"נכלאתי בקופסה שחורה בלי אור ואוורור": כך חסמו בעלי מלון את ביתה של פנסיונרית

בית המשפט הורה לבעלי המלון, האחים גיא וירון ורסנו, להרוס גדרות שבנו במקום באופן האוטם את חלונות ביתה של שכנתם - שאותו ביקשו בעבר לרכוש ללא הצלחה ■ בית המשפט: "קשה היה לזהות אינטרס כלשהו בבניית הגדר, זולת הכבדה על חייה של הדיירת"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

סכסוך שכנים בין בעלת בית בנוה צדק בתל אביב, ובין בעלי מלון הבוטיק "ורסנו" הפועל בסמוך אליה, הגיע לכדי נקיטת צעדים חריגים מצד בעלי בית המלון כלפי האשה, פנסיונרית המתגוררת במקום בגפה.

בינואר בנו בעלי המלון, האחים ואנשי העסקים גיא וירון ורסנו, שתי חומות אבן בצמוד לקירות הבית, האחת מצד מזרח והשנייה ממערב, באופן החוסם כמעט כליל את חלונות חדרי השינה של הבית, ושניים מתוך שלושת חלונות המטבח. אגב כך, גם נתלשו ממקומם בלוני הגז שמוקמו מחוץ לבית ושימשו את הדיירת לבישול, ונוסרו סורגי אחד החלונות, שנאטם כמעט לחלוטין.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

סדרת פעולות אלה, נטען בתביעה, הפכה את התובעת "לכזו הכלואה בתוך קופסה שחורה נטולת אור ואוורור אגב גרימת נזקים נוראים". לטענת התובעת, בסדרת פעולות זו מנסים האחים ורסנו לאלצה למכור להם את ביתה, שמוקף כיום על ידי שטחים שכבר בבעלותם.

בית משפט השלום בתל אביב קיבל את הבקשה לסעד הזמני מצד התובעת, ובהחלטה שהוציא לפני כשבועיים הורה על הריסת חלקי הגדר החוסמים את חלונותיה, בקבעו כי "קשה היה לזהות אינטרס כלשהו של המשיבים בבניית הגדר, זולת הכבדה על חייה של המבקשת". נכון לכתיבת שורות אלה הגדרות עדיין עומדות על תילן. תוקף הצו מתיר למלון להרסן הוא עד ליום חמישי הקרוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את הגדרות בנו בעלי המלון בינואר האחרון, זמן שבו לדברי התובעת שהתה בבריטניה לשם ביקור משפחתי. בעקבות המעשה הגישה נגדם הדיירת תביעה, יחד עם בקשה למתן צו זמני להריסת הגדרות. כמו כן תבעה האישה את עיריית תל אביב, שלטענתה התרשלה בהנפקת ההיתר שסיפקה לעבודות, מבלי שאנשיה בדקו את השלכות הבנייה או פיקחו על האופן שבו ביצעו האחים ורסנו את העבודות.

חולקים חלקה אחת

בחינת המצב בשטח מעלה כי למעשה חולקים התובעת ובעלי המלון חלקה אחת, התחומה מצפון על ידי רחוב מגדל – שאליו פונה חזית בית התובעת שבו היא מתגוררת מאז ראשית שנות ה–80, ומדרום על ידי רחוב חברת ש"ס – שאליו פונה חזית המלון. השטחים הצמודים לבית התובעת ממזרח וממערב נמצאים אף הם בבעלות משפחת ורסנו, ומשמשים מגרש חניה (ממזרח) וגן מטופח להנאת אורחי המלון (ממערב).

בית המתלוננת מבפנים. החלונות חסומים בשל הקירותצילום: אייל טואג

בתביעה, שהגיש בשם הדיירת עו"ד ישראל אהרוני לבית משפט השלום בתל אביב, נכתב כי "ב–10 בינואר 2014 התברר לתובעת לתדהמתה כי הנתבעים החלו לבנות גדר אבן בצדו המערבי של בית המגורים שלה". עוד נכתב כי "לצורך בניית הגדר חתכו הנתבעים או מי מטעמם את הסורגים המותקנים על חלונות בית המגורים של התובעת ואת הגדר עצמה בנו באופן שזו סותמת ומכסה את חלונות בית המגורים כמעט בשלמותם". זמן קצר לאחר מכן נבנתה גדר נוספת, הפעם מצדו המזרחי של הבית, כשהפעם נחסמו כמעט לחלוטין שניים מתוך שלושת חלונות המטבח. לצורך ביצוע העבודות, נטען, המתינו עד למועד שבו לא שהתה בעלת הבית בביתה, עקב נסיעה לבריטניה: "משהבחינו הנתבעים כי התובעת איננה בביתה מיהרו ופתחו בהליכי הבנייה של הגדרות בידיעה כי לא יהיה אי מי אשר יפריע להם".

המניע למעשה טוענת התובעת, הוא ניסיון לאלצה למכור לידי האחים את הבית, לאחר שבעבר כבר ניסו השניים לרכוש את המקרקעין במקום ללא הצלחה. מכתב התביעה עולה כי באחרונה ביקשה התובעת למכור את הבית לצד שלישי, וכעת צפויה בניית הגדרות לחבל ביכולתה לעשות כן. עוד עולה מהמתואר בתביעה, כי כשפנתה התובעת אל בעלי המלון בדרישה כי יסירו באופן מיידי את הגדרות "שכן מדובר במעשה ברוטאלי שכמוהו לא נראה" - לשון התביעה, סירבו הבעלים בטענה כי הבנייה נעשתה בהתאם להיתרים שסיפקה עיריית תל אביב.

האחים ורסנו: הדיירת מטרידה אותנו

האחים גיא וירון ורסנו שייכים לדור שני במשפחת מלונאים. את עסקיו הראשונים עשה האב, דניאל ורסנו, בהולנד. ב–2001 החלה המשפחה בפעילות נדל"נית בשכונת נוה צדק, כשרכשה את בית שלוש ההיסטורי תמורת 4 מיליון דולר, ועסקה בשיקומו לאחר שנים ארוכות של הזנחה. ב–2007 מכרה אותו המשפחה למריוס נכט עבור 16 מיליון דולר. גיא ורסנו היה בעבר אחד מבעליה של רשת החנויות נרות בשינקין, ואילו ירון זכה לחשיפה רבה כשנשא את הדוגמנית, השחקנית ומלכת היופי לשעבר גל גדות לאשה, ומאז ניתן לראות את הצמד מככב במדורי הרכילות.

בתצהיר, שהוגש מטעם ירון ורסנו לבית המשפט על ידי עו"ד חנה שצ'רבקוב, נטען כי בעלת הנכס הגובל בגינה הפכה את היוצרות, וכי היא זו שלמעשה מתעמרת בו ובאחיו גיא. "המבקשת, שהנה אשת נדל"ן ממולחת מנסה זה כמה שנים למכור לנו את זכויותיה בחלקה במחיר מופרך ומנופח שאין לו כל קשר למציאות", טען. "משניסיונות אלה לא צלחו, עושה המבקשת ככל שלאל ידה כדי להפר את שלוותנו ושלוות אורחינו". בין הפעולות שתיאר ורסנו – השמעת מוסיקה בווליום גבוה בכל פעם שראתה את האחים יושבים בגינה, וכן איום מצדה כי תשכיר את הנכס שבבעלותה לבית בושת. "בנינו את הגדרות כדי למנוע את הטרדותיה של המבקשת ולהגן על פרטיותינו במקרקעין שבבעלותינו", נטען בתצהיר.

חניית מלון ורסנו בנווה צדק. החומות חוסמות את בית המתלוננתצילום: אייל טואג

עוד לדברי ורסנו מוקמו בלוני הגז של התובעת, שסולקו במהלך העבודות, וכן סורגי חלונותיה שנוסרו, בתוך שטחה של המשפחה ובכך מבצעת התובעת "עוולות מתמשכות של הסגת גבול במקרקעין כלפינו". את טענת התובעת כי במעשיהם הפכו הוא ואחיו את דירת התובעת ל"קופסה חשוכה ונטולת אוויר" כנטען בתביעה, שלל ורסנו באמירה כי "לדברים אלו אין כל אחיזה במציאות", שכן חסימת החלונות היא חלקית בלבד. את דבריו סיכם ורסנו בטענה כי "גיא ואני השקענו משאבים בפיתוח הגינה ובבניית הגדרות, סך של מעל 100 אלף שקל. הריסתם כמבוקש תגרום לנו נזק כבד ביותר".

אלא שבהחלטתו דחה שופט השלום אריאל צימרמן את טענות האחים, קיבל את הבקשה לסעד הזמני מצד התובעת, והורה על הריסת חלקי הגדר החוסמים את חלונותיה. בנימוקיו, דחה השופט דברי ורסנו כי חסימת החלונות חלקית וקבע כי התמונות שהוצגו מראות לכאורה ש"חלקיות זו היא כמעט מלאה בצדו המערבי של הבית. חלונותיה של המבקשת נאטמו 'מטווח אפס'".

עוד קבע השופט צימרמן, כי בעובדה שהעבודות בוצעו מתוקף היתר אין כדי להגן על האחים מפני טענות לפגיעה בקניין סמוך - כפי שטוענת התובעת במקרה זה: "ישווה אפוא הקורא לנגד עיניו את חלונות ביתו כאשר הם נאטמים בוקר אחד בנימוק שהשטח שמעבר לחלונם שייך לשכנם, ודומה שהדבר ימחיש קמעה מדוע עם כל הכבוד לרצונו של השכן לפרטיות, הרי שיש בשיטה זו של השגת פרטיות כיד לגרום לאי נוחות קשה של בעל המקרקעין". גם את ההצדקה שסיפק ורסנו לניסור סורגיה של שכנתו מתוקף היותה "פולשת" דחה בית המשפט, באמירה כי גם אם כך הדבר, הרי שמדובר בפלישה בת עשרות שנים, שאין בעל מקרקעין סמוך רשאי לפנות בעצמו.

לבסוף הוציא בית המשפט צו זמני להריסת חלקי הגדר החופפים את חלונות התובעת, תוך התנייה של הפקדת פקדון כספי על סך 50 אלף שקל מצדה. מיום ההפקדה, כך נקבע, ייאלצו האחים להרוס הגדר בתוך שבוע. לבסוף המליץ השופט לצדדים "לאמץ גישה פרגמטית יותר משהדגימו עד כה", ולנסות להגיע לפתרון מוסכם שאינו כרוך בהמשך ההתדיינות המשפטית ביניהם.

"היתרי הבנייה לגדרות הוצאו כנדרש"

ירון ורסנוצילום: בוצ'צ'ו

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "היתרי הבנייה לגדרות הוצאו כנדרש ובית המשפט אף פסק כי הגדרות נבנו בהתאם להיתר. ביתה של המבקשת בנוי עד גבול המגרש (קו אפס). בתקנות התכנון והבנייה נקבע כי במקרים אלה לא ניתן לפתוח חלונות בצד הבניין.

"בנוסף, תקנות התכנון והבנייה מאפשרות לבעל מגרש לבנות גדר בגבול המגרש שלו עד לגובה של 1.5 מ' וזאת ללא חיוב בפרסום. לאור זאת, הוצאו היתרי בנייה מתאימים לבניית גדרות, כשגם חו"ד הפיקוח על הבנייה אשר ביקרו במיקום, אישרה כי הגדרות אכן נבנו בהתאם להיתרים שהוצאו".

האחים ורסנו סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker