החלטת לפיד משדרת ייאוש

כל התוכניות והרעיונות של לפיד הם חסרי סיכוי וחסרי בסיס

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

יש רשימה די ארוכה של הסתייגויות והתנגדויות להצעתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לפטור זוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה (מקבלן) מתשלום מע"מ, ומן הסתם הוא שמע ועוד ישמע אותן. אבל יש דבר אחד שהצעד שלו עושה בוודאות: הוא מלמד שכל התוכניות, ההצהרות והרעיונות שלו לטפל במחירי הדירות הם חסרי סיכוי וחסרי בסיס, ושהוא אפילו לא מאמין בהם, כי הוא בחר בפתרון הקל ביותר שיש בספר הכללים של כל שר אוצר - ללחוץ על כפתור המע"מ.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הבהירה ללפיד מפורשות שהצעתו תגרום להעלאת מחירי הדירות. גם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, הסתייג ממנה - אם כי בווליום נמוך יותר.

הסיטואציה הפוליטית קצת סבוכה יותר, וגם היא משפיעה כאן לרעה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשאל לפני שבועיים על בעיית הדיור, ואמר שהוא מתכוון להיכנס לעובי הקורה כדי לפתור אותה. יש הסבורים כי הצהרתו יצרה תזזית שגרמה לשר השיכון, אורי אריאל, וללפיד לשלוף מהמגירות שלהם את כל הרעיונות שמתגלגלים בשנים האחרונות.

נתניהו דווקא מבין בכלכלה, ויש להניח שהוא מבין לבד כי הורדת המע"מ תגרום להגדלת ביקושים ולעליית מחירים, אלא שהוא בוחר שלא לצאת נגד הצעת לפיד. מדוע? כי זה לא פופולרי לצאת נגד הצעה לבטל מע"מ על דירות. וחוץ מזה, אם זה יצליח הוא יקבל קרדיט, ואם זה ייכשל - הכישלון יהיה של לפיד.

יריד דירותצילום: דניאל בר און

ייתכן בהחלט שבעיית הדירות נופלת קורבן לסיטואציה פוליטית, שרק מכבידה על פתרון הבעיה. זה המקום שבו ניתן היה לצפות שאנשי המקצוע יצילו את הפוליטיקאים מעצמם. אבל לפיד בז לאנשי מקצוע, ועסוק בלהראות שיש כאן משילות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

למשרד האוצר יש היסטוריה של שימוש בכפתור המע"מ כמזור לכל בעיה. בכל פעם שיש בור בהכנסות ממסים, או כשצץ צורך תקציבי דחוף, האוצר בוחר ללחוץ על הכפתור הזה. הפיתוי בשימוש בו הוא עצום. זה לא כרוך בשום מאבק, שום התנגדות. אין בכנסת "שדולת המע"מ הנמוך", אין מי שיזעק. פשוט הוצאה כללית שמושתת על הכלל ובהיעדר פנים של מי שנפגע ממנה, קל מאוד להשתמש בה. לא רק שאין לה לובי ומתנגדים, יש לה אפילו תומכים ולאו דווקא נכבדים.

בעיצומה של המחאה החברתית הציע נוחי דנקנר, מי שהיה אז בעל השליטה בשופרסל, להתמודד עם מחירי המזון הגבוהים באמצעות הפחתת המע"מ. הצעתו לא התקבלה, אבל ההצעה של ועדת טרכטנברג לממן חלק מדרישות המחאה באמצעות העלאת המע"מ התקבלה. מאז ספגנו שתי העלאות מע"מ של 1% בכל פעם, וכיום המע"מ הוא 18%.

כעת מגיע לפיד עם הצעה שמשדרת ייאוש מוחלט מביצוע הדבר הנדרש באמת בשוק הדירות: הגדלת ההיצע. סביר להניח שלפיד הספיק כבר ללמוד בשנתו הראשונה באוצר שמחיר של מוצר נקבע על ידי ביקוש והיצע, ושעליית מחירי הדירות נובעת מהפער ביניהם: מצד אחד היצע מוגבל עקב אימפוטנטיות ממשלתית שלא מצליחה לשווק די קרקעות, ומצד שני כסף זול (בשל הריבית הנמוכה של בנק ישראל) והיעדר אלטרנטיבות השקעה למעט דירות.

אם רוצים להוריד את המחירים, יש להגדיל את ההיצע או להקטין את ביקוש. הצעדים שנקט בנק ישראל (מגבלות על מתן משכנתאות) נועדו לדכא את הביקוש, אך הם לא הועילו. כעת לפיד מגיע עם פטנט חדש: להוריד את המע"מ ובכך לחתוך את המחירים, לאוכלוסיות מסוימות ובתנאים מוגדרים.

מה תהיה התוצאה? זוגות צעירים שעד כה התקשו לקנות דירה יפגשו מחיר נמוך יותר, ולכן ירוצו לרכוש דירות. ריצה לרכוש דירות תעלה את הביקוש (הגבוה ממילא) לדירות מבלי שההיצע יגדל. התוצאה היא עליית מחירים. הקבלנים ודאי ייהנו מכך. הבנקאים כנ"ל. הזוגות הצעירים - אולי.

ההטבה הזו אמורה לעלות לקופת המדינה כ–2 מיליארד שקל. מי ישלם עליה? אין הרי ארוחות חינם. את החשבון ישלם הציבור הישראלי בדרך כלשהי - במסים אחרים או בפגיעה בשירותים החברתיים. וכל זה למה? כי הממשלה לא מצליחה לתת מענה לבעיה מבנית שדורשת פתרון מערכתי מורכב. לכן היא הולכת לפתרון הקל ביותר - שימוש בכפתור המע"מ. זה מעיד או על ייאוש ופאניקה של שר האוצר, או על חוסר הבנה, או על ניסיון למצוא חן ולהיטיב עם העם. ואולי על שלושתם גם יחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker