המינהל מתנגד להקצאת דירות להשכרה בפיקוח בפרויקט חדש בצפון ת"א

לטענת רשות מקרקעי ישראל, החוק אינו מאפשר לעירייה לייעד להשכרה רק חלק מהדירות בבניינים המתוכננים בשכונת המשתלה שבצפון העיר ■ בעקבות ההתנגדות, ועדת התכנון של תל אביב ממליצה לייעד את כל 60 הדירות בפרויקט להשכרה מפוקחת לטווח ארוך

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יוזמה של עיריית תל אביב להקצאת 15 דירות להשכרה מפוקחת וארוכת טווח בבניינים שיוקמו בשכונת המשתלה שבצפון העיר - נתקלה במכשול מפתיע. דווקא רשות מקרקעי ישראל (לשעבר המינהל), בעלת הקרקע במקום, מתנגדת למהלך.

ב–6 בפברואר שלחה הרשות התנגדות חריפה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר, בנימוק כי החוק אינו מאפשר להקצות להשכרה רק חלק מהבניינים המתוכננים. בעקבות ההתנגדות, החליטה באחרונה הוועדה לשנות את החלטתה וקבעה כי כל 60 הדירות המתוכננות ישמשו להשכרה ארוכת טווח. בחודשים הקרובים צפויה התוכנית לעלות לבחינה של הוועדה המחוזית.

התוכנית נדונה לראשונה בדצמבר 2013, אז הגישה אותה רשות מקרקעי ישראל לוועדה המקומית תל אביב. על פי התוכנית המקורית, בשטח של כ–5.5 דונמים הצמוד לשכונת המשתלה היו אמורות לקום 33 דירות בבניינים בני ארבע קומות, מעל שתי קומות של חניה תת־קרקעית. כיום הקרקע היא חקלאית ולכן אין בה זכויות בנייה כלל.

שטחן הממוצע של הדירות בתוכנית המקורית היה 140 מ"ר, מה שמבטיח דירות מפוארות ויקרות, כאלה שפלח אוכלוסייה מצומצם יוכל להרשות לעצמו. ואולם הרשות ביקשה לצמצם את שטחן ל–80 מ"ר ולהגדיל את מספרן לכ–60.

שכונת המשתלה. תשובה מפתיעה של הרשותצילום: עופר וקנין

בפני הוועדה הובאה חוות דעתו של מהנדס העיר, עודד גבולי, שהמליץ לאשר את פרטי התוכנית ולהעבירה להכרעת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, אך בשני תנאים: האחד, שמספר הדירות אכן יעלה ושטחן יצומצם; והשני, ש–20% מהן יוקצו לדיור בהשכרה מפוקחת לטווח ארוך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הוועדה קיבלה את ההמלצות, ובישיבתה ב–11 בדצמבר החליטה: "הוועדה ממליצה להפקיד את התוכנית כך ש–20% מהדירות, ולא פחות מ–15 דירות, יהיו להשכרה, בהתאם לקריטריונים שמאושרים על ידי מועצת העיר מעת לעת, ובהסכמת רשות מקרקעי ישראל".

אלא שהסכמה לא הושגה. במכתב ששלחה מתכננת המרחב העסקי של תל אביב ברשות, גילי טסלר, ליו"ר הוועדה המקומית וסגן ראש העירייה, עו"ד דורון ספיר, היא הביעה תרעומת על החלטת הוועדה, ואף טענה כי החלטה מסוג זה אינה בסמכות הוועדה המקומית.

"ייחוד חלק מיחידות הדיור במגרש להשכרה הוא נושא שבמדיניות, והגורם המוסמך על פי דין לקבוע את מדיניות ניהול מקרקעי ישראל היא מועצת מקרקעי ישראל", כתבה טסלר.

עקב כך, ערכה הוועדה המקומית דיון חוזר בסוגיה, והוחלט להמליץ לוועדה המחוזית כי כל 60 הדירות ייועדו להשכרה ארוכת טווח. "לדעתנו, מן הראוי שהמינהל יתרום את חלקו למאמץ ליצירת פתרונות לדיור מוזל", הסביר יו"ר הוועדה ספיר.

לדבריו, "תשובת המינהל הפתיעה אותי ואת חברי הוועדה. ציפיתי שהמדינה תפעל בהתאם לרוח הדברים שהיא מצהירה בכל הזדמנות. לנו בוועדה יש כיום מדיניות בהקמת פרויקטים לבנייה או הגדלת זכויות בתוכניות קיימות - אנו מוכנים לשקול בחיוב הגדלת זכויות בתמורה לכך שהיזם יחויב בהקצאת חלק מהדירות לדיור בר השגה. ככה גם היזם וגם הציבור מרוויחים. המקרה הספציפי הזה אינו יוצא דופן".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי הפרויקט, כפי שהוצע על ידי עיריית תל אביב, אינו תואם את המסלולים האפשריים כיום להשכרה: "יש להבין את הפרויקט בכללותו. כדי לייחד 20 דירות השכרה צריך לעמוד בקריטריונים למימושן. על פי מודל שיווק להשכרה, הבניין צריך להיות מוקצה להשכרה בשלמותו, כדי שלא יפוצלו הבעלויות. בפרויקט כזה קטן משמעות ההשכרה שולית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker