הכירו: טייקון הנדל"ן שמחזיק במאגרי החיטה של ישראל וחשוד בפרשת השוחד בראשל"צ

מה הקשר של רוני יצחקי, החשוד בפרשת השוחד בראשון לציון וברחובות, ליאיר לפיד ועינת שרוף? ■ בעבר תקף מבקר המדינה את הקשר בינו לבין גיסו, רועי בר, וכיום הוא מצוי בסכסוך כספי עם אחותו - אשתו של בר

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

רוני יצחקי, 56, נחשב לאחד מאנשי הנדל"ן העשירים בישראל. בנוסף, הוא גם פעיל בתחומי ההיי־טק, סחורות, ספנות ועוד. יצחקי נמנע במשך השנים מחשיפה יזומה באמצעי התקשורת, ותמונתו מהמעצר השבוע היא אחת הבודדות שיש בידי כלי התקשורת.

זו לא הפעם הראשונה שעולים חשדות פליליים נגד יצחקי. ב-1995 הוא נעצר אחרי שבנה את מיזם הנדל"ן הגדול הראשון שלו - פרויקט צמרות. הפרויקט כלל ארבעה מגדלי יוקרה בסמוך לגבול בין הרצליה לרמת השרון. יצחקי מתגורר עד היום באחד המגדלים - בפנטהאוז עם בריכת שחיה. יצחקי נעצר בחשד שהעלים הכנסות בסכום של מאות אלפי דולרים, ובמסמכים שנתפסו בביתו ובמשרדו עלה כי בחלק מחוזי המכירה של הדירות לא נרשמו מלוא התקבולים מהלקוחות, וכי חלק גדול מהכספים לא הופיעו בחוזים ולא דווחו. ואולם בסופו של דבר החקירה העלתה חרס.

כבר בעבר הוטל ספק בקשר שבין יצחקי לבין גיסו, עורך הדין רועי בר. בדו"ח מבקר המדינה מ-2005 נמתחה ביקורת על פלישת חברות בבעלות יצחקי לקרקע בראשון לציון. בדו"ח נכתב כי: "שני בעלי חלקות שהם קרוביו של היועץ המשפטי החיצוני של העירייה פלשו בסוף שנות ה-80 לשטח של 4.5 דונם(...) מבלי שהעירייה נקטה את האמצעים המתאימים להשבת השטח לחזקתה".

בשנים האחרונות, ככל הנראה אחרי שבוצעו המעשים שכעת מיוחסים ליצחקי, ובהם מתן שוחד לבר, פרץ בינו לבין אחותו, הדר יצחקי־בר, סכסוך חריף. יצחקי־בר, ביחד עם אחותה מישאלה שולמן, הגישה ב־2012 תביעה נגד האח, כשנתיים וחצי לאחר שנפטר אבי המשפחה, יעקב. לטענת האחיות, רוני גזל מהן, בדרכי מרמה, את הזכויות שלהן בחברה המשפחתית,יצחקי מחסנים. זו אחת מהחברות המשמעותיות ביותר של רוני יצחקי, החולשת על נדל"ן רב בישראל, בשווי מוערך של יותר ממיליארד שקל.

רוני יצחקיצילום: עופר וקנין

מבאר יעקב 
להשקעות בחו"ל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יצחקי, נולד וגדל בראשון-לציון. אבי־סבו, יעקב, עלה לישראל ב-1907 מהקווקז, וייסד את המושבה באר יעקב שקרויה על שמו. אדמות רבות במושבה הקטנה שייכות למשפחת יצחקי המורחבת.

במשך השנים עסקה המשפחה בנדל"ן, אבל גם בגידול וסחר של חיטה. גם כיום שולטת משפחת יצחקי בחלק גדול ממלאי חיטת החירום 
וחיטת המספוא של ישראל. משרדי החברה, שוכנים באזור טחנות החיטה בבני ברק, שם נמצא מרכז הקניון דיזיין סנטר השייך למשפחה.

יעקב יצחקי, אביו של רוני, היה בשנות ה-60 וה-70 קבלן בסדר גודל בינוני שבנה ביחד עם אחיו פרויקטים קטנים יחסית באזור באר יעקב, ראשון לציון ורחובות. יצחקי, מהנדס בניין בהכשרתו, הצטרף לעסקי המשפחה בשנות ה-80, לאחר שירות צבאי בחיל המודיעין. רוני יצחקי פיתח והרחיב את עסקי המשפחה במיוחד בתחום הנדל"ן, ובין היתר פנה גם להשקעות בחו"ל.

הרצליה צמרות פרוייקטצילום: ניר קידר

דמות משמעות בקריירה של רוני יצחקי הוא איש העסקים שמעון ויינטרוב, חבר ילדות של יצחקי מראשון לציון, שבמשך שנים היה אחד מהמקורבים אליו ביותר. ויינטרוב ייסד ב-1992 את החברה הבינלאומית בראק קפיטל, המחזיקה נדל"ן רב בארה"ב ובאירופה. באמצעות שותפות זו, החל יצחקי להשקיע בחו"ל. עם זאת, בשנים האחרונות, השניים לא משתפים פעולה.

ויינטרוב הוא חבר טוב של דני טוקטלי, מחבריו הטובים ביותר של שר האוצר, יאיר לפיד, ודרכו התקרב יצחקי ללפיד, עוד בזמן שזה היה עיתונאי. תמיר הרפז, בן זוגה של הזמרת עינת שרוף, שניים מחבריו הטובים של לפיד, הוא חבר של יצחקי ובזמן מסוים היה דירקטור בחברת רודמקו שבשליטת יצחקי. אשתו של יצחקי, יעל, חתמה, כמו עוד עשרות אנשי עסקים אחרים המקורבים ללפיד, על ערבות בסך של 130 אלף שקל לפני הבחירות, כדי שמפלגת 'יש עתיד', תוכל לגייס תרומות.

אדם נוסף ששיתף בעבר פעולה עם יצחקי הוא רפי ברבר, מבעלי קרן RP. ב-2008, בזמן שהשניים היו שותפים, שילם בנק הפועלים, אז בראשות דני דנקנר, 25 מיליון דולר פיצויים לקרן, בגין סיכום בין הקרן לבנק על רכישת מניות בבנק הטורקי פוזיטיף. זאת, על אף ש-RP הייתה שותפה באותו זמן של חברת אלרן שבין בעליה היה דני דנקנר. תשלום זה, שנחשף לראשונה ב-TheMarker, קיבל מאוחר יותר את הכינוי 'פרשת הבנק הטורקי', והיה אחד מהפרשות שבגינן הורשע דנקנר בהפרת אמונים בתפקידו ונשלח לשנה מאסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker