"מחירי הדיור עלו אך רווח היזמים לא עלה - לאן הלך הכסף? למדינה"

יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל של חברת אאורה ישראל: "הממשלה רלוונטית מאוד בטיפול במחירי הדירות, אך היא חייבת לדבר בקול אחד ולעשות צעדים לטווח הארוך. בגלל הלחץ הציבורי, חיפשו פתרונות אינסטנט שלא פותרים את הבעיות"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הורידה השבוע את הריבית ב–0.25% לרמה של 0.75%. הריבית הנמוכה היא בין הגורמים שמקלים על רכישת דירות ומעודדים אותה, אבל האם 0.25% נוסף ישפיע עוד יותר?

"אני חושב שסביבת ריבית נמוכה, כמו בשנים האחרונים, תורמת לביטחון של האנשים ולאפשרות לקנות דירות - אך 0.25% לכאן או לכאן לא יעלו או יורידו את המחירים. אנו מרגישים יציבות במחירים ולצערי הממשלה לא פועלת מספיק בצד של ההיצע. מדברים הרבה אך המכרזים של השנה באחרונה זה לא מספיק אפילו למקצת הביקושים בגוש דן רבתי", טוען יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל של חברת אאורה ישראל.

אנחנו שומעים על כוונות הממשלה לטפל במחירי הדירות ומנגד המחירים ממשיכים לעלות. אולי הממשלה בכלל לא רלוונטית בשוק.

"היא רלוונטית מאוד, אך חייבת לדבר בקול אחד ולעשות צעדים לטווח הארוך. בגלל הלחץ הציבורי, חיפשו פתרונות אינסטנט שלא פותרים את הבעיות. מוסדות הממשלה היו צריכים לשפר את הביורוקרטיה ולאשר בוועדות התכנון עשרות אם לא מאות אלפי דירות באזורי הביקוש. הגדלת ההיצע היתה מורידה מחירים. המדינה יכולה לסבסד את הקרקע ולהוריד את המסים במקומות שבהם היא רוצה לעודד ביקושים. לא יכול להיות שהיא רוצה להוזיל דירות ומצד שני מאשרת העלאת מסים ברשויות המקומיות. מחירי הדירות עלו אך הרווח של היזמים לא עלה - אולי אף ירד, אז לאן הלך הכסף? למדינה. מה שהעלה את המחירים זה לא 0.25% שינוי בריבית - זו ההתייקרות המשמעותית במחירי הקרקע, עליית מע"מ, מס רכישה, היטלי פיתוח של הרשויות המקומיות והמחסור בעובדים".

קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

השוק מתחלק לאלה שמתנגדים לפרויקטים להשכרה שמקדם משרד האוצר ולאלה שנגדם. באיזה צד אתה?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אני חושב שזה דבר טוב כי בישראל אין חלופת להשכרה. אם מייצרים פרויקטים באלפים תהיה חלופה טובה בטווח הארוך. אך באותה המידה שהמדינה מוזילה את מחיר הקרקע בפרויקטים להשכרה, היא יכולה לעשות זאת גם בדירות למכירה".

כיום מקודמת בכנסת הצעת חוק להסדרת שוק השכירות גם בנכסים פרטיים - אתה בעדה?

"אני נגד. המדינה צריכה להתערב רק במקומות שצריך. לא נראה לי הגיוני שהיא תגביל אדם בדמי השכירות אחרי שעבד כל החיים כדי לקנות דירה. אם יגבילו אותו, הוא ימכור את הדירה ואז זה יחסל את שוק השכירות. אבל הבעיה היא בוועדות התכנון. צריך לתכנן בכמויות נאותות ואז להחליט אם הדירות יהיו להשכרה או למכירה. בשנה האחרונה אני רואה ניצני שינוי. אם הוועדות יאשרו תוכניות בשנה או שלוש שנים ולא בעשר, יהיה אפשר לספק עתודות קרקע שיענו על הביקושים".

יעקב אטרקצ'י צילום: ישראל הדרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker