יובל טבול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker