הפירצה שקוראת לעברייני הבנייה

פסיקה חדשה של בית המשפט קובעת כי עיון בתיק בניין ובהיתר בנייה ייעשה רק על פי בקשה לפי חוק חופש המידע. הדבר מעמיד בסכנה את העבודה של עורכי דין ושמאים, ועלול לסייע להסתיר עבירות בנייה

עפר טויסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפר טויסטר

נניח שאתם מחפשים לעצמכם דירה ובמסגרת הבדיקות שאתם עורכים, אתם מעוניינים לבדוק את תיק הבניין ואת היתרי הבנייה שניתנו לבית. אחרי הכל מדובר בהליך משמעותי, בייחוד כשמדובר בבתים צמודי קרקע, שלא אחת מתברר שנוספו להם במשך השנים תוספות והרחבות לא חוקיות. האם אתם זכאים לקבל את המידע הזה באופן חופשי ממשרד מהנדס העיר, או הוועדה המקומית? לא לדעת בית המשפט. הוא החליט כי אין להתיר לכל דורש לעיין בתיקי בניין ובהיתרי בנייה, אלא באמצעות נקיטת הליכים לפי חוק חופש המידע או בהסכמת בעל ההיתר.

פסק הדין ניתן בעתירה מינהלית שהוגשה על החלטת הוועדה המקומית לתכנון ולבניה טייבה, שלא לאפשר לפעילי סביבה לקבל העתק מהיתר בנייה שהוצא לחברה העוסקת בטיפול בפסולת. פעילי הסביבה חששו כי החברה חרגה מהתוכניות המאושרות באתר להטמנת פסולת שמצוי בשטח השיפוט של טייבה, אך הוועדה המקומית טענה מצדה כי לצורך עיון בתיק המידע יש להגיש בקשה לפי חוק חופש המידע, או להציג את הסכמת בעל ההיתר.

העותרים טענו כי כשם שאפשר לעיין בתב"ע ללא אישור מיוחד, כך צריך לתת להם לעיין בבקשות להיתרי בנייה ללא צורך בהגשת בקשה מיוחד. בית המשפט דחה את הטענה וקבע כי יש הבדל בין תוכנית להיתר. לטעמו, ההבדל אינו נובע רק מההתייחסות השונה בחוק התכנון והבנייה לשני מסמכים אלה, אלא ממהות המסמכים והתוכן האצור בהם. תב"ע מכילה מידע ציבורי בלבד שאין בו כל מידע שעלול לפגוע ביחיד, או קשור ליחיד זה או אחר. לעומת זאת, היתר בנייה הוא מסמך ביצועי המיישם את הוראות תב"ע, שחלק נכבד מהפרטים הכלולים בו מהווים מידע פרטי שגילויו עלול לפגוע בבעל ההיתר - בין אם מדובר ביחיד ובין אם מדובר בתאגיד.

צילום: ניר קידר

עוד נקבע כי בקשה לעיין בתיק בניין לפי חוק חופש המידע לא תמנע גישה סבירה למידע, שכן חוק חופש המידע קובע כי הפנייה תיענה ללא שיהוי ולכל המאוחר תוך 30 יום. בית המשפט לעניינים מינהליים דחה את בקשתם של פעילי הסביבה, שיוצגו על ידי הקליניקה המשפטית בתוכנית לצדק סביבתי באוניברסיטת תל אביב, לעיין בהיתרים ללא הליך לפי חוק חופש המידע כאמור, וקבע כי כדי שאפשר יהיה לעיין באופן חופשי בהיתרי בנייה, עליהם להגיש בקשה על פי אותו חוק.

נכון, שמצד אחד בתיקי בניין יכול אזרח למצוא נתונים על אורח החיים של בעלי נכסים שאין להם בהכרח עניין שפרטיהם יהיו חשופים. מנגד, האינטרס הציבורי הוא שהחלטות של רשויות ושל מוסדות תכנון יהיו גלויות ונתונות לביקורת של כל אחד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מניסיון אני יכול להעיד כי רוב ועדות התכנון מאפשרות לעיין בתיקי בניין ללא הסכמת בעל הזכויות ואפילו מבלי ליידע אותו. עיון זה נעשה כדרך שבשגרה בעיקר על ידי שמאים, עורכי דין ואדריכלים, ועל ידי בעלי עניין שמעוניינים לדעת אם בבית השכן נעשים עבודות בנייה או שימושים החורגים מההיתר, וכן לבדוק את חוקיותו של ההיתר שניתן. בעיריית תל אביב, למשל יש חדר עיון מיוחד הכולל צוות המפעיל מנגנון שמאפשר להזמין את התיקים לעיון מראש, לעיין בהם תחת פיקוח ולצלם. יתרה מזאת, העירייה אף מבצעת פרויקט מתמשך של סריקת תיקי הבניין והעלתם לאתר האינטרנט שלה, כך שכל דיכפין יוכל לעיין בהם מכל מחשב.

לפיכך, פסק דין זה, ככל שייושם, משמעו שהעיון לא יהיה זמין, מכיוון שבכל מקרה בו אין הסכמה של בעל הזכות - תידרש פנייה לפי חוק חופש המידע. הרשות תצטרך לקבל את תגובת בעל הזכות ולהכריע אם לתת זכות עיון ואם לאו, תוך פתיחת הדלת להליכים מינהליים. להערכתי, משמעות פסק הדין היא פגיעה מהותית בעבודה השוטפת של בעלי מקצוע בתחום עריכת דין, התכנון והשמאות, בעבודתן של ועדות התכנון ובאכיפת דיני התכנון והבנייה.

חלק גדול מעבירות התכנון והבנייה (הנחשבות מכת מדינה) נחשפות כתוצאה מתלונות של שכנים או בעלי עניין אחרים שבודקים את הפעילות או הבנייה בשטח, והתאמתן להיתר שניתן. פסק הדין יקשה על העיון, ובוודאי יקטין בהתאמה את אותן בדיקות שנערכות, וכפועל יוצא את אותה אכיפה המבוססת על תלונות. גם אצל רשם הבתים המשותפים אפשר לעיין ואף לקבל חומר סרוק על גבי דיסק של נתוני בתים משותפים שגם בהם ניתן לראות את תשריט יחידות הדיור באותם בתים שרשומים כבית משותף. לטעמי, האינטרס הציבורי שבעיון בתיקי הבניין ללא הליך מכח חוק חופש המידע עולה בחשיבותו על האינטרס של שמירה על צנעת הפרט. אם פסק הדין לא ישתנה בערכאת ערעור, יהיה צורך לשקול ובדחיפות תיקון חקיקה שיאפשר את העיון.

הכותב הוא עו"ד, בעל משרד 
העוסק בתכנון ובנייה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker