השקעה בשרון -
 כמו אג"ח סולידית

עם ביקוש גבוה יותר דווקא לדירות גדולות ותשואה נמוכה אך יציבה ובטוחה - אזור השרון נראה כמו השקעה בטוחה גם למי שנמנע מכך בשנים האחרונות מחשש לירידות מחירים. כתבה רביעית בסדרה

חיים לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוי

מקור השם שרון אינו ידוע, אבל ישנה סברה כי השם נגזר מהמלה החורית (או האכדית) הקדומה שמשמעותה יער. עד התקופה העותמאנית היה האזור כולו מכוסה ביערות, ואילו כיום הוא אחד מפנינות הנדל"ן של מדינת ישראל. הגבולות הגיאוגרפיים של אזור השרון הם נחל אלכסנדר בצפון ונחל הירקון בדרום, אבל יש כאלה שמחשיבים את נחל תנינים כגבול הצפוני, כך שחדרה נכללת למעשה ביישובי השרון.

אזור השרון מאופיין בביקושים קשיחים לנכסים וביציבות מחירים יחסית לאזורים אחרים, ביניהם תל אביב. במהלך העשור וחצי האחרונים לא נצפו ירידות מחירים נומינליות בשרון, וקו המגמה מראה התייקרות אטית לאורך השנים. מחירי נכסים קטנים למגורים - מחיריהן של דירות 1.5–2 חדרים האמירו בכ–38% בשבע השנים האחרונות, דירות 2.5–3 חדרים בכ–49%, 3.5–4 חדרים בכ–60% ומחיריהן של דירות גדולות בנות 4.5–5 חדרים זינקו בכ-56% מ–2006 ועד לרבעון השלישי של 2013.

בשונה מאזורים אחרים בישראל ובהם תל אביב, חיפה ואפילו ירושלים, הביקושים לדירות קטנות באזור השרון נמוכים באופן משמעותי מהביקושים לנכסים גדולים יותר. המחיר הממוצע של דירת 3.5–4 חדרים עלה בשיעור הגבוה ביותר בתקופה האמורה: מ–930 אלף שקל ב–2006 ועד לכ–1.5 מיליון שקל כיום. האם כיסיהם של תושבי השרון תפוחים יותר מאלה של התושבים המתגוררים בשאר חלקי המדינה, וזה מה שמגדיר את הביקוש?

השכונה הירוקה כפר סבאצילום: מוטי מילרוד

במאמר הקודם בסדרה הזו הצבענו על העשור האבוד של גוש דן - ירידת מחירים ריאלית (מנוכת מדד) של כ–20% בין 1997 ל–2006. אזור השרון, כך נראה, צלח את התקופה הזו בציון גבוה הרבה יותר - יציבות מחירים ללא כל ירידה ריאלית. לעומת זאת, בתקופה שבה החלו עליות המחירים החדות - החל מ–2006 ועד היום - עלה המחיר של נכס ממוצע באזור השרון בכ–50% לעומת מחיר נכס מקביל בגוש דן, שהציג עליה נומינלית גבוהה הרבה יותר. מחיר דירת 2 חדרים ממוצעת בגוש דן היה ב–2006 כ–450 אלף שקל, ואילו כיום הוא כבר חוצה את רף מיליון השקלים. מחירה של דירה מקבילה בשרון עלה מ–527 ל–731 אלף שקל - התייקרות נומינלית של 38% באזור השרון לעומת כ–120% בגוש דן. מה קרה לביקושים בשרון?

מה לגבי התשואה? כיאה לאג"ח סולידית ואיכותית, ההשקעה בשרון מציגה תשואה גולמית נמוכה. מחיר נכס ממוצע בשרון היה בסוף 2013 כ–1.53 מיליון שקל, ומחיר שכירות ממוצעת היה כ–4,100 ש"ח - נתונים המרמזים על תשואה גולמית של כ–3% בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כאמור, אזור השרון כמוהו כאג"ח סולידית של ממשלת ארה"ב או אפילו גרמניה - תשואה נמוכה אך יציבה ובטוחה מאוד. אלה בינינו שנמנעים מלהשקיע כבר יותר משלוש שנים בגלל החשש המתמיד מירידות מחירים, מוזמנים להשקיע בשרון. אין כל הבטחה שמה שהיה הוא שיהיה, אבל מנגד האזור מציג את היציבות הגבוהה ביותר במדינת ישראל.

"וַיֵּשְׁבוּ בַּגִּלְעָד בַּבָּשָׁן וּבִבְנֹתֶיהָ וּבְכָל מִגְרְשֵׁי שָׁרוֹן עַל תּוֹצְאוֹתָם", נאמר בספר דברי הימים א' פרק ה'. לו רק ידעו באותה התקופה מה יהיו הפערים במחירי הנכסים בין האזורים האלה, היו לבטח שוקלים מחדש את מקום מושבם.

נדל"ן ברעננהצילום: עופר וקנין

הקוראים מוזמנים להעלות שאלות ותגובות באתר: www.REJ.co.il

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, יועץ, מרצה ומחבר הספר "נדל"ן בג'ינס"

מחירי דירות בשרון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker