הוועדה לביקורת המדינה תבחן מדוע רשות החברות קידמה עו"ד פרטי

אף שדירקטוריון חלמיש החליט לפני זמן רב על הפסקת העסקתו של משרד עורכי הדין ל. עמידור, עד לאחרונה המשיך הסגן הבכיר לראש רשות החברות, נסים סלמן, להפעיל לחצים לחידוש העסקתו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התנהלות רשות החברות הממשלתיות בשנה האחרונה, בפינוי ושיקום שכונת כפר שלם בדרום תל אביב, צפויה לתפוס את עיקר תשומת הלב הבוקר בישיבת הוועדה לביקורת המדינה, ולא באופן חיובי. זאת כשלטענת גורמים בעיריית תל אביב, וכן בחברת חלמיש שהשכונה נמצאת באחריותה, המשיכה לאורך החודשים האחרונים הרשות, ובפרט הסגן הבכיר לראש הרשות, נסים סלמן, לקדם את העסקתו של משרד עורכי דין לפינוי פולשים מהשכונה, בניגוד להחלטת דירקטוריון חלמיש שהתקבלה זה מכבר על הפסקת עבודת המשרד; ולמרות דרישה מפורשת להפסקת פעילות המשרד בכפר שלם מצד יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן, במהלך הדיון הקודם בנושא.

במהלך ישיבת הוועדה האחרונה, שנערכה לפני כחודשיים וחצי, דרש כהן כי משרד עורכי הדין ל. עמידור, שהועסק על ידי חלמיש הן בייעוץ המשפטי לחברה והן כתובע כנגד פולשים בשכונת כפר שלם לא ייקח חלק בפעילות החברה ובפירוקה. ואולם מאז, לדברי גורמים שונים המשיך סלמן בהפעלת לחצים להמשיך בהעסקת המשרד, הן בשיחות עם בכירים בעיריית תל אביב - שמחצית החברה בבעלותה - בהם מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, ומנהל לשכת התאגידים של העירייה, אבי קטקו; והן בשיחה עם יו"ר דירקטוריון חלמיש, עמירם כץ.

שיחות אלה היתוספו לצעדים נוספים שביצע סלמן בנושא בחודשים האחרונים. בין הצעדים: פנייה ליועצים המשפטיים של מינהל מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב כדי שיתערבו לטובת ביטול הפסקת ההעסקה, ואף הזמנתו של עורך הדין ליאור עמידור, מבעלי המשרד, לדיון פנימי בפירוק חלמיש במשרד האוצר, זמן רב לאחר שההחלטה על הפסקת העסקתו התקבלה בדירקטוריון חלמיש.

אהרון מדואלצילום: תומר אפלבאום

לייצוג המשפטי של חלמיש, האחראית על פינוי מאות פולשים בכפר שלם, יש משמעות כלכלית אדירה - בוודאי כשהעבודה מרוכזת במשרד אחד. ממסמך פנימי של חלמיש שהגיע לידי TheMarker עולה כי רק על פעולותיו ב–2008–2012, שילמה חלמיש למשרדו של עמידור תשלומים בהיקף של 8.36 מיליון שקל, לא כולל שכר טרחה והוצאות בתיקים שעדיין לא הוגשו בגינם דרישות תשלום, שהוערכו בכ–1.7 מיליון שקל. כלומר בסך הכל תשלומי החברה למשרד מוערכים ביותר מ–10 מיליון שקל.

לקראת הישיבה מחר, פנו כמה גורמים ליו"ר הוועדה כהן כדי שידון ביחסי רשות החברות ומשרד עוה"ד עמידור, בהם חבר מועצת עיריית תל אביב ויו"ר ועד שכונת כפר שלם, אהרון מדואל, ח"כ מיקי רוזנטל החבר בוועדה וכן יו"ר ארגון אומ"ץ, אריה אבנרי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בוועדת הביקורת האחרונה שעסקה בנושא כפר שלם, נמתחה ביקורת חריפה על הקשר התמוה בין סגן מנהל רשות החברות הממשלתיות, נסים סלמן, ליועצה המשפטי המודח של חלמיש, עו"ד עמידור; ואף ניתנה הנחיה מפורשת על ידך כיו"ר הוועדה עם ח"כים נוספים למר ניסים סלמן, להפסיק כל קשר עם עו"ד עמידור בעניין חלמיש, אחרת תפעל ועדת הביקורת בנושא", כתב מדואל.

"לתדהמתנו, מר סלמן לא שעה להוראה זו, ואף נודע לנו כי זמן קצר אחרי שהוועדה לביקורת המדינה בראשותך דנה בנושא, סלמן לחץ על לייבה ועל כץ להחזיר את עו"ד עמידור לייצוג בעניין התביעות שניהלה חלמיש נגד תושבי כפר שלם ונגד דיירי הדיור ציבורי - תביעות שאת חלק הארי מהן קיבל משרד עמידור לטיפולו, כששימש במקביל יועצה המשפטי של חלמיש", הוסיף.

כפר שלםצילום: אלכס ליבק

ברשות החברות דחו בתוקף את הדברים והזכירו כי מעמדו המשפטי של מדואל עצמו כיום הוא של פולש בקרקעות השכונה, ולכן הוא בעל אינטרס להפסקת הליכי הפינוי, שאותם הוביל בחודשים האחרונים עמידור. לטענת הרשות, היא "דוחה את ההשמצות במכתבו של מדואל בסוגיה. מדובר באדם שנמצא במעמד של פולש ושנגדו ניהל עו"ד עמידור תביעת פינוי במסגרת הרשאה מחלמיש. אין זו הפעם הראשונה שגורמים אינטרסנטים מנסים לפגוע בפעילות הרשות בפיקוח על פעילות חלמיש". עוד נטען כי "רשות החברות פנתה למבקר המדינה כדי שזה יבחן את הסוגיה, ובימים אלה נערכת על ידו ביקורת בנושא בחברה - כפי שדווח לוועדה לביקורת המדינה".

ח"כ מיקי רוזנטל מסר: "העיכוב בקידום פתרון לתושבי כפר שלם הוא מחדל לאומי. מבקר המדינה מתריע והכנסת נזעקת - אך מקבלי ההחלטות נרדמו בשמירה והם חסרי אונים. מתברר כי יש מי שמרוויח הון עתק מהשיהוי במציאת פתרון. חשדות חמורים עלו בדיוני ועדת ביקורת המדינה בדבר הקשר הפסול בין סלמן לעו"ד עמידור. חברי כנסת, ובהם אני, דרשנו שיופסק כל קשר בין עו"ד עמידור לחלמיש, אך נודע לי כי ההוראה לא קוימה. דרשתי שסלמן יגיע לדיון של הוועדה לביקורת המדינה כדי לתת לחברי הוועדה דין וחשבון על מעשיו. במידה שלא יופיע – אבקש מיו"ר הוועדה שימציא לו צו הבאה".

מעיריית תל אביב נמסר: "דירקטוריון חלמיש החליט כי משרד עו"ד עמידור לא ייצג יותר את החברה בהליכים משפטיים. החברה נערכת לביצוע ההחלטה תוך תיאום מלא עם רשות החברות הממשלתיות".

אמנון כהןצילום: אמיל סלמן

לא ניתן היה להשיג את תגובת משרד ל. עמידור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker