"על כל דולר שהדייר משקיע בהפיכת דירתו לירוקה - הוא מרוויח 10 דולרים"

מסקירה שערך מומחה בינלאומי לבנייה ירוקה בפני שרי קבינט בדיור, עולה כי זו צפויה לייקר את מחירי הדירות בכ-2%. מנגד היא להביא לחיסכון בהיקף של כ-1,700 שקל למשפחה בשנה בהוצאות מים וחשמל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הציג בישיבת קבינט הדיור היום (ב') את תוכנית המשרד לשילוב עקרונות הבנייה ירוקה ברפורמות הדיור של הממשלה. "על אף שבישראל ישנם תנאים מיטביים לבנייה ירוקה, אנו עדין בפיגור אחרי העולם. כך למשל, בעוד שבאירופה אחוז השימוש בחומרי בנייה ממוחזרים הוא 53%, בישראל שיעור זה הוא 17% בלבד. אנו הראשונים להמציא טכנולוגיות יעילות, אבל האחרונים להשתמש בהן", אמר השר פרץ בדיון.

אל הדיון הגיע גרג כץ, מומחה בינלאומי לבנייה ירוקה המשמש כנשיא קפיטל אי, המתמחה בהשקעות בתחום האנרגיה הנקייה. כץ הוזמן לישראל על ידי המשרד להגנת הסביבה. בסקירתו לשרים אמר כץ כי "בעולם על כל דולר שהדייר משקיע בהפיכת דירתו לירוקה, הוא מרוויח חזרה 10 דולרים".

כץ ציין כי בישראל התועלת צפויה להיות אף גבוהה יותר בשל תעריפי החשמל והמים הגבוהים. עם זאת, מהנתונים שהציג כץ עולה כי עלות הבנייה הירוקה מייקרת בכ-4% את עלות תהליך הבנייה, ובכ-2% את מחיר הדירה הממוצע.

מנגד, על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה עולה כי בכל שנה צפויה משפחה המתגוררת בדירה ירוקה לחסוך בעליות בהיקף של כ-1,700 שקל. חיסכון הנוצר מפעילות של בית ספר שנבנה לפי התקן הירוק הוא 73,994 שקל בשנה ומשרד ממוצע שנבנה לפי התקן חוסך כ-20 אלף שקל בשנה. "נתונים אלה אינם כוללים תועלות מצמצום היעדרויות מורים בשל ירידה בימי מחלה, ירידה במחלות דרכי נשימה עליונות, צמצום עלויות ייצור חשמל בשעת השיא וחיסכון בהקמת תחנת כוח נוספת", נמסר מהמשרד.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץצילום: עופר וקנין

פרץ אמר במהלך הדיון כי "בעוד 15-20 שנה כל אזרחי ישראל יעדיפו לגור ולשהות בבניינים ירוקים ולכן הממשלה חייבת להוביל את הבנייה הירוקה תוך שינוי החקיקה וקביעת רגולציה ולא להיגרר אחרי המציאות המשתנה. הוכח מעבר לכל ספק שאזרחים ישראלים שעברו לבנייה ירוקה גם מרוויחים כלכלית בהוצאות על אנרגיה ומים וגם חוסכים תחלואה. אילו אזרחי ישראל היו יודעים שבנייה ירוקה תחסוך לילדיהם אלרגיות ואסטמות הם היו מוכנים לשלם גם עוד 2%".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שר השיכון אורי אריאל אמר בדיון כי "יש מאבק קשה בהורדת מחירי הדיור וצריך לבחון את הנושא תוך שקלול הדברים יחד. הדברים אפשריים ונשב לראות כיצד להגיע לסיכום יחד עם השר להגנת הסביבה כדי לשלב בנייה ירוקה בצורה המיטבית וגם לדאוג שהדברים לא ייפגעו בפעילות להורדת מחירי הדיור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker