מהדקים את הפיקוח על קק"ל: תוגדר כ"חברה לתועלת הציבור"

על פי חוות הדעת שכתב המשנה ליועמ"ש, עו"ד אבי ליכט, עומדת קק"ל בכל המבחנים של חברה לתועלת הציבור, ובהם אי חלוקת רווחים ומבנה שליטה המבוסס על שיקולים פוליטיים ■ המהלך בניגוד לעמדת קק"ל המגדירה עצמה כחברה פרטית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, הורה לרשם התאגידים לרשום את הקרן הקיימת לישראל כחברה לתועלת הציבור, זאת במסגרת חוות דעת שהוציא היום (א'). ההוראה, לדברי משרד המשפטים, מגיעה לאחר שהקרן לא עשתה זאת מיוזמתה וטענה כי אינה חברת לתועלת הציבור. המשמעות של רישום החברה כחברה לתועלת הציבור היא פיקוח מסוים על התנהלותה של החברה וכן שקיפות רבה יותר בפעולותיה.

על פי חוות הדעת של ליכט, שנכתבה יחד עם עו"ד לימור תוסיה-כהן, קק"ל עומדת במבחנים של חוק החברות הקובעים מהי חברה לתועלת הציבור – היא פועלת למטרות ציבוריות ואינה מחלקת רווחים. כמו כן, בחינת תכליות החקיקה מצביעה אף היא כי קיים אינטרס ציבורי ברישומה של קק"ל כחברה לתועלת הציבור.

"מדובר בחברה שתקציבה הוא תקציב עתק המבוסס על כספי ציבור – בין מתרומות ישירות ובין מכספים שהגיעו ומגיעים מהעברת זכויות בקרקעות שבבעלות קק"ל", נכתב בהודעת משרד המשפטים, "מקורם של הכספים שבהם נרכשו אותן הקרקעות על ידי קק"ל גם הוא בכספי ציבור ובתרומות. לכך יש להוסיף כי קק"ל מבצעת תפקידים ציבוריים ומהווה גוף דו מהותי שחלק מהדין המנהלי חל לגביו. "מבנה השליטה בקק"ל מבוסס, בין היתר, על שיקולים פוליטיים".

עוד נמסר כי "כיום, כמעט שאין כל פיקוח חיצוני על התנהלותה של קק"ל – לא פיקוח רגולטורי ולא פיקוח ציבורי. תפקידים ציבוריים, מימון שמקורו בכספי ציבור ומבנה שליטה פוליטי ומבוזר מחייבים שקיפות והסדרה. לכן גם מטעם זה הוחלט כי יש לפעול לרשום את קק"ל כחברה לתועלת הציבור".

צילום: עידו צימרמן

במשרד המשפטים ביקשו להדגיש כי "אין ברישום כדי להטיל דופי או לבקר את התנהלות קק"ל או לומר כי פעילותה אינה פעילות חשובה. דווקא הרישום מעיד על כל שאין מדובר בחברה 'רגילה' אלא בחברה מיוחדת שתכלית פעולותיה היא ציבורית וכך יש לבחון אותה. הרישום אף אינו אמור לפגוע בפעולותיה החשובות של קק"ל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker