הקיבוצניקים מחו בעשרות צמתים נגד המינהל: "גם לנו יש זכות לבנות"

שנה וחצי של הקפאת בנייה בקיבוצים, הביאו היום להפגנות בעשרות צמתים ■ מזכ"ל התנועה ברושי: "ביהודה ושומרון בונים בכל הכח ואותנו מקפיאים" ■ גם יו"ר האופוזיציה הגיע להפגין

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברי קיבוצים הפגינו היום (ה') במספר רב של צמתים ברחבי הארץ נגד הקפאת הבנייה בקיבוצים, הנמשכת זה שנה וחצי בשל חילוקי דעות עם רשות מקרקעי ישראל. בין הצמתים שבהן הפגינו היום חברי הקיבוצים: אלונים, כפר מסריק, יגור, בית קמה, צמח ועוד. אל ההפגנה בצומת צמח הגיע גם יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה בוז'י הרצוג, על מנת להביע סולידריות עם המאבק.

איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, אמר היום כי "לא ייתכן שבהתנחלויות ביהודה ושומרון בונים בכל הכוח ובקיבוצים רשות מקרקעי ישראל - ובנצי ליברמן בראשה - מקפיאים את הבנייה ועוצרים את ההתפתחות הטבעית שלנו".

הפגנה למען הבנייה בקיבוציםצילום: יח"צ

גם ח"כ עמר בר-לב (עבודה) יו"ר השדולה החקלאית, הביע היום תמיכה במחאת התנועה הקיבוצית: "שנה וחצי של הקפאה היא שנה וחצי יותר מדי. המצב הזה, בו המקום היחיד במדינת ישראל שלא ניתן לבנות בו הוא הקיבוצים הוא אות קלון למדינת ישראל וממשלת ישראל שבוחרת להתעמר דווקא באלו שבנו את המדינה ושבניהם ובנותיהם נושאים בנטל. בימים אלוכ שגוברת מצוקת הדיור, מבקשים מאות זוגות צעירים לבנות את ביתם, חלקם הגדול בפריפריה, ונתקלים בחומת בטון שבונה משרד השיכון ואת זה חייבים לשנות".

מדובר בפעולת המחאה השנייה שיזמה השבוע התנועה הקיבוצית, לאחר שביום ראשון התכוונה לשבש את התנועה לירושלים באמצעות שיירת משאיות בכבישי 6 ו-1, אך בשל התערבות המשטרה היתה השיירה לבסוף מינורית.

עיקר הסכסוך בין הקיבוצים לבין רשות מקרקעי ישראל נסוב על הליך שיוך הדירות לחברי הקיבוצים, שבמסגרתו יועברו הזכויות על בתי המגורים בשטחי הקיבוצים לידי החברים עצמם, כחוכרים לדורות. אלא שבמסגרת זו נדרשים חברי הקיבוצים להעביר לידי המינהל סכום של כשליש משווייה השמאי של הקרקע שעשוי להגיע לכמיליון שקל באזורי הביקוש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כדי לנסות ולעקוף החלטה זו, החלו רבים מהקיבוצים לקיים הסדר ישירות מול חברים המבקשים לבנות, ובו העניקו להם "משבצת" קרקע מטעם הקיבוץ, בלי שיידעו את המינהל בעניין. כאשר נודע לאנשי המינהל אודות שיטת הפעולה החדשה, הם ראו בכך ניסיון לקבוע עובדות בשטח בלי להסדיר את זכויות הרוכשים בקרקע, ומנהל הרשות בנצי ליברמן חתם על צו הקפאת בנייה בשטחי הקיבוצים.

מאז חלפו קרוב לשנה וחצי, במהלכן מינה שר השיכון אורי אריאל ועדה בראשות ליברמן שתגבש הסדרים חדשים לשיוך הקרקעות מצד חברי הקיבוצים. למרות שהוועדה היתה אמורה לסיים עבודתה כבר בנובמבר, טרם פורסמו המלצותיה. בעקבות זאת נפגשו ראשי התנועה הקיבוצית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהורה לוועדה לסיים עבודתה בתוך שישה שבועות. ואולם נראה שגם הוראה זו לא עזרה, שכן גם תקופה זו תמה ללא תוצאות.

חבר הכנסת יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה שהגיע להביע הזדהות עם מאבקם של הקיבוצים אמר כי "כבר שנתיים שהבנייה בקיבוצים בהקפאה וזה מצב שערורייתי. בממשלת נתניהו הוקמה ועדה שהיתה אמורה להסדיר את הבנייה בקיבוצים בנובמבר, אבל אנחנו כבר בחודש מארס, והבנייה בקיבוצים עדיין מוקפאת.

"רשות מקרקעי ישראל היא גוף ציבורי וככזאת היא אמורה לשרת את האזרחים ולדאוג לאינטרסים שלהם, אך במקום זאת היא עושה הכל כדי להקשות על חייהם. בגלל התנהלות הממשלה, בניית בית בקיבוצים ברחבי הארץ הפכה להיות משימה בלתי אפשרית והסובלים העיקריים הם משפחות צעירות. לכן, אני תומך בחבריי הקיבוצניקים ובמאבק הצודק שלהם. זהו מאבק על ציונות והתיישבות ואף יותר מכך, זהו מאבק על הזכות הבסיסית ביותר – הזכות לבנות בית בישראל".

איתן ברושי ובוז'י הרצוג בהפגנת הקיבוצניקיםצילום: יח"צ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker