תוכנית המתאר החדשה של חיפה: המפרץ יהפוך למרכז העסקים הראשי

לפי תוכנית המתאר, שצפויה להחליף את התוכנית מ-1934, אמורה אוכלוסיית העיר לצמוח ל–330 אלף איש עד 2025, מרכז העסקים הראשי יעבור צפונה וחזית הים תיפתח ■ האופוזיציה העירונית: "התוכנית נטולת חזון. אין בה פתרון כיצד להחיות את העיר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עד 2025 צפויה אוכלוסיית חיפה לגדול מ–270 אלף איש כיום ל–330 אלף, באמצעות תוספת של 15–20 אלף יחידות דיור — זוהי התחזית של תוכנית המתאר החדשה לעיר, שעליה חתם באחרונה יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, יוסף משלב, ושצפויה להתפרסם בשבועות הקרובים להתנגדויות.

החזון התכנוני בתוכנית המתאר הוא העברת מרכז העסקים הראשי של העיר צפונה, למפרץ חיפה. אם תאושר תוכנית זו, היא תחליף את תוכנית המתאר הישנה של העיר, שמלווה אותה עוד מ–1934. אז, ובמשך העשורים הראשונים לקום המדינה, שימשה העיר מרכז לוגיסטי של שלטון המנדט בארץ ישראל, עם נמל חיפה, בתי הזיקוק והתעשייה הכבדה במפרץ חיפה.

ואולם עם השנים הידרדר מעמדה של העיר, והיא לא מצליחה לתת מענה להגמוניה של תל אביב, בכל הקשור למשיכת ענפי כלכלה ושירותים. הדבר בא לידי ביטוי בהגירה שלילית מהעיר לכיוון המרכז ובירידה במספר התושבים, הליך שנבלם בשנים האחרונות.

כדי לעמוד ביעד של 330 אלף תושבים, צופים בעיר תוספת של כ–1,500 דירות חדשות בממוצע מדי שנה, מדובר בבנייה החדשה בשכונות הנבנות כבר כיום — המבואות המערביים (1,400 דירות), רמת הנשיא (1,100 דירות), רמת זמר (900 דירות) וסביוני דניה (1,000 דירות).

מהנדס העיר, אדריכל אריאל וטרמן, מזכיר גם את המתחמים שצפויים להתחיל להיבנות בשנים הקרובות, בהם מורדות לינקולן במערב העיר, עם 5,000 דירות, ורמת גוראל ("גבעת העזים") עם 5,000 דירות נוספות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"קצב המימוש בשנים האחרונות מפתיע אותנו לטובה ואף עולה על הקצב שהצבנו כיעד", אומר וטרמן, ומצביע על שלושה בסיסים גדולים של צה"ל הצפויים להתפנות בעשור הקרוב — מש"א של חיל החימוש, בה"ד חיל הים ובסיס חיל התובלה במבואות הדרומיים לעיר, כעתודת בנייה ל–10,000 דירות נוספות.

צילום: חברת נמלי ישראל

בהיבט התעסוקתי, קובעת התוכנית את אזור מפרץ חיפה כלב החדש של מטרופולין חיפה, הכולל את האזור שמטירת הכרמל בדרום ועד לקריות בצפון. לאורך ציר דרך ההסתדרות מתוכננים לקום מרכזים לוגיסטיים שישרתו את נמל המפרץ המתוכנן; וסמוך לצומת הצ'ק פוסט יוקם מת"מ 2 — אזור תעסוקה חדש בייעוד היי־טק, שיצטרף למתחם מת"מ שבדרום העיר. בסך הכל קובעת תוכנית המתאר זכויות בנייה של כ–200% באזור זה למטרות מסחר ותעסוקה.

ואולם את עיקר החשיבות מקנים בעיריית חיפה לשיקום קו החוף של העיר, שבמשך עשורים ארוכים סבל מהזנחה, ואף היווה מחסום בין העיר לבין הים. זאת, משום שתוואי מסילת רכבת ישראל עובר לאורך החוף. בנוסף, רציף פריקת מכולות של הנמל מפריד בין המושבה הגרמנית ההיסטורית לקו החוף.

כדי להתמודד עם עניין זה כוללת תוכנית המתאר את תוכנית הנמל המערבי, שבמסגרתה יהפוך נמל זה לנמל נוסעים בלבד, ואילו השטחים בסביבתו ייועדו למגורים, מסחר ובילויים, תוך פתיחת צירי העיר וחיבורה של המושבה הגרמנית אל קו המים.

עם זאת, הצלחת התוכנית תלויה בביצועה של תוכנית השיקוע של מסילת הרכבת, המתוכננת להתבצע בעשור הקרוב לאורך כמחצית מקו החוף של חיפה (8 מתוך 16 ק"מ).

עיקרון נוסף שבו נוקב וטרמן הוא ההתחדשות העירונית, שלדבריו צפויה להתבצע בעיקר בשכונת הדר ובעיר התחתית, עם הגדלת זכויות הבנייה ב–25% מעבר לאלה הקיימות.

"יכולת מוגבלת לקליטת עסקים"

תוכנית המתאר מעוררת ספקות וביקורות לא מעטות בקרב רבים, שלא רואים כיצד העיר מתקרבת ליעדים שהוצבו. מתכננים רבים לא רואים את חיפה צומחת ל–330 אלף תושבים תוך 11 שנים, אך הטענה המרכזית כלפי התוכנית היא שאינה מחדשת הרבה.

חברת האופוזיציה במועצת העיר, עינת קליש רותם, ד"ר לתכנון ערים בהכשרתה, מגדירה את התוכנית "נטולת חזון". "עצם אישורה של תוכנית מתאר עירונית היא דבר מבורך, ובאמת הגיע הזמן לכך, אך קיוויתי שיהיו כמה שינויים מהותיים ביחס למצב הקיים היום, ולא כך הוא", אמרה. "ראשית, התוכנית מתעלמת לחלוטין מהצורך של מרכז חיפה בהתחדשות עירונית - הדר עליון, הדר תחתון, מורדות חליסה ו־ואדי ניסנאס, כל אלה צפויים להישאר בדיוק כפי שהם".

בנוסף, טוענת קליש רותם, התוכנית מצמידה אזורי תעסוקה ובילויים בקנה מידה של מאות אלפי מ"ר בנוי לאזורי תעשייה שבחלקם מוגדרים ככוללים חומרים מסוכנים. "ככלל, מדובר במתחם עסקים ובילויים שעתיד להיות גדול פי שלושה משטח העיר התחתית", היא אומרת. "אז מי שחושב שבאותה הזדמנות העיר תחתית עצמה גם תשתקם, שיחשוב שוב. לעיר חיפה יכולת מוגבלת לקליטת עסקים".

קליש טוענת כי גם בהיבט התחבורתי לא נושאת התוכנית כל בשורה לתשבי חיפה: "המטרונית, שדובר בה רבות, לא מועילה בכלום למרבית תושבי חיפה, שכן היא חולפת רק בשכונות החוף. התחושה היא שאין בתוכנית פתרון כיצד להחיות את העיר, רק עוד מאותו דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker