במחאה על הקפאת הבנייה בשטחם: הקיבוצים ישבשו התנועה לירושלים

מחר בשעות הבוקר צפויה שיירה של משאיות לנוע באטיות מעמק יזרעאל לכיוון ירושלים ולגרום לשיבושי תנועה, במחאה על הסכסוך עם רשות מקרקעי ישראל שמונע מהקיבוצים לבנות בשטחם ■ מהצהריים צפויים שיבושי תנועה בדרך לבירה ובעיר עצמה בשל הפגנת החרדים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

התנועה הקיבוצית תקיים מחר בבוקר פעולת מחאה על מה שהיא מגדירה כ"הקפאת הבנייה" המתמשכת זה כשנה וחצי בשטחי הקיבוצים, בשל המחלוקות המתמשכות עם רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר). משעות הבוקר המוקדמות צפויה שיירת משאיות ענק לצאת מעמק יזרעאל בנסיעה אטית לכיוון ירושלים לאורך הכבישים 65, 6 ו-1. מטעם המארגנים נמסר כי הפעילות תיערך עוד בטרם ייסגר כביש 1 לתנועה על ידי המשטרה בשל הפגנת הענק שצפוי לקיים הציבור החרדי בבירה.

"שיירת המשאיות יוצאת במחאה נגד הקפאת הבנייה שכופה ממשלת ישראל על קיבוצים ברחבי הארץ מזה שנתיים ומונעת מאלפי משפחות צעירות להקים בית בקיבוץ בישראל", נכתב בהודעה שהוציאה התנועה הקיבוצית. עיקר הסכסוך בין הקיבוצים לבין רשות מקרקעי ישראל נסוב על הליך שיוך הדירות לחברי הקיבוצים, שבמסגרתו יועברו הזכויות על בתי המגורים בשטחי הקיבוצים לידי החברים עצמם, כחוכרים לדורות. אלא שבמסגרת זו נדרשים חברי הקיבוצים להעביר לידי המינהל סכום של כשליש משווייה השמאי של הקרקע - שעשוי להגיע לכמיליון שקל באזורי הביקוש.

כדי לנסות ולעקוף החלטה זו, החלו רבים מהקיבוצים לקיים הסדר ישירות מול חברים המבקשים לבנות, ובו העניקו להם "משבצת" קרקע מטעם הקיבוץ, בלי שיידעו את המינהל בעניין. כאשר נודע לאנשי המינהל אודות שיטת הפעולה החדשה, הם ראו בכך ניסיון לקבוע עובדות בשטח בלי להסדיר את זכויות הרוכשים בקרקע, ומנהל הרשות בנצי ליברמן חתם על צו הקפאת בנייה בשטחי הקיבוצים.

בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

מאז חלפו קרוב לשנה וחצי, במהלכן מינה שר השיכון אורי אריאל ועדה בראשות ליברמן שתגבש הסדרים חדשים לשיוך הקרקעות מצד חברי הקיבוצים. למרות שהוועדה היתה אמורה לסיים עבודתה כבר בנובמבר, טרם פורסמו המלצותיה. בעקבות זאת נפגשו ראשי התנועה הקיבוצית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהורה לוועדה לסיים עבודתה בתוך שישה שבועות. ואולם נראה שגם הוראה זו לא עזרה, שכן גם תקופה זו תמה ללא תוצאות.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, אמר לקראת פעולת המחאה כי "הפערים העמוקים בחברה הישראלית יתגלו במלוא עצמתם: בין החרדים שנלחמים לשימור סטטוס־קוו מעוות ומנצל, לבין הקיבוצניקים שמובילים בגיוס לצה"ל, תורמים לצמיחה הכלכלית של ישראל בתעשייה ובחקלאות ונלחמים על הזכות הבסיסית לבנות בית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך צפויים מחר שיבושי תנועה בדרך לירושלים גם בצהריים, בעקבות הפגנת החרדים המתוכננת נגד חוק הגיוס המתגבש. כביש ירושלים-תלאביב (מצומת לטרון) ייסגר לתנועה מהשעה 14:00 ועד הלילה, וכך גם חלק ניכר מהרחובות בצפון ירושלים.

בעקבות המחאה ייסגרו לתנועה כביש ירושלים-תל אביב (מצומת לטרון) וחלק ניכר מהרחובות בצפון ירושלים מהשעה 14:00 ועד הלילה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker